ESG je poslední roky mega trend. Neměli bychom ho podceňovat

Generální ředitel České spořitelny Tomáš Salomon a zakládající partner advokátní kanceláře PRK Partners Marek Procházka se v podcastu Právo & Byznys sešli k debatě o jednom z klíčových trendů posledních let, ESG. „Otázka je, jestli se k tomu postavíme čelem. Dnešní technologie nám dávají tolik možností, že by bylo špatně, abychom ESG ignorovali,“ říká Salomon. Tvrdí také, že český byznys dospěl a je připraven ve spolupráci se státem aktivně prosazovat klíčová témata i na evropské půdě.

Podle Tomáše Salomona je Česká spořitelna doslova pupeční šňůrou spjatá s prosperitou české společnosti a ekonomiky. Takové spojení je podle něj oboustranné. „Nemůžeme prosperovat jako instituce a jako banka, aniž by se společnosti nedařilo,“ říká v podcastu Právo & Byznys. Poslední dva roky včetně covidové pandemie i aktuálního válečného stavu na Ukrajině nás podle Salomona donutily, abychom aktivně bojovali za základní hodnoty. „Je potřeba za svobodu, demokracii a zdraví bojovat, protože bez toho nebudeme mít nic,“ říká. Podle Marka Procházky z PRK Partners si dnes řada firem uvědomuje, jak a kde podnikají, i to, jak jsou závislí na řetězcích dodavatelů. „Hodně jich dodávalo do Ruska a mají větší problémy se s tím vypořádat. Je otázka, jak je otočit a směřovat na západní trhy. Jako země, která je závislá na průmyslu, se musíme zamyslet, jak postupovat dál, jaké jsou naše hodnoty, a to i výrobní,“ dodává.

Bankovní segment podle Tomáše Salomona současnou uprchlickou vlnu z Ukrajiny i geopolitické dění zvládá. „V Česku navíc dlouhodobě vidíme, že je bankovní segment dobře kapitálově vybaven a je velmi zdravý. Je schopný reagovat na to, co se děje v reálné ekonomice. Stát a klienty dokáže podpořit. Nemyslím si, že tomu tak je v celé Evropě, ale my v tom jsme jako Česká republika premianti. Chceme být podporou ekonomiky a státu,“ říká.

V rámci podcastu Právo & Byznys společně debatují Tomáš Salomon a Marek Procházka také o prosazování českých zájmů na evropské půdě. „Česko je v Evropě aktivní. Máme v Unii opravdu dobré zástupce, kteří už ledacos prosadili. Nyní má navíc střední Evropa velkou roli, jsme komunikátorem,“ říká Procházka. Tomáš Salomon pak vidí příležitost i v aktivním zapojení zástupců byznysu. „Český byznys dospěl a je připraven formulovat své podněty a v Evropě je aktivně prosazovat,“ dodává s tím, že zcela klíčovým tématem je ESG, tedy zkratka, za níž se skrývají tři anglická slova Environment (hodnotí dopady na životní prostředí), Social (hodnotí společenskou odpovědnost) a Governance (hodnotí odpovědný přístup k řízení společností). „Několik let si uvědomuji, že je to mega trend. Každé písmenko zkratky ESG má svůj důležitý význam, je to snaha planetu udržet v lepším stavu a udržitelně pro další generace,“ říká Salomon.

Podle Marka Procházky z PRK Partners je důležité, že téma ESG pochází z oblasti kapitálových trhů, a ne z filozofie. „Je to chytrý pojem a velmi komplexní. Jde to přímo z trhu. Pro mnoho firem je dnes již realitou,“ popisuje. Pokud chce podle Procházky průmyslová firma exportovat, je jisté, že její partneři chtějí jisté standardy. „Pokud takové standardy do budoucna mít nebudou, mohou přijít firmy o zakázky. Třeba ve Velké Británii teď velmi řeší uhlíkovou stopu, a to je jen začátek,“ říká a upozorňuje, že mnohé firmy nejsou mentálně připravené na „nové“ aspekty během výroby.

Na jaká písmena ve zkratce ESG se nyní zaměřuje Česká spořitelna? A jak chtějí Tomáš Salomon a Marek Procházka vést co nejvíce udržitelný způsob života? I na to odpovídají v podcastu Právo & Byznys.

sinfin.digital