Jára Cimrman by se vyjímal na seznamu nehmotného dědictví UNESCO, říká Limová

Pavel Vondráček

Když se řekne UNESCO, většina lidí si vybaví památky, které tato mezinárodní organizace eviduje a kterých najdeme hned 14 na území Česka. Jak ale podotýká vedoucí oddělení ministerstva kultury pro vztahy s UNESCO v kulturní oblasti Dita Limová, pod šestipísmennou zkratkou se toho skrývá mnohem více. „UNESCO se stará o mnoho jiných věcí, než jsou jen památky. Je to vlastně o naší vlastní identitě a je mnoho otázek, které za bezmála osmdesátiletou historii organizace stále ještě nebyly vyřešeny,“ říká Limová. Proč by se podle ní například na seznamu nehmotného kulturního dědictví vyjímal Jára Cimrman? Nejen to zjistíte v nové epizodě podcastu Maxim Pavla Vondráčka.

Historické centrum Prahy, Českého Krumlova, Telče nebo Kutné Hory. Zámky v Kroměříži nebo Litomyšli a perla moderní architektury v podobě vily Tugendhat. To jsou některé z celkem čtrnácti českých památek zapsaných na seznam světového dědictví UNESCO. Další česká sedmička je pak na seznamu dědictví nehmotného. 

Mezinárodní organizace zřízená bezprostředně po druhé světové válce při Organizaci spojených národů toho má ale na starosti mnohem více než jen evidenci hmotných a nehmotných památek, jak upozorňuje Dita Limová. „Setkávám se s tím, že lidé toho o UNESCO příliš nevědí, což je mi líto a myslím, že je to škoda,“ říká s tím, že organizace řeší i péči o památky, udržování tradic a jejich předávání dalším generacím nebo vzdělávání lidí všude na světě.

Ačkoliv se v dohledné budoucnosti s největší pravděpodobností dočkáme nových českých zápisů, Limová upozorňuje, že ani onen v povědomí lidí zažitý seznam kulturního dědictví není nafukovací. „Je na něm zapsáno 1121 památek po celém světě a myslím, že samotné centrum světového dědictví trošku trne, kam se ještě posuneme dál a co na tom seznamu ještě chceme mít, aby byl opravdu reprezentativní,“ vysvětluje. Podle Limové by byl ideálním adeptem na český zápis na seznam nehmotného dědictví fiktivní génius Jára Cimrman: „Byl by naprosto úžasným vkladem do oblasti živých tradic. Těžko ale říct, zda by dokázal naplnit všechna přísná pravidla pro zápis,“ říká s úsměvem. 

Jaké české památky a nehmotné dědictví by mohly být v budoucnu na seznam UNESCO zapsány a za co hrozí jejich vyškrtnutí? Poslechněte si celý podcast.

Dita Limová vlevo
Hlinecké maškary
Měděnec
Mariánské lázně
Kutná Hora
sinfin.digital