Zdolala čtyři osmitisícovky, jako první Česka dobyla K2. Klára Kolouchová o extrémech v horách a o tom, jak na ně lidské tělo reaguje

Pavel Vondráček

„Na vrcholu Mount Everestu se mi nechtělo jít na záchod. Vlastně ani na žádném jiném vrcholu. Tělo v extrémních situacích tyhle potřeby vytěsňuje,“ říká Klára Kolouchová, která zdolala nejen čtyři osmitisícovky. Viděla svět i z nejvyšších bodů severní a jižní Ameriky a také z kavkazského Elbrusu – a samozřejmě i ze Sněžky.

Horolezectví lze, stejně jako dějiny, popisovat dvěma základními postupy. Ten první zdůrazňuje velké činy, komentuje vůdce a hrdiny a všímá si těch nejvyšších pater politiky a ekonomiky, v druhém případě se pozornost zaměřuje na všední den, obyčejné problémy a zdánlivé drobnosti. Abychom si udělali obraz o světě kolem nás, potřebujeme vnímat oba přístupy.

Proto se v této epizodě podcastu Maxim Pavla Vondráčka zaměřujeme na zodpovězení otázek typu co dělat, když má horolezec na vrcholu K2 shrnutou ponožku, jak dlouho vydržela v horách Klára bez teplé vody, jak se dá v extrémních podmínkách zvládat menstruace, jak dlouho trvá pěší cesta údolím až do základního tábora pod Everestem, jak dlouho setrvá horolezec na vrcholech nejvyšších hor světa, proč je pro ženu důležité mít rtěnku i v situacích, kdy jde skutečně o život nebo třeba jak zdvořile pojmenovat lidi, kteří vysoko v horách vlezou bez dovolení do stanu jiného horolezce, přespí v něm a sní mu namáhavě vynesené zásoby jídla.

Klára Kolouchová, která, když neleze po horách, provozuje pohybové studio Souladronka na pražské Ladronce odpovídá upřímně, jasně a k věci, žádné odpovědi se nevyhýbá. Přiznává, že i když si dokáže hodně věcí v životě odepřít, tak ji nikdy nenapadlo, že by se pár desítek metrů pod vrcholem osmitisícovky otočila jen proto, aby si dokázala, že neleze kvůli cíli, ale kvůli cestě. „To je jen takové klišé. Lezu kvůli vrcholu, to je moje odměna,“ vysvětluje motivaci Klára, která jako první Češka a teprve dvacátá žena na světě stanula na samotném vrcholu K2, druhé nejvyšší, ale zároveň nejvíce nebezpečné hory světa

Jaké jsou limity vlastního těla? Jak se dostala z laviny, jak reaguje na smrt jiných horolezců, jaké charisma září z Tashi Tenzinga, vnuka legendárního Tenzinga Norgaye? Jaké zvuky vnímá při výstupech? Kdy je možné si sundat rukavice, kolik váží kyslíková lahev, proč při extrémní námaze jí gumové medvídky nebo jak dlouho ji psychicky trvá, než se po návratu z Himálaje dostane do klasického pražského života? Nejen odpovědi na tyto otázky se dozvíte při poslechu podcastu. Po jeho skončení budete chtít alespoň chvíli snít o tom, jako by to bylo, také vyrazit pryč…

sinfin.digital