Berounská komise územního plánovaní v roce 2017 umožnila třikrát větší výstavbu, než bylo původně plánováno. Přináší to problémy

Ačkoli výstavba rezidenčního projektu v areálu bývalé pískovny v Berouně ještě ani nezačala, budí už teď silné emoce u veřejnosti i mezi zastupiteli. Projekt se totiž potýká s řadou problémů, nejpalčivějším z nich je dopravní obslužnost. Tento problém měl být přitom zřejmý již při změně územního plánu, který radě města doporučila schválit komise pro územní plánování. Té v roce 2017, kdy se řešila změna územního plánu, předsedal Martin Patera (Beroun Sobě). Za jeho vedení v rámci developerského projektu proběhly dvě žádosti o změnu územního plánu s následným rozšířením do dnešní podoby výstavby. O rozšíření ale komise radu města již údajně neinformovala.

V roce 2015 se v Berouně začal řešit projekt rezidenční výstavby v lokalitě bývalé pískovny. Majitel pozemků si zažádal o změnu územního plánu, čímž se měla třetina území bývalé pískovny změnit na prostor vhodný pro výstavbu. Komise pro uzemní plánování, jíž tehdy předsedal Martin Patera (Beroun Sobě), radě města doporučila územní plán schválit. V průběhu příprav na schválení ale majitel pozemku předložil komisi novou žádost, ve které násobně navýšil rozsah území, kde by chtěl stavět. 

Území pro výstavbu se tak během chvíle zvětšilo trojnásobně, na více 80 tisíc m2, přičemž komise dle dostupných informací o této změně radu města neinformovala. Změna územního plánu pak byla přijata v rozšířené verzi bez toho, aniž by rada města věděla o drastickém rozšíření a s tím spojených problémech. Tehdejší rozhodnutí přitom řada stakeholderů kritizuje, nic jiného však s tím již nezmohou. 

Místostarosta města Michal Mišina pro INFO.CZ potvrzuje, že změnu územního plánu radě jednomyslně doporučila právě komise pro územní plánování v čele s Martinem Paterou, který byl současně určeným zastupitelem pro změnu územního plánu.

„Komise o žádosti o změně č. 71, kterou se plocha pro výstavbu v lokalitě Pískovna rozšířila o více než 200 %, zastupitele dostatečně neinformovala a neupozornila na vzniklé problémy. Považuji to za závažné pochybení činnosti komise. Problémy v oblasti dopravní obslužnosti, které změnou v daném území vznikly, musely být členům komise naprosto zřejmé, což se ostatně potvrdilo i na jednání zastupitelstva loni v červnu,“ říká pro INFO.CZ místostarosta Berouna Michal Mišina.

Hlavní úlohou komise odborníků na územní plánování přitom mělo být především dohlížení na správný postup při provádění změn v územním plánu. V případě jakéhokoliv problému souvisejícího s jeho změnou by pak komise měla neprodleně informovat radu a vydat doporučení pro neschválení změn. Jenže to se podle Mišiny nestalo – a podle informací INFO.CZ vedení města v souvislosti se změnou územního plánu zvažuje podání trestního oznámení.

Vedeme „války“ na všech frontách, ale zapomínáme na největší téma dne: udržitelnost politického systému. Skrytě ho ohrožují tyto tři věci

INFO.CZ se snažilo získat vyjádření Martina Patery, který komisi předsedal, to se nám však do uzávěrky článku nepodařilo. Získali jsme však pohled jeho stranického kolegy Martina Veselého. 

Veselý pro INFO.CZ tehdejší práci komise ve zpětném pohledu kvituje: „Ke konzultaci bylo pozváno několik urbanistů a studentů architektury. Zásadní myšlenkou bylo, jestli stavět, tak na „brownfieldech“ – na pozemcích po průmyslové výrobě v blízkém centru města, nezabírat nové zelené plochy.“ Zároveň však připouští, že „vyvolaná dopravní obslužnost není vyřešena a navržené dopravní řešení lokality je v rozporu s územním plánem.“ 

Bytová výstavba v areálu bývalé pískovny má být realizována na levém břehu Berounky v lokalitě, která se nachází v oblasti Beroun – Pražské předměstí (Závodí) v prostoru mezi okrajem stávající zástavby nad Lidickou ulicí a zalesněnými svahy vrchu Šibenec. Počítá s výstavbou 13 bytových domů s celkem 226 byty, 48 rodinnými domy a 540 parkovacími místy. Dopravně má být celý projekt napojen pouze na komunikaci ústící v ulici Vojanova.

Soumrak českých kanceláří. Stavebníci žádají desítky procent navíc, developeři rezignují

Bydlení ve vlastním mají Češi v DNA, touhu živí i absence důchodové reformy. „Kupovat dnes pražský byt na investici je však ekonomický nesmysl,“ říká Martin Slaný

sinfin.digital