Náš systém trestní politiky excesivně vybočuje a systém kolabuje, říká advokát Lukáš Trojan

Audioverze

Je členem vedení České advokátní komory a viceprezidentem Unie obhájců. Patří mezi nejvyhledávanější české advokáty, a to zvláště v případech závažné hospodářské kriminality. „Je otřesné, jak se stát chová k lidem, kteří mají v ruce rozhodnutí, že byli nezákonně stíháni,“ říká v dalším díle podcastu Petra Dimuna advokát Lukáš Trojan, společník advokátní kanceláře Sokol, Novák, Trojan, Doleček a partneři.

Lukáš Trojan den před natáčením podcastu zastupoval svého klienta v řízení o předběžné otázce před Soudním dvorem Evropské unie v Lucemburku. Jde o kritizovanou praxi české policie, která plošně sbírá a ukládá vzorky DNA podezřelých z trestné činnosti bez ohledu na její charakter. Případ, v němž svého klienta Trojan zastupuje, se nedávno opětovně dostal na stůl soudcům Nejvyššího správního soudu, kteří se rozhodli obrátit se s předběžnou otázkou na Soudní dvůr EU.

V úvodu podcastu tak Trojan popisuje, proč považuje praxi policie za orwellovskou.

„Vzorek DNA může být odebrán i při trestném činu neplacení alimentů. A to s argumentem policie, že se to může v budoucnu hodit. To je argumentace orwellovská,“ říká v podcastu Dimun Lukáš Trojan.

Hlavním tématem ovšem byla klíčová novela trestního zákona a trestního řádu, kterou má nyní projednávat Poslanecká sněmovna. Trojan se debat o novele účastnil od samého počátku. A přestože považuje novelu za zásadní počin v oblasti dekriminalizace českého trestního práva, zároveň ji označuje za „ohlodanou kost“.

„Na začátku byla tučná kýta, která byla strčena do jednotlivých bud a každý pejsek ji trochu okousal. Obecná shoda je na problému, ale nikoliv na jeho konkrétním řešení. Problém je rigidita uvažování justičních orgánů, tedy soudců, státních zástupců a klidně řeknu, že i advokátů,“ říká Trojan s tím, že pokud by někdo chtěl změnit systém, musel by přijít s mnohem radikálnějším řešením.

To je podle Trojana přitom nutně potřeba, neboť systém kolabuje, protože „zavíráme lidi v měřítku, které excesivně vybočuje“.

„Reálně je u nás uloženo 60 % trestů odnětí svobody, to je šílené číslo. Ten systém se řítí do zdi a je jen otázkou času, kdy do ní narazí. A podle mne to bude brzo. V dnešní době není výkon trestu odnětí svobody vůbec způsobilý plnit, kromě té funkce odplatné, po které volá většinová společnost, žádnou jinou funkci,“ říká v podcastu Petra Dimuna Lukáš Trojan.

Podle Trojana je sice dobře, že v návrhu se počítá s upuštěním od tradovaného principu „v pochybnostech žaluj“. Zároveň však upozorňuje, že se konečné rozhodnutí svěřuje do rukou nejvyššího státního zástupce, který tak získá nové, klíčové oprávnění pro řízení celé soustavy.

„Toto ustanovení na jedné straně pozitivním způsobem rozvazuje ruce státním zástupcům, zároveň koncentruje totální moc vůči uplatňování této zásady do rukou nejvyššího státního zástupce. Bude tedy záležet na tom, zda tam bude člověk s liberálním, či konzervativním pohledem. Pokud to bude konzervativec, pak je jedno, co v zákoně bude,“ varuje Trojan.

V podcastu se dále dozvíte, proč považuje za nesmyslnou argumentaci, že peněžité tresty umožňují vykoupit se bohatým z trestu, proč má navrhovaný trestný čin aktivity ve prospěch cizí moci za „ptákovinu“ či jak by se měl český stát omlouvat nezákonně stíhaným lidem.

sinfin.digital