Případ oběšeného exšéfa vojenské tajné služby vyšetřují na Slovensku jako úkladnou vraždu

Jan Hrbáček, Ekonomický deník

EKONOMICKÝ DENÍK | Slovenská Národní kriminální agentura vyšetřuje případ mrtvého muže nalezeného v lomu Slovenského vodohospodářského podniku v Bratislavě nedaleko Děvína. Server noviny.sk napsal, že muže našel kolemjdoucí pejskař v úterý (25. ledna) přibližně v 16 hodin. Televize JOJ pak uvedla, že případ NAKA vyšetřuje s podezřením na úkladnou vraždu.

Podle TV JOJ zastával generálmajor Peter Bučka (nar. 1954) dříve funkci ředitele Vojenské zpravodajské služby. Muž údajně visel na stromě poblíž místního jezera. Jak dále zjistila TV JOJ, na místo dorazili vyšetřovatelé NAKA a osobně se dostavil i zvláštní státní zástupce Daniel Lipšic. To naznačuje, že podezření na jinou příčinu než spáchání sebevraždy je silné.

Při zajištění místa nálezu mrtvého muže pomáhali policii bratislavští hasiči. Soudní lékař zůstal na místě činu více než šest hodin. Z jakých důvodů NAKA smrt bývalého vysokého vojenského činitele vyšetřuje, zatím není známo. „Očekává se, že policie i Úřad speciálního prokurátora se k případu vyjádří později během dne. Vyšetřovací orgány zůstaly na místě nálezu těla až do ranních hodin,“ napsal server noviny.sk.

Podezření z úkladné vraždy

„V tuto chvíli můžeme potvrdit, že daný trestní případ vyšetřuje vyšetřovatel Národní kriminální agentury jako podezření z úkladné vraždy. V této věci byla nařízena pitva. Vzhledem k současné fázi řízení nelze v tuto chvíli poskytnout žádné další informace,“ uvedla mluvčí ministerstva vnitra Andrea Dobiášová.

Ministr vnitra Roman Mikulec přiznal, že Petra Bučku zná: „Ano, znal jsem ho před 20 lety, v 90. letech.“

„Vím, že pracoval na ministerstvu zemědělství, ale v posledních 20 letech jsem s ním neměl nic společného,“ řekl ministr. Podle jeho vyjádření je ještě brzy mluvit o vraždě. „Vzhledem k jeho aktivitám je to předčasné říkat. Nevím, jaké aktivity pan Bučka dělal. Proto chci požádat, abychom počkali na výsledky oficiálního vyšetřování,“ vyzval ministr.

„Je těžké spekulovat. Pokud vím, pan Bučka byl v 90. letech ředitelem Vojenské zpravodajské služby. Jeho nástupcem se stal současný státní tajemník Vendelín Lajtner. S nástupem vlády Mikuláše Dzurindy a novým větrem v zahraniční politice Slovenské republiky skončilo i působení pana Bučka ve Vojenské zpravodajské službě. Od té chvíle se na činnosti vojenského zpravodajství jaksi vůbec nepodílel,“ uvedl ministr obrany Jaroslav Naď.

sinfin.digital