Bolest nevzniká náhodou, vždy je za ní nějaký příběh. Pokud ji chceme odstranit, musíme najít jeho začátek, říká fyzioterapeut Rychnovský

Pavel Vondráček

„Bolest není přirozená, přirozené je žít bez ní, spokojeně, v radosti,“ říká fyzioterapeut Tomáš Rychnovský. Mluví pomalu, potichu a jemně. Podobné jsou i jeho dotyky, když se vám snaží uvolnit bolest – pomalé, vláčné, ale pevné. A to i přesto, že je to chlap jak hora a jeho ruce se podobají prackám velkého zvířete.

Tomáš Rychnovský se léčbě lidské bolesti věnuje od roku 1999. Vystudoval fyzioterapii na 2. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze a specializuje se na léčbu a prevenci bolesti v pohybovém systému. Deset let spolupracoval s profesorem Pavlem Kolářem, přednostou rehabilitační kliniky v nemocnici Motol, u něhož si ověřoval nejnovější ověřené terapeutické postupy. Pravidelně se potkával také s nestorem české i světové fyzioterapie Karlem Lewitem.

Od roku 2001 provozuje soukromou fyzioterapeutickou praxi. V roce 2006 rozšířil praxi o dětskou část a provádí diagnostiku a terapii hybných poruch novorozenců. Své pacienty učí, jak se zbavit bolesti v těle a předcházet jí a rovněž jak najít rovnováhu a stabilitu mysli, naučit se zacházet se stresem, ale i jak mu předcházet a být v životní pohodě. Je také spoluautorem knihy Každá bolest má svou příčinu, která vyšla v roce 2019 v nakladatelství Albatros.

V podcastu se například dozvíte, proč máme dýchat do břicha, přestože máme plíce v hrudníku? Co způsobuje, že nám svaly nefungují správně a zjistíte, že způsob, jakým dýcháme, má zásadní vliv na zdraví naší páteře?

Tomáš Rychnovský propojuje fyzioterapii s psychosomatikou a tvrdí, že je důležité hledat pravou příčinu bolesti, která často neleží ve svalech ani kloubech, ale hluboko v duši.

„Vím, že dokáži pouhým pohledem odhalit, že je člověk v psychické nepohodě. Psychika je totiž jednou ze složek, která se stará o svalové napětí. A právě svalové napětí ovlivňuje souhru ve svalech, která se stará třeba o to, zda držíte záda rovně, máte ramena dopředu nebo nohy do X. Hodně poznám také z výrazu tváře nebo ze způsobu mluvy,“ říká Tomáš Rychnovský, který si ale uvědomuje, že pro některé pacienty je stále snazší sáhnout po prášku na bolest.

„Já to chápu. Současná doba má na člověka vysoké nároky. Pokud ale člověk udusí bolest práškem, nepřijde na její příčinu. Přitom psychosomatické vyšetření a cvičení by těmto lidem pomohlo velmi rychle s dlouhodobým efektem,“ vysvětluje Tomáš Rychnovský, proč na začátku práce s pacientem se ptá nejen na jeho fyzický, ale i na psychický stav.

Jak se chovat ke svému tělu, proč zvedat hlavu vzhůru, jak je důležitý spánek a další odpovědi na otázky zjistíte po poslechu tohoto dílu podcastu Maxim Pavla Vondráčka.

sinfin.digital