Výzvy k naší práci patří. Musíme je ale přijímat odpovědně, shodují se Simona Všetičková, Iva Čechráková a Olga Kaizar

Audioverze

V novém díle podcastové série Women in Finance se sešla trojice žen, která si svůj život nedokáže představit bez výzev. Daří se jim ale nenechat se tlakem odpovědnosti zahnat do kouta? Mají recept na nastavení zdravého odstupu od vysněné kariéry? A co ve svých profesích považují za úspěch? I na to odpovídají advokátky Olga Kaizar a Iva Čechráková spolu s „riskařkou“ Simonou Všetičkovou.

Partnerka advokátní kanceláře PwC Legal Olga Kaizar již v útlém věku věděla, že chce být advokátkou. A šla si za svým snem. Během své kariéry pak podle svých slov „pouze“ měnila profesní prostředí podle toho, kde cítila dostatek nových výzev. 

„Výzvy do právního světa určitě patří a jsou potřeba. Já bez výzev nežiju v pracovním ani v osobním životě, bez nich bych se asi jinak unudila,“ říká Olga, která před nedávnem přešla z partnerské pozice v Deloitte Legal do další firmy v rámci velké čtyřky, PwC Legal. 

V čem vidí zkušená advokátka pracovní úspěch? „Pro mě má úspěch několik rovin. Je to o spokojenosti klientů za odvedenou práci. A dále o vedení mladších kolegů, kterým předávám své zkušenosti,“ uvádí Olga.

Podobně to s pohledem na profesní úspěch má také Simona Všetičková, která působí jako manažerka Planning & Reserving, Divize Risk Management v Moneta Money Bank. 

„Za úspěch považuji dobře odvedenou práci. To, když dostávám dobrý feedback od svého týmu a svého nadřízeného. A také když vidím úspěch kolegů, které jsem mohla profesně vychovat a vést,“ říká Simona. 

I když má vystudovanou ekonomickou analýzu na Vysoké škole ekonomické, na začátku kariéry se dostala na přednášku věnující se oblasti risku v GE Money Bank a od té chvíle věděla, že právě v této oblasti by chtěla pracovat. Po pracovní zkušenosti konzultantky se jí to splnilo a získala své vysněné místo právě v Moneta Money Bank.

Simona si je vědoma velké odpovědnosti ve své práci, přesto by se tlakem nenechala zahnat do kouta. „Pro mě je nejdůležitější nenechat se odradit prvními nezdary, poučit se z nich a jít dál,“ vysvětluje Simona, která má velký smysl pro odpovědnost. 

Na čem se ale zatím učí pracovat, je udržet si zdravý odstup od práce, aby případně nevyhořela. „Někdy to jde lépe, někdy hůře. Bývaly i doby, kdy to nešlo vůbec, protože jsem jela jak ďas. Poznala jsem ale, že je velmi důležité nastavit si hranice,“ doplňuje Simona.

Zdravý odstup od náročné kariéry se učí nastavit si také Iva Čechráková, advokátka působící ve White & Case. Dle svých slov je velmi cílevědomá a vše dělá na sto procent. Ačkoliv je z neprávnické rodiny, advokátkou se chtěla stát už v útlém věku. 

„Práce mě velmi naplňuje a vždy mě pohltí. Udržet si odstup je ale pro mě náročné. V posledním roce jsem si uvědomila, že je potřeba vymezit si hranice, jestli jsem pořád tam, kam jsem směřovala,“ říká Iva, která je sice na začátku své kariéry, ale už se v rámci White & Case podílela na největších mandátech na českém trhu.

A co je pro Ivu profesním úspěchem? „Za mě je to úspěšně vypořádaná transakce a klient, který přijde a poděkuje. Úspěch je pro mě i to, že se klienti vracejí nebo zvídavost studentů u nás v kanceláři, kteří se chtějí dozvědět více o řešení projektů,“ doplňuje Iva.

V rámci 55. dílu podcastu Women in Finance odpovídaly dámy také na otázku, jak si představují svou kariéru, až jim bude právě 55 let. 

Simona nemá vysněnou konkrétní pozici, vizi má ale jasnou. „Chtěla bych, abych měla takovou kariéru, která mě bude bavit, naplňovat a budu se do práce těšit,“ říká. 

A s podobnou vizí ji doplňuje i Olga. „Když to bude jako doteď, tedy že budu ráda chodit do práce, budu mít inspirativní kolegy a budu dělat něco, co mi dává smysl, tak za to budu velmi ráda,“ říká Olga. 

Iva s oběma odpověďmi souhlasí a doplňuje za sebe ještě jednu věc: „Byla bych vděčná, kdybych v 55 letech byla pro své mladší kolegy tím, kým jsou dnes pro mě moji seniornější kolegové.“

Jsou Simona Všetičková, Iva Čechráková a Olga Kaizar cílevědomé? Jak je tato vlastnost vnímána v jejich profesi? A kde všude hledají pocity štěstí a spokojenosti v období pracovní neúspěšnosti? I o tom mluví v dalším díle podcastu Women in Finance.

sinfin.digital