Stavebnictví je v legislativní pasti. Pro trh je to nejhorší možná situace

V českém stavebnictví se v posledních několika měsících nešťastně potkalo několik negativních faktorů najednou – pomalé povolování staveb, zvyšování úrokových sazeb, přísné podmínky pro hypotéky a válka na Ukrajině. Podle výkonné ředitelky Central Group Michaely Tomáškové není současná krize nepřekonatelná. „Až alespoň jeden z problémů ustoupí, situace bude lepší,“ říká v podcastu Právo & Byznys, kde se sešla s advokátkou z PRK Partners Kristýnou Faltýnkovou. Situaci v hlavním městě podle Tomáškové komplikují také blížící se komunální volby. „Ty jsou klíčovým okamžikem pro život všech připravovaných staveb v Praze a vyčkáváme, jak to dopadne. Není to nejrůžovější období pro stavby,“ říká.

Pražský trh s nemovitostmi nabídl zájemcům na konci prvního čtvrtletí letošního roku pouze 3200 nových bytů. Dokončených a připravených k nastěhování jich bylo jen 233. Vyplývá to z údajů a statistik developerské společnosti Central Group. Ještě před 10 lety si přitom mohli kupující vybírat z více než desetinásobného počtu dokončených volných bytů. Nadto podle indexu dostupnosti bydlení, který pravidelně sestavuje, je teď na koupi nového sedmdesátimetrového bytu potřeba už 17,3 hrubých ročních pražských mezd. „Ta data jsou chmurná a je potřeba něco změnit. Tato doba už trvá nějaký čas a stále se nic nezměnilo,“ říká v podcastu Právo & Byznys výkonná ředitelka Central Group Michaela Tomášková.

Hlavním důvodem prohlubujícího se deficitu nových bytů v Praze je pak podle expertů jejich pomalé povolování. Pomoci s tím měl nový stavební zákon, který se zasekl v legislativním procesu. „Otázka je, kdy nás nový zákon čeká. Už proběhla novelizace, která posunula účinnost, aby vznikl časový prostor pro diskuse. Nevíme ale, jak dlouho budou diskuse trvat a kdy dojde k realizaci,“ přibližuje advokátka Kristýna Faltýnková, která působí v PRK Partners.

Z nového stavebního zákona by Faltýnkové nemělo v debatách vypadnout hned několik klíčových myšlenek. „Třeba spojení územního a stavebního řízení do jednoho nebo uvolnění pravidel pro malé a drobné stavby. Co se týče přípravy stavby, je potřeba zajistit, aby vyjádření dotčených orgánů nemusel zajištovat stavebník, ale aby se vyjádření sešla v rámci digitalizace u stavebního úřadu,“ říká. Michaela Tomášková by ještě uvítala, kdyby existoval jen jeden subjekt, který by vypořádal případné rozpory v závazných stanoviscích. „Pro trh je nejhorší, aby zůstávala tato současná legislativní past. Než přišel zákon v účinnost, tak se mění, a to je to nejhorší pro trh. My potřebujeme předvídatelnost a dopředu nastavené mantinely,“ dodává Tomášková.

Tématem podcastu Právo & Byznys je také podpora obcí a měst k výstavbám, finanční situace domácností, nové trendy v oblasti bydlení a možné cesty ze současné krize. „Je v ekonomickém zájmu státu, aby se stavělo, vidím to optimisticky a stavět se bude,“ říká Michaela Tomášková. „Lidé se nakonec vždy domluví a stavby vzniknou, byť právníci z toho mají trochu noční můry. Držím se hesla: Je to stavba, která je živý organismus. Nikdy to nebude tak, jak to bylo naplánováno, napsáno ve smlouvě, nedodrží se termíny. Nebála bych se toho, že by se nestavělo. Teď to bude genderově nekorektní, ale ti chlapi to na stavbě odpracují. Papírově to doladíme vždy,“ uzavírá Kristýna Faltýnková.

sinfin.digital