Zelená ekonomika 4: Vize a ambice v zemědělství EU nechybí. Je ale také třeba to odpracovat

Evropská Zelená dohoda a na ní navázané další strategické dokumenty týkající se zemědělství – zejména plán Od zemědělce ke spotřebiteli –, jsou až příliš ambiciózní. To je na jednu stranu dobře, na straně druhé je třeba nyní mnoho odpracovat, aby byly podmínky těchto vizí nastavené skutečně realisticky, říká v rozhovoru pro INFO.CZ Jaroslav Šebek, předseda Asociace soukromého zemědělství ČR (AZS). Zároveň je třeba řešit i konkrétní nemoci tuzemského zemědělství – přebujelou byrokracii či dominanci velkých agrárních koncernů. 

Omezení pesticidů a hnojiv, zavedení hlavních principů oběhové ekonomiky, změna stravovacích návyků. To jsou jen některé z imperativů strategického dokumentu Od zemědělce ke spotřebiteli, který má Evropě pomoci s přechodem na uhlíkově neutrální ekonomiku k roku 2050. „Zemědělství EU je jediným významný systémem na světě, který snížil emise skleníkových plynů – o 20 procent oproti roku 1990,“ píše se v daném dokumentu.

Pokrok ovšem nyní není ani rovnoměrný, ani dostatečný. „I když byl přechod EU na udržitelné potravinové systémy v mnoha oblastech zahájen, potravinové systémy stále zůstávají jednou z hlavních příčin změny klimatu a zhoršování životního prostředí,“ konstatuje dokument From farm to fork, který zároveň artikuluje opatření vedoucí ke tranzici k uhlíkové neutralitě zemědělství.

Egyptologická výstava začíná. Desítky let tu nic takového nebylo a nebude, říká Michal Stehlík

sinfin.digital