Audioverze
Býval novinářem, šéfkomentátorem, šéfredaktorem a také vedoucím redaktorem přílohy Lidových novin Právo a justice. Novinařinu i vystudoval, ale také práva, a tak když Andrej Babiš zakoupil noviny, v nichž pracoval, odešel dělat právníka. Dnes je advokátem a také komunálním politikem. Hostem posledního podcastu Dimun v roce 2024 a prvním v roce 2025 byl Tomáš Němeček.
S Tomášem Němečkem jsme v podcastu probrali z jeho pohledu nejdůležitější události a rozhodnutí v české justici a právu minulého roku. Hodně času jsme věnovali rozhodnutí Nejvyššího soudu (NS), které neoprávněně zapadlo a které prozatím uzavřelo jednu důležitou kapitolu, totiž případ tzv. politických trafik, kterými měl někdejší premiér Petr Nečas uplácet trio poslanců ODS.
NS v září odmítl dovolání Petra Nečase a Romana Bočka s tím, že výměna poslaneckých mandátů za funkce ve správních radách společností se státní účastí je korupcí.
Tomáš Němeček považuje toto rozhodnutí NS ze nepříliš přesvědčivé.
„To přesvědčení, že je zde velmi přesná hranice, která říká, toto jsou funkce, o které politik usilovat může a má, a toto jsou funkce jiné a ty už by mohly zakládat neoprávněnou výhodu, tam si člověk říká: a jak vlastně vypadá ta neoprávněná výhoda?“ říká v podcastu Němeček. Podle něho by proto bylo dobře, aby poslední slovo ve věci řekl Ústavní soud.
I jeho nálezy, především ten „přílepkový“, byly tématem podcastu. A to včetně některých otázek, které vyvolala argumentace obou táborů.
Vzhledem k tomu, že Tomáš Němeček je v podstatě takovým zpovědníkem špičkových soudců – je autorem knižních rozhovorů a biografií Vojtěcha Cepla, Pavla Rychetského, Elišky Wagnerové či posledně Josefa Baxy – a tedy „intimním znalcem prostředí“, dotkli jsme se i hodnocení některých ústavních soudců.
A na závěr podcastu se dozvíte, proč Tomáš Němeček přirovnává Lenku Bradáčovou k někdejšímu papežovi a bývalému prefektu Kongregace pro nauku víry Josephu Ratzingerovi.