Digitalizace je nevyhnutelný trend. Neujde mu ani česká justice

Příchod online soudnictví i do českého prostředí je jen otázkou času, říkají v podcastu Právo & Byznys ředitelka odboru informatiky ministerstva spravedlnosti Elena Ransdorfová a Of Counsel advokátní kanceláře PRK Partners Zbyněk Loebl. „Ze začátku to bude možná kontroverzní, ale potom si na takovou inovaci zvykneme. Stejně jako v případě datových schránek,“ říká Ransdorfová. Podle Loebla je ale současně potřeba si uvědomit, že rychlé řešení bude špatné řešení.

Inovativní justice přispívá k tomu, aby strany snáze řešily svoje nespokojenosti včetně sporu. Může jít třeba o drobné nápady, jako je jednoduchá mobilní aplikace, která ukazuje plánek, jak se dostat k příslušné soudní síni v soudní budově. „Takové malé kroky vedou k velkým projektům,“ říká v podcastu Právo & Byznys Zbyněk Loebl, Of Counsel PRK Partners. 

Podle Eleny Ransdorfové, ředitelky odboru informatiky ministerstva spravedlnosti, je v Česku hodně prostoru pro zlepšení. „V řadě věcí je naše justice konzervativní, ale nemyslím si, že je to špatně. Neznamená to, že nemůžeme využívat technologie podpůrně, aby byl celý proces vůči občanům přívětivější. V určitých fázích už česká justice inovací prošla, například při zavedení informačního systému, který už mají všechny soudy,“ říká Ransdorfová. 

„Inovace není nutně o tom mít nejnovější technologii. Inovace mají přispět tomu, aby lidé mohli lépe řešit svoje nespokojenosti. To, že je právo konzervativní, je naše velká záchrana, protože je to ochrana naší demokracie. Je to jedna z nejcennějších věcí, které naše společnost má,“ dodává Loebl.

Ministerstvo vnitra podle Eleny Ransdorfové v posledních letech příznivě mluví o digitální legislativě. To přinese nový prostor pro inovace a digitalizaci. „V dnešní době jsou si všichni dobře vědomi, že nás digitalizace nemine. Během pandemické situace jsme všichni vnímali, že by nám měly být technologie nápomocné. Digitalizace je také o tom, co bude požadovat veřejnost. Třeba advokáti již nyní očekávají, že budou moci nahlédnout do elektronického soudního spisu. To je náš cíl,“ přibližuje Ransdorfová blížící se změny. „Není to ale tak jednoduché, vzhledem k našemu stávajícímu informačnímu systému,“ dodává.

Podle Zbyňka Loebla s digitalizací justice v Česku začínáme, ale pomalu. „Digitalizace probíhá, ale nevím, jestli se hodnotí to, jak prospěje občanům. Nevím, zda se sledují data,“ říká a současně zmiňuje, že nás například online soudnictví nemine. „Ten trend je velice jasný. Ať chceme nebo ne. Záleží na nás, jak to provedeme. Důležitá je současně zásada, že nemůžete lidem nařizovat používat online formu, pokud ji důvěrně nepoznají a nemají strach používat online soudnictví. To se ale nestane ze dne na den,“ uzavírá.

Jak velkou inovací by byla výuka řešení konfliktů už na školách? A jaké inovace se podařilo justici dosáhnout ve spolupráci s policií? I to debatují Elena Ransdorfová a Zbyněk Loebl v podcastu Právo & Byznys.

sinfin.digital