Česko se musí vymanit z ekonomické závislosti. Jinak budeme jako subdodavatelská země jen chudnout

Pandemie koronaviru a válka na Ukrajině by měly být podle Ladislava Vernera ze společnosti SOMA Engineering varováním i pro českou ekonomiku, aby se zbavila závislosti na silnějších zemích. „V 21. století se míra vlivu dosahuje hospodářskými nástroji. Česko je subdodavatelský subjekt a je velmi existenčně závislé na strategických partnerech, od kterých musí naše průmyslové podniky dostat práci,“ říká v podcastu Právo & Byznys. Podle advokáta Jana Kohouta z PRK Partners je podhoubím pro úspěšnou ekonomiku zejména střední a malý byznys.

„Už doba covidu nám odpověděla, co se stane, když jste závislí,“ říká podnikatel Ladislav Verner s tím, že Rusko v současné době prosazuje svůj vliv na Ukrajině válkou. „Je to sice ta nejhloupější varianta, ale pro Rusko varianta jediná a možná. „Myslím si, že to souvisí s mírou svobody a nezávislosti, která se dá dosáhnout hospodářským vlivem. Rusko je taková benzinová pumpa Evropy, která má tržby z prodeje nerostného bohatství. Chybí mu ale finální výrobky domácích firem,“ říká s tím, že právě finální výrobky jsou ten nejcennější ekonomický artikl. 

Podle Vernera přitom finální výrobky chybí i Česku, které je tak jen subdodavatelem silnějších partnerů. Proto podle něj nesměřujeme k prosperitě, ale chudobě. „Chce-li jít společnost směrem k prosperitě, potřebuje finální výrobek. Ten rozhoduje o tom, jaká míra lidského umu ve společnosti bude. Tedy umu, který potřebujete na jeho vývoj, výrobu i servis,“ říká v podcastu Právo & Byznys.

Kde není finální výrobek, tam podle Ladislava Vernera chybí technologický, marketingový i prodejní um. „Máte-li vzdělanostní průmysl, kde potřebujete všechny tyto profese, tak pracujete s lepšími i chytřejšími lidmi, kteří mají pro společnost mnohem větší společenský přínos,“ dodává. Podle Jana Kohouta z PRK Partners máme v Česku štěstí, že jsme jednou ze zemí, která může nabídnout kvalitní způsob života. „Ale takové podmínky jsou závislé na ekonomice a sociálním smíru a na tom, jestli budeme schopni vyrábět to, co ostatní budou kupovat,“ souhlasí s Vernerem.

Podle Kohouta současná válka na Ukrajině dopadne zejména na klasická československá odvětví, která přetrvala od přeměny. „Například strojírenství zaměřené na těžbu uhlí a na dodávky pro uhelné elektrárny se v části světa projevuje jako utlumené odvětví. Uvidíme, jak se tato oblast popasuje s výpadky možností dodávek do Ruska. Výrobci, kteří dodávají technologie, mohou být velmi postiženi,“ říká.

V podcastu Právo & Byznys Jan Kohout také zmiňuje, že v posledních letech významně roste počet úspěšných investic českých podnikatelů do výrobních podniků v zahraničí. To je ale podle Ladislava Vernera pro Česko současně problematické. „Chcete být úspěšný podnikatel, ale zároveň chcete mít dobré školství, zdravotnictví, důchody. Zkusme se proto dívat na zahraniční investice českých podnikatelů z obou pohledů. Pak zjistíme, že je jejich úspěch s ohledem na zájmy v Česku a dopadu na naši ekonomiku nevalný,“ říká.

Může být označení „Made in CZ“ konkurenční výhodou? Jak se zbavit závislosti na silnějších partnerech? A je pro Česko relevantní téma ESG? I to je tématem nového dílu podcastu Právo & Byznys.

sinfin.digital