„Musel jsem nechat práce v redakci a odejít z Česka. Cítil jsem, že intelektuálně zakrňuji,“ říká novinář Jakub Zelenka

Pavel Vondráček

Jakub Zelenka je novinář, který udělal něco, čeho je schopno jen málo jeho kolegů v Česku. Na rok opustil prostředí redakce a svět tradiční žurnalistiky, aby cestoval a psal na volné noze – sám za sebe.

Ve Velké Británii, ve Spojených státech nebo v Německu je zvykem za profesní život prostřídat nejen několik redakcí, ale i změnit i tematické zaměření. Oproti tomu mezi českými novináři není nouze o ty, kteří stráví v jedné redakci celý profesní život a stárnou společně se svými čtenáři. Možná i proto je český novinářský svět konzervativní, málo invenční a zpohodlnělý.

„Když jsem vedl českou redakci časopisu Maxim, pravidelně jsem jezdil na porady do našeho londýnského ústředí a občas dostal dobrou radu. Například abych si redaktora nechal v redakci maximálně pět let a potom ho vyměnil, přesunul na jinou pozici nebo poslal na neplacené volno! Argument zkušených britských a amerických manažerů byl takový, že po tolika letech je redaktor bez invence, je unavený, zjednodušuje si práci, vyžaduje bonusy atd,“ připomíná Pavel Vondráček důvody, proč si do studia pozval právě Jakuba Zelenku.

Jakub prošel lidovkami, Hospodářskými novinami, pracoval v Aktuálně.cz a naposledy v Deníku N a s těmito argumenty souhlasí: „Cítil jsem to sám, že jsem ztrácel odstup, nadhled, že jsem se pohyboval částečně ve své bublině, v malém českém rybníčku. Chtěl a musel jsem z něho vyskočit.“

Jakub si několik let před odchodem každý měsíc dával stranou část příjmů, aby nezůstal zcela bez prostředků a na konci zimy se odstěhoval na tři měsíce do Istanbulu. „Bydlel jsem jak v konzervativní čtvrti, tak v istanbulské obdobě pražské Letné. A pozoroval jsem všední život,“ říká novinář, který v roce 2017 získal za investigativní nasazení v oblasti dezinformací a fake news ocenění Novinářská křepelka a který byl v roce 2021 spoluautorem článku, který přinesl svědectví o sexuálním zneužívání žen ze strany tehdejšího poslance Dominika Feriho.

„Každý z nás má v sobě určité stereotypy a klišé o vlastní zemi, o její důležitosti, o její kultuře a politice, ale dokud se z ní nedostaneme fyzicky i psychicky, nedokážeme ji zařadit do širšího kontextu,“ dodává Zelenka. Po návratu z Turecka, kdy se záměrně téměř nezabýval děním na české politické scéně, ho nejvíc překvapil fakt, že novináři stále dokola píší o Andreji Babišovi: „Nechápu to. Babiš je všude, v jeho vlastních, ale i v nezávislých médiích. To dávno neodpovídá jeho postavení a vlivu. To jsem si ale uvědomil, až když jsem z toho českého novinářského kolotoče vystoupil.“

  • Co ho na Turecku překvapilo?
  • V čem spatřuje přínos cestování po světě, respektive toulání se?
  • Jak chce v novinářské kariéře pokračovat a kde vidí budoucnost oboru?

Hostem podcastu Maxim Pavla Vondráčka je novinář Jakub Zelenka, který své postřehy momentálně publikuje v rámci vlastního projektu Mimoagendu.cz na platformě Gazetisto.

sinfin.digital