Situace na trhu práce je našponovaná. Fungoval by u nás čtyřdenní pracovní týden? A jak se zákon dívá na home office?

České pracovní právo je trochu zastaralé a mnohdy nedokáže reflektovat nové trendy. Je problémem, že zákon nezná pojem home office? A jak by v našich podmínkách fungoval čtyřdenní pracovní týden? I to je tématem podcastu Právo & Byznys, kam přijali pozvání Marcela Suchánková, členka představenstva ČSOB a Jaroslav Škubal, partner advokátní kanceláře PRK Partners.

Home Office neboli práce z domova je pro většinu korporací dnes již normou. U některých vynucenou, u jiných pak zcela přirozenou. Například banka ČSOB byla v oblasti práce z domova progresivní již v době před pandemií koronaviru. Přesto se práce z domova dostala i do oblastí, které byly v minulosti pro tento typ práce nemyslitelné. „Pro nás není Home Office nové téma, pracujeme s ním už spoustu let. Pořád se ale učíme a zdokonalujeme. Kvůli pandemii jsme se ale museli učit ze dne na den. Byla to jedna z největších výzev,“ říká v podcastu Právo & Byznys Marcela Suchánková, členka představenstva ČSOB a vrchní ředitelka zodpovědná za HR, IT, Operations, Právní a Facility Management.

Advokát Jaroslav Škubal dodává, že i když není úprava Home Office v českém právu nijak uchopená, umíme bez ní fungovat. „Absence právní úpravy současně není důvodem, aby Home Office nebyl poskytován,“ říká Škubal s tím, že by se alespoň základní úpravy tohoto institutu hodila. „Hlavně ze strany nákladů,“ dodává. Zmiňuje také, že nejen pro oblast Home Office je mnohdy problematická chybějící úprava elektronizace podpisů smluv. I když podle Jaroslava Škubala české pracovní právo zastarává, na dynamice mu to neubírá. „V HR oblasti se neustále posouvá práce s lidmi, dáváním prostoru na další růst. Nastupující generace dává například důraz na oblast udržitelnosti a inovací. Je to téma, se kterým musí zaměstnavatelé žít,“ popisuje Marcela Suchánková.

Tématem podcastu Právo & Byznys s Marcelou Suchánkovou a Jaroslavem Škubalem je také nedostatek zaměstnanců na trhu práce. „Toto téma vnímám jako politické. Covidová pandemie trhu práce ale moc nepomohla, situace je podle mě našponovaná,“ říká Škubal. Podle Marcely Suchánkové je třeba, aby byli zaměstnavatelé kreativní, spolupracovali s vysokými školami, využívali sociální sítě a pracovali na svém brandu. „Musíme se stát pro řadu oblastí strategickým partnerem,“ přibližuje s tím, že je v dnešní době velmi složité hledat zejména nové talenty. „Mladí lidé potřebují mít smysl práce. V ČSOB nepracují pouze bankéři, ale také právníci, marketingoví a IT experti. Pro ně je důležitá flexibilita, aby mohli skloubit i vlastní zájmy,“ dodává Suchánková.

A jak se experti dívají na možnost zavedení čtyřdenního pracovního týdne? „Záleží na zaměstnavateli a typu zaměstnání. Setkávám se s tím už i v kanceláři. Nemyslím si, že je to potřeba mít v legislativě, ale je to na domluvě zaměstnance s nadřízením,“ říká Jaroslav Škubal. Zmiňuje také aktuální debaty například v Belgii, kde by ale v rámci čtyř pracovních dnů zaměstnanec odpracoval standardní fond pracovní doby. „V dnešní době už to jde a my to podporujeme. Otázka je, zda to zavádět plošně. Nechala bych to na svobodě,“ uzavírá Marcela Suchánková.

sinfin.digital