Česko před virem zachránil tajemný muž. Nestojí o slávu, říká o něm Hamáček

Za rychlou reakcí české vlády na koronavirus stojí nejmenovaný odborník, který včas varoval ministra vnitra Jana Hamáčka a šéfy hasičů a policie. V rozhovoru pro INFO.CZ to odhaluje sám vicepremiér Hamáček a dává nahlednout do zákulisí toho, co se dělo v prvních dnech epidemie. „Ten moment, kdy jsem si uvědomil, že se na nás valí vlak v protisměru, byl, když jsem viděl matematický model, který na základě křivek z Itálie a možná už ze Španělska namodeloval, co by to znamenalo v počtu nakažených u nás a kdy dojde ke kolapsu zdravotnictví. Když mi to ten autor prezentoval na ministerstvu vnitra, bylo ticho. Uvědomili jsme si, že v horizontu týdnů se na nás řítí obrovský průšvih, a já jsem řekl, že to musí vidět premiér,“ říká Hamáček v pořadu Michala Půra.

Dotyčný expert si podle ministra vnitra nepřeje prozradit své jméno a nestojí o veřejný dík. „Dohodli jsme se, že není důležité, kdo to byl. Myslím, že nechce být slavný, a my stále s týmem kolem něj spolupracujeme. Odvedl pro tuto republiku obrovský kus práce. Když s tím bude souhlasit, tak mu poděkuji veřejně, ale v této fázi ten souhlas nemám,“ dodává Hamáček, který spolu s tímto mužem matematický model prezentoval na bezpečnostní radě státu. Někteří členové vlády včetně premiéra tehdy měli problém velmi negativním číslům uvěřit.

„Nechal jsem si ty čísla v mobilu a každý den jsem si zkontroloval počty reálných případů s modelem a ono to sedělo skoro přesně. To samé evidentně dělal premiér, a když to pátý nebo šestý den vycházelo, že to nabírá exponenciální křivku, tak pochopil, že je zle,“ říká Hamáček, podle kterého pak Babiš reagoval „operativně a rychle“. Postupně se ovšem objevil problém s nedostatkem ochranných pomůcek pro zdravotníky. Ministerstvo zdravotnictví tehdy slibovalo, že je na cestě zhruba pět milionů respirátorů, které ovšem uvízly v nizozemském Rotterdamu a bylo zjevné, že do Česka se dostanou s velkým zpožděním, případně vůbec.

Maňák: 300miliardový hrob Babišových slibů

sinfin.digital