Robotické BringAuto dokáže rozvážet materiál v továrně, chystá se i na doručování balíčků

BusinessInfo.cz

Nové technologie přinesou firmám úsporu nákladů i zaměstnanců. Společnost vyrobila zařízení na dálkové ovládání i s autonomním řízením. Než vyjede do ulic, bude potřeba nejenom další vývoj, ale i změna legislativy.

Autonomní robotické automobily výrazně změní dopravu. Ať už ve firmách, nebo při nasazení v rámci doručovacích služeb. Plánuje to alespoň brněnská technologická společnosti BringAuto. Ta vznikla v srpnu roku 2019 s cílem robotizovat takzvané doručování poslední míle (last mile delivery).

„Nejsme typičtí mladí startupisté. Máme za sebou dvacet let zkušeností se založením a rozvojem firmy. Ta se však převážně zabývá vývojem softwaru na zakázku, takže společnost zaměřenou na vývoj produktu a jeho uvedení na trh je něco, co řešíme poprvé,“ popisuje manažerka společnosti Andrea Najvárková.

Zakladatelé společnosti mají zkušenosti s vývojem softwaru v oblasti teleoperací nebo autonomie. „Pokud však člověk nevidí naše řešení, vlastně neví, jak vše funguje. Proto jsme přišli s nápadem ukázat, jak autonomní robot jezdí. To znamenalo začít s hardwarem – vymyslet design robota a spojit hardware a software tak, aby vše fungovalo,“ konstatuje Andrea Najvárková.

Hledání dodavatelů

Inovativní projekt musí překonávat celou řadu výzev. A nejen v technické oblasti. „Například řešíme pozdní dodání hardwaru, jenž mnohdy nefunguje. Není lehké najít spolehlivé dodavatele. Já sama jsem dříve byla více v pozici dodavatele a myslím, že jsem se vždy snažila dodávat věci včas a v co největší kvalitě, proto mě nemile překvapilo, že některé společnosti fungují jinak,“ zmiňuje Andrea Najvárková.

V současné době v BringAuto dokončují industriální delivery robot, který lze využít na dovoz materiálu, zboží nebo třeba i chemických vzorků v uzavřených průmyslových areálech. „Jeho výhodou je, že se může převážet cokoliv 24 hodin denně, což znamená pro firmy ušetření nákladů, ale i lidských zdrojů,“ vysvětluje Andrea Najvárková. Podle ní je největším přínosem řešení z produkce brněnského startupu škálovatelnost, šetření nákladů, ale i lidských zdrojů – lidé se mohou věnovat více kreativním činnostem. Navíc jde o řešení ekologické, robot jezdí na elektřinu.

POKRAČOVÁNÍ TEXTU NA BUSINESSINFO.CZ

Dále se dočtete:
- Kdy a kde se první dopravní roboty objeví v praxi?
- Jak reagovala firma na nedávnou koronakrizi?
- Budou nám robotická auta v brzké budoucnosti rozvážet balíčky?

sinfin.digital