Účetnictví, právo i daně mohou být kreativní. Stačí se naladit na klienta, říkají Martina Javorová, Alena Manová a Hana Greiff

Audioverze

V novém díle podcastu Women in Finance se sešly tři výjimečné ženy, které byly zařazeny do přehledu 131 inspirativních žen ze světa financí. Hana Greiff, senior manager ve společnosti KPMG, Alena Manová, senior manažerka oddělení outsourcingu firmy Mazars a Martina Javorová, advokátka PRK Partners, se shodují, že vidí smysl práce v pomoci klientovi. „Je důležité se na něj naladit a pokládat mu správné otázky,“ popisují. Mají návod na to, jak se nenechat převálcovat náporem agendy? A jak často se profesně dostanou do nekomfortní zóny?

Alena Manová má více než 20 let zkušeností v oblasti účetnictví a účetního poradenství. Jak sama říká, její profesní cesta byla vcelku daná už od začátku. Nejdříve studovala ekonomickou střední školu, následně ekonomickou fakultu a pak se vrhla do světa auditu. 

„V té době se hodně jezdilo do podniků a zajímalo mě, jak to v nich funguje,“ popisuje v podcastu Women in Finance s tím, že po narození prvního dítěte se začala v rámci poradenské společnosti Mazars věnovat outsourcingu, tedy vedení účetnictví třetí straně.

I když může oblast účetnictví na první dobrou působit méně dynamicky, podle Aleny, která mimo jiné vede také German desk v Mazars, jde o velmi kreativní práci. 

„Účetnictví směřuje obrovskou rychlostí k umělé inteligenci. A tam člověk musí být kreativní. My se v Mazars snažíme jít hodně dopředu. Máme robota, který může dělat rutinní a nudné práce a my se tak můžeme soustředit na něco, co je zajímavější,“ říká Alena s tím, že se vždy těší na nového klienta, se kterým bude kreativně hledat způsoby, jak nastavit, zautomatizovat a vylepšit spolupráci.

Vztahy s klienty jsou důležité také pro Martinu Javorovou, advokátku a expertku na oblast pojišťovnictví působící v advokátní kanceláři PRK Partners. „Pro mne je hnacím motorem vidět především spokojenost klienta i to, jak to funguje jinde ve firmách,“ říká Martina. 

K profesi advokátky se podle svých slov dostala různými shodami náhod a okolností. A protože vždy cítila smysl pro spravedlnost, dovedlo ji to ke studiu práva. „Už jako studentka jsem se objevila v PRK Partners. Chtěla jsem si přivydělávat a advokacie byla poměrně jednoduchá cesta,“ doplňuje Martina. 

A jak se v její práci projevuje kreativita? „Nám se o pestrost starají změny předpisů. A také se projevuje ve všem, co se týče potřeb klienta, nastavování transakcí nebo jakéhokoliv problému, který klient má,“ uvádí Martina.

Kreativní myšlení v rámci své profese a konkrétně v rámci jednání s klientem potřebuje využívat také expertka na daně z KPMG Hana Greiff. „Největší kreativita i situace, kdy se pomalu začíná od nuly, je víceméně na každém jednání, kde je potřeba pochopit, co klient potřebuje. Krása kreativy tkví v tom, že mnohdy až na konci jednání zjistíte, že klient chce vlastně úplně něco jiného, než s čím přišel,“ vysvětluje Hana. „Je potřeba se klienta umět ptát, naladit se na něj a dovést ho tam, kam skutečně potřebuje,“ dodává.

Cesta Hany do oblasti daní byla tak trochu předurčená. Její maminka totiž pracovala ve stejné oblasti. „A protože jsem koketovala i s myšlenkou jít na právničinu, tak mi cesta daní přišla tou správnou a smysluplnou. Daně mě zaujaly, protože jde o kombinaci práva i čísel a potvrdilo se, že mě to baví,“ říká Hana, která se která se v KPMG ve velmi krátkém čase vypracovala na pozici Senior Manager.

Všechny tři inspirativní ženy jsou ve své práci spokojené a dokázaly najít správný balanc mezi náporem agendy a časem pro sebe. Jak ale pracují se situacemi, kdy se objeví únava? Mají recept na to, jak se s ní vypořádat? 

„V momentě návalu práce zafunguje adrenalin. A poté, co adrenalin vyprchá, je dobré si říci, že než nastane nový adrenalin, tak se vyspím a odpočinu si,“ říká s úsměvem Martina Javorová. 

Únava se podle Aleny Manové dost často projeví i kvůli kombinaci mateřství a práce. „Já mám doma tři děti. S prvním dítětem jsem si myslela, že to mám všechno rozmyšlené a poměrně brzy jsem šla do práce. Bez podpory mého muže bych ale nebyla spokojená a byla bych unavená,“ přibližuje Alena.

Co ke své běžné agendě dělají Hana Greiff, Alena Manová a Martina Javorová navíc? A ve které oblasti by skutečně chtěly být inspirativní? I o tom mluví v podcastu Women in Finance.


sinfin.digital