„Se soupeři si nepopovídám. Moc to nejde, když ten nejbližší jede 48 hodin za mnou, říká ultracyklista Dan Polman. Za den zvládl i 911 kilometrů

Pavel Vondráček

Dan Polman je šílenec. Skutečný fyzický šílenec a to, co v horách předvádí, je mimořádné. Normálně fyzicky zdatný člověk by před jeho výkonem pokorně klekl, smekl klobouk a políbil ráfky jeho kola. Zkuste se tedy vžít do kůže Daniela Polmana z „Biercity“, jak přezdívá své rodné Nové Pace.

Video celé epizody najdete tady.

Nejdříve se v čase přesuňte do letošního 23. července (pátek) a postavte se v Jižním Tyrolsku na start nejtěžšího jednodenního cyklistického závodu na světě Race Across The Alps a… během 24 hodin a 52 minut zvládněte trasu dlouhou 525 km s brutálním převýšením 14 500 výškových metrů! Cestou jen tak mimochodem několikrát vyšlápnete a zase sjedete bájný horský průsmyk Stelvio.

Když v sobotu dojedete do cíle, zapomeňte na odpočinek. Obujte si jiné boty, něco snězte a hned začněte stoupat do výšky 3029 metrů, kde stojí slavná horská chata Julius Payer Hütte. Ta je pojmenována po rodákovi z Teplic Juliu Payerovi, jednom z největších dobrodruhů, kterého kdy vydala česká zem. Bohužel rodnou řečí Julia Payera byla němčina a tak je paradoxně tento polárník, cestovatel, malíř, kartograf a objevitel Země Františka Josefa znám po celé Evropě, ale v jeho rodných Čechách je památka notně vybledlá.

To si uvědomil Dan Polman, a protože miluje Jižní Tyrolsko, stejně jako ho miloval Julius Payer, rozhodl se svým šíleným kouskem vzpomínku na tohoto českoněmeckého génia řádně vyleštit.

Takže zpět, jste znovu v kůži Dana Polmana a máte za sebou 520 km nonstop na kole a stoupáte na horskou chatu. Tam si dáte jihotyrolské špekové speciality, vyspíte se jen pár hodin a ještě za tmy začnete stoupat na alpského velikána, horu Ortler s výškou 3905 m.

Ortler kdysi Čechům říkal více než dnes, protože až do roku 1918 byl nejvyšším vrcholem Rakousko-Uherska, tedy vlasti vašich pradědů a ještě starších příbuzných. To ale bylo v dobách, kdy jsme ještě měli moře a uherské nížiny a Dunaj a velký stát sahal od Transylvánie do poloviny dnešního Polska, od půlky Balkánu až ke Švýcarsku a od Sněžky až právě po jihotyrolský Ortler. Dnes máme jen tu malou Sněžku, která měří 1602 m a i ten její skutečný vrchol (1603 m.n.m) leží v Polsku.

Ale dost sentimentu: jste tedy na vrcholu Ortleru, který Julius Payer kartograficky skvěle zakreslil a zmapoval, ve výšce téměř čtyři tisíce metrů a čeká vás bolestivý sestup o více než dva tisíce výškových metrů dolů do údolí, do jihotyrolského Suldenu. Zde si dáte podle vzoru Dana Polmana večeři, sedm hodin se prospíte a brzo ráno sednete na kolo a vydáte se do severočeských Teplic, k rodnému domu Julia Payera, kde se roku 1841 narodil a kde má pamětní desku. Je to řádná štreka, 652 km dlouhý přejezd přes Itálii, Rakousko a Německo, v dešti, chladu a hlavně proti větru. Vy to ale zvládnete za pouhých 33,5 hodiny a spát budete jen deset minut.

Už tedy chápete, kdo je Dan Polman z Nové Paky, ročník 1978, ultracyklista a ultrasportovec, jinak zcela obyčejný člověk, který je v civilu novinář, spisovatel a autor půvabných pohádek.

Podcast je o tom, proč to dělá, jak to dělá a co ještě dělat chce a bude. To, co předvedl v letošním červenci, je sice výjimečné, ale není to v jeho životě neobvyklé. Má za sebou vítězství v závodě NorthCape–Tarifa (severní Norsko – jižní Španělsko), kdy se do cíle dostal o tři dny dříve než druhý v pořadí. To se na závodě dlouhém 7381 km s převýšením 80 000 metrů prostě stává. A stává se, že na takovýchto akcích je sportovec sám. „Moc si s ostatními soupeři nepopovídám. Vlastně to ani fyzicky nejde, když nejbližší soupeř jede třeba 48 hodin za mnou,“ stežuje si ironicky Dan.

Dan Polman není jen cyklista, ale rád kombinuje kolo, chůzi, kajak, skialpy a tak dále. Za sebou má nonstop cesty z Benátek na vrchol Grossvenediger, expedici „Praha–Sněžka … okolo Česka“, kdy si cestou na Sněžku odskočil na nejvyšší vrcholy všech čtrnácti českých krajů. A jen tak mimochodem je také držitelem českého rekordu v cyklistické 24 hodinovce, když ušlapal „pouhých“ 911 km. Za den!

V podcastu se dozvíte nejen o životě Dana Polmana, ale také o životě a díle Julia Payera a také o tom, proč je Jižní Tyrolsko ideální volbou na podzimní výlety a můžeme zalitovat, jaká je to škoda, že tento kus krásné alpské krajiny už není součástí naší staré vlasti, ale jakýmsi historickým nedopatřením dnes patří Itálii.

Více informací o Danielu Polmanovi najdete na jeho stránkách. Nejaktuálnější informace o Jižním Tyrolsku zase tadyhlavně zde na facebooku.

sinfin.digital