Češi jsou postižení horami. Za vstup by se mohly vybírat peníze, říká horský vůdce Adamec

Pavel Vondráček

Branislav „Gabo“ Adamec je jedním z nejznámějších českých (respektive vzhledem ke svému slovenskému původu můžeme říci československých) horských vůdců. I jako profesionál před horami neztrácí respekt a to doporučuje všem, kteří se do nich vypraví. „Hory nezajímá, kdo má kolik titulů a kolik má na kontě. Oproti nim je každý malý a musí se jen umět chovat, aby přežil,“ vysvětluje Adamec. Proč by se nebránil zpoplatnění vstupu do hor? Nejen to se dozvíte v nové epizodě podcastu Maxim Pavla Vondráčka.

Kdo je to vlastně horský vůdce? Podle jednoho z našich nejlepších reprezentantů této profese Branislava „Gabo“ Adamce jde o nejvyšší možnou kvalifikaci, které je možné dosáhnout pro bezpečné provádění lidí po horách. Horští vůdci jsou profesionálové, kteří absolvovali několikaletý výcvik a aby získali licenci, museli úspěšně složit zkoušky. Právě ve vzdělávání lidí, jak se na horách chovat, vidí Adamec jeden z největších českých neduhů, ač Čechy považuje za horami pozitivně postižené. „Je chyba, že nemáme jednu vzdělávací platformu. Na tom musíme zamakat,“ říká Adamec. 

Adamec by se nebránil zpoplatnění vstupu do hor. „V USA nebo v Kanadě je to normální. Jsou to prostředky, které se dají v horách vybrat i investovat – vybudovat z těch peněz parkoviště, cesty s většími kapacitami a tak dále. Celkově to lze brát tak, že když už platím, tak chci zázemí,“ vysvětluje Adamec. „Hory jsou výborné v tom, že učí člověka pokoru. Je jim jedno, kolik má kdo titulů a kolik má milionů na kontě. Oproti nim je každý malý a musí se jen umět chovat, aby přežil. Nic jiného hory nezajímá,“ říká Adamec.

Jsou kromě horských vůdců i horské vůdkyně? Kolik stojí dobrá skialpová výprava a jaké má výhody a nevýhody oproti sjezdovým lyžím, běžkám nebo splitboardu? Poslechněte si celý podcast.

sinfin.digital