Zeman jmenoval Fialu v kleci z plexiskla, s ministry si bude v karanténě skypovat. Čím překvapí příště?

GLOSA JANA PALIČKY | Tragikomedie „Jmenování premiéra“ po mnoha nečekaných zvratech došla do finále. Diváci, kterými se nepříliš dobrovolně stali občané České republiky, mohli sledovat bizarní ceremoniál, v němž Petra Fialu v Lánech jmenoval Miloš Zeman, toho času na invalidním vozíku přivezený do vitríny z plexiskla. Dvoutýdenní karanténu kvůli pozitivnímu testu na covid-19 následně prezident stráví skypováním s ministerskými kandidáty a do konce roku se možná dočkáme i nové vlády. Co ale bude trvat déle, bude zbavování se pachuti trapného podivna, která celý cirkus spojený s výkonem prezidentských pravomocí provázela. 

Miloš Zeman se nechal propustit z ÚVN, aby mohl v Lánech jmenovat Petra Fialu premiérem. Aha, tak ne, jede zpátky do Střešovic, jelikož má koronavirus. A už je zpátky v Lánech, ceremoniál bude! Tak nějak by šly shrnout události uplynulých dnů, za které by se nemusel stydět ani ostřílený scénárista thrillerů plných dramatických zvratů. Do toho jsme si mohli užít i kolečko neméně bizarních ústavně-právních úvah nad tím, zda skládání slibu „do rukou prezidenta“ skutečně znamená fyzicky do rukou prezidenta (snad nás podobné filozofování nečeká i v případě možného rozpuštění sněmovny). Každopádně jsme se v neděli hodinu před polednem dočkali a Petr Fiala je jmenován. Toto martyrium sice zdánlivě končí, ale přísun poctivých porcí politického bizáru je v Česku zjevně nekonečný.

Když Miloš Zeman těsně po volbách sliboval, že v povolebních vyjednáváních bude kreativní, asi ani ti bohatou fantazií nejvíce obdaření pozorovatelé tuzemského politického dění nečekali, jak proběhne realizace tohoto slibu. Prezidenta v bakelitové kóji připomínající klece na obžalované v ruském trestním soudnictví (že by se hlava státu inspirovala u svých oblíbenkyň Pussy Riot?) jsme tu ještě neměli. Do 13. prosince si bude Zeman skypovat s kandidáty na ministry a otázkou zůstává, proč si vlastně nemohl skypovat i s Petrem Fialou, když reálně jeho role na celém ceremoniálu spočívala v recitálu dvouminutového pásma bonmotů, floskulí a nezbytných urážek novinářů. Děkujeme, to doslova nemuselo být.

Lánský spektákl nám odpověděl i na otázku, zda je prezident schopen vykonávat své pravomoci. Je, ale bohužel se na to už moc nedá koukat. Ústava nicméně s prvky estetiky nepočítá a tak asi definitivně padají úvahy o aktivaci čl. 66 Ústavy a otevírají se dveře novým rozměrům Zemanovy kreativity. Ještě by třeba mohl dorazit na zasedání poslanecké sněmovny uzavřený v nafukovací kouli na zorbing. Ale buďme v tomto případě opatrní s tím, co si přejeme. Mohlo by se nám to totiž splnit.

sinfin.digital