Nové drogy: Jsou mnohem „tvrdší“ než HHC, přitom tak snadno a volně dostupné

Adam Maršál

V Česku se volně prodávají alternativní látky ke kokainu, MDMA nebo extázi, tedy zakázaným drogám s výrazně silnějším účinkem, než jaké mají semisyntetické kanabinoidy, o jejichž zákazu ministerstvo zdravotnictví momentálně uvažuje.

Policie, zákony i veškerá regulace je obvykle krok za drogovým byznysem. Zatímco se různé zájmové skupiny přou, zda bude lepším řešením prodej produktů s HHC a dalšími semisyntetickými kanabinoidy regulovat, nebo zakázat, v internetových obchodech se volně nabízejí mnohem tvrdší substance.

Třeba alternativní látky k zakázaným stimulantům a entaktogenům (drogám navozujícím pocity lásky, štěstí a empatie). Jde o některé z tzv. nových psychoaktivních látek (NPS), u nichž změnami v chemických vzorcích došlo ke vzniku nových chemických sloučenin s podobným nebo mnohdy i silnějším účinkem, než jaký uživatelům poskytují „klasické“ drogy jako kokain, pervitin, MDMA nebo extáze.

Na válečné stezce proti drogovým kartelům: S výlety do Medellínu budete mít utrum, hoši!

Nové psychoaktivní látky

Nové psychoaktivní látky cílí jak na rekreační uživatele, tak „psychonauty“ konzumující je z „výzkumných“ důvodů. 

Co lze tedy čekat po jejich požití? U těch z řady již zmíněných ektaktogenů je to příjemné opojení, euforie a pocity štěstí, ale také zvýšená empatie i potřeba si povídat s ostatními a radost z pohybu. 

To vše se na první pohled zdá být vlastně docela neškodné, jenže mnohé vědecké studie varují před riziky při předávkování nebo abstinenčními projevy (dojezdy) při dlouhodobém užívání. 

Mezi nejčastějšími příznaky zmiňují náhlé návaly vzteku, agresivity a jiné psychotické stavy, fyzickou i duševní zmatenost, nespavost, halucinace, paranoické zážitky. 

Následkem stimulace neuronálních receptorů mohou nastat i závažné a život ohrožující stavy kardiovaskulárního systému – od tachykardie či arytmie až po infarkt myokardu a smrt.

Výrobci alternativních látek balancují na hraně – dobře vědí, že dokud se jejich nově vyvinuté produkty neocitnou na seznamu zakázaných substancí, policie je na ně krátká. Ale není to tak, že by policie (za)spala. 

Už v roce 2011 zakročila proti prodejní síti Amsterdam shopů nabízejících některé z těchto „nových narkotik“. 

Na základě iniciativy české Národní protidrogové centrály se podařilo v poměrně krátkém čase zapsat na listinu zakázaných látek 33 nových substancí, a zmíněné prodejny se tak rázem ocitly mimo zákon.

Chandler z Přátel byl jen „špičkou ledovce“: Rostoucí počet úmrtí vlivem volně dostupných drog i léků má své kořeny již v dávných dobách

Slabým místem je seznam zakázaných látek

Je to hra na kočku a myš. Protože jakmile se nějaké látky dostanou na seznam zakázaných, v laboratořích vzniknou jiné, z chemického hlediska lehce pozměněné, ale stejně nebo více účinné, a hlavně po legální stránce čisté. Policie proti nim nemá žádné „zákonné páky“ a s jejich volným prodejem nemůže nic dělat. 

A tak zatímco výrobci konopných mastiček na revma se před zákonem plíží kanály, na e-shopech se volně nabízejí například nové syntetické katinony, které stimulují centrální nervovou soustavu a svými účinky napodobují účinky zakázaných nelegálních stimulantů.

Syntetické katinony jsou odvozené z kathinonu, alkaloidu obsaženého v listech katy jedlé (Catha edulis), které pro povzbuzení žvýkají lidé ve východní Africe, na Arabském poloostrově a Středním Východě již po staletí. 

Zajímavé je, že chemický vzorec kathinonu je velmi podobný amfetaminu. Ten se daří laboratorně upravovat tak, že stačí modifikovat strukturu, změnit některé vazby či přidat substituty – a výsledné látky posouvají drogové opojení na úroveň zakázaných „párty“ drog.

Podobných derivátů vznikly již desítky – ovšem současně s tím, jak některé z nich propadají sítem zákona do ilegality, přicházejí další a další. 

Simulace jejich účinku je tak věrná, že pro rekreačního uživatele je skoro nemožné rozeznat tradiční drogy od těch nových, čehož někteří dealeři využívají a svým zákazníkům nabízejí „fake“ neboli podvrh. Uživatelé si tak někdy paradoxně potají místo zakázané drogy kupují látky, které zakázané nejsou a mohli by je koupit legálně i v e-shopech.

Děti v pasti digitálního světa: Až polovina jich bojuje s démony, závislostmi a sebepoškozováním

Tři stovky za gram

Tyto „nové“ drogy se nejčastěji nabízejí ve formě krystalů, peletek nebo prášku v dávkách od 0,5 g (malý pytlíček) až po 250 g (tedy čtvrtkilový pytel). 

Například cena za gram syntetického katinonu 2-MMC je 12,5 eura, takže něco málo přes tři stovky. Poštovné dělá pět eur navrch. Platit lze kryptoměnami nebo bankovním převodem. 

Prodejce pochopitelně alibisticky upozorňuje, že všechny jím nabízené produkty jsou určeny výhradně „k vědeckému zkoumání“ nebo jako dekorativní či sběratelské předměty, v žádném případě ne k vnitřnímu užití – to je ovšem pro orgány činné v trestním řízení už stará obehraná písnička.

Vzhledem k rizikům, které tyto látky představují, došlo na evropské úrovni již na konci devadesátých let ke vzniku takzvaného systému včasného varování (Early Warning System) – ten zachytává a upozorňuje na případy nových substancí na trhu, přičemž Česká republika se do programu zapojila již v roce 2002. 

Podle zprávy z roku 2022 jsou syntetické katinony druhou nejpočetnější skupinou nových psychoaktivních látek, přičemž systém včasné výstrahy jich momentálně eviduje 162. 

Přezkoumané studie prokázaly nežádoucí účinky včetně encefalopatie (dysfunkce mozku), kómatu, křečí či životu ohrožujícího serotoninového syndromu.

Syntetické katinony jsou jen jednou skupinou alternativních drog, které si můžete koupit na internetu. Seženete také například lysergamidy, tedy náhrady k tradičním halucinogenům, jako je např. staré známé LSD. Přes zřejmá rizika či varování, a to i dokonce ze strany samotných prodejců, je o nové substance velký zájem. A kde je poptávka, bude vždy i nabídka.

HHC posílá děti na jednotky intenzivní péče. Poslanci projednají původně zpackanou novelu

PRIME děsí české rodiče. Touží po něm už pětileté děti zmasírované youtubery, energy drink ale ohrožuje jejich zdraví

Nebezpečná zkratka k vysněné postavě. „Zázračné“ léky na hubnutí vás můžou dostat do blázince

sinfin.digital