Žádné klacky pod nohy. Ženám na cestě k vedoucím pozicím je třeba předávat energii a odvahu, říkají Ivana Jurčíková, Markéta Cechman a Lucie Urválková

Audioverze

Podpora žen v kariéře, nároky manažerského postu nebo návod, jak být dobrým vzorem pro své kolegy. I to byla témata nového dílu podcastu Women in Finance, do kterého přijaly pozvání tři úspěšné ženy ze světa financí, Ivana Jurčíková z VIG RE zajišťovny, Markéta Cechman z ČSOB a Lucie Urválková z pojišťovny UNIQA.

Ivana Jurčíková, která působí jako Chief Financial Officer a členka představenstva v zajišťovně VIG RE, popisuje v podcastu Women in Finance důvod, proč není mnoho žen na vedoucích pozicích. „My ženy se podceňujeme. Muž je schopen se přihlásit na pozici, o které ani tolik neví. Má odvahu jít a zkusit to. Žena si to spíš odpracuje, dokud nemá určitou míru jistoty, že vše zvládne,“ vysvětluje Ivana a doplňuje, že je potřeba podpořit sebevědomí každé ženy, která by měla aspiraci jít do jakéhokoliv managementu. „Ať to zkusí, vždy tam bude mít někoho, kdo ji podpoří,“ říká Ivana.

Profesní cesta Ivany Jurčíkové byla přímočará. Už na vysoké škole se rozhodla studovat bankovnictví a finance. A zůstala u nich celý život. Čísla jí vždy seděla. To, co ji ale zatím tolik nesedlo, a co by se chtěla naučit, je nastavení lepšího work-life balance a řešit vše s ledovým klidem.

Být ještě lepší verzí sama sebe by chtěla i Lucie Urválková, Financial Director a místopředsedkyně představenstva v UNIQA Czech Republic and Slovakia. Sebevzdělání a být kolegům příkladem je pro ni velmi důležité. „Chtěla bych být vzorem pro své kolegy a ostatní ženy, naučit se vidět a chytit příležitost, která ostatní posune a bude zvedat jejich hodnoty,“ říká oceňovaná manažerka. Sdílí také jeden nástroj, který ve firmě zavedli. „Aktuálně jsme v práci spustili sebereflexní pátky. Chceme, aby se zaměstnanci zamysleli, jaká příležitost by je mohla posunout dál. A když to má smysl, zavedeme to do praxe.“

Lucie Urválková dříve toužila být úspěšnou marketérkou. Když ale zakusila práci v auditorské firmě, pochopila, že svět financí ji baví a už se v něm rozhodla zůstat. Na výběrové řízení na post finančního ředitele UNIQUA Czech Republic and Slovakia se přihlásila s tím, že to zkrátka zkusí. Z deseti kandidátů byla jedinou ženou. Dnes si je v rámci topmanažerského postu vědoma nejen svého vlivu, ale i toho, že pro úspěch je potřeba ten správný tým. „Mám obrovské štěstí, že jsem obklopena dobrými lidmi. Bez týmu bych nebyla tam, kde jsem. Úspěch je třeba pojmenovat a pak ho oslavit,“ říká Lucie, která se svým týmem nedávno mohla oslavit například ocenění Manažerka roku.

Úspěch, který je založen na dobrém týmu, si uvědomuje také Markéta Cechman, Executive Director Shared Services & Operations v ČSOB. Markétě v ČSOB projde v rámci práce pod rukama přes 600 agend a mnoho procesů. „Baví mě ta rozmanitost. Je to skvělý prostor pro zlepšování a optimalizaci,“ říká Markéta a přiznává, že je kromě kolegů potřeba pochválit také sama sebe. „Nepovažuji se za superženu, ale poslední roky jsem se díky skvělé koučce naučila pochválit,“ říká s pokorou Markéta, jejíž silné stránky, pro které je v práci úspěšná, jsou autentičnost, odvaha a empatie.

Právě zmíněná odvaha je vlastnost, kterou by nejraději dodala každé ženě, která by v kariéře chtěla nastoupit na vedoucí post. „Je potřeba předávat ženám energii a odvahu,“ říká Markéta s tím, že téma podpory žen je pro ni extrémně důležité, a proto nerozumí takzvaným včelím královnám, tedy ženám ve vedení, které nedávají příležitost ostatním. „Takové včelí královny bych se zeptala, jak vůbec může být manažerkou s takovým mindsetem. Jeden z hlavních úkolů manažera je rozvíjet a motivovat své kolegy,” uzavírá Markéta.

Co můžeme pro sebe a svůj tým udělat navíc?

V rámci rozhovoru padla také inspirativní otázka od Lucie Urválkové. „Když se ráno probudíte, co si řeknete, že ten den uděláte navíc? Čím daný den můžete zlepšit?“ Podle Lucie je potřeba se vždy zamyslet, co by bylo dobré udělat pro svůj tým, aby se mohl stále posouvat dál. Ona sama by ráda svému týmu více děkovala za to, jací jsou, že dělají svou práci dobře a usmívají se.

Pro Ivanu Jurčíkovou to bylo ráno před nahráváním podcastu uvědomění, že rozhovor zvládne a bude potom moci ostatním odpromovat, že když dostanou příležitost, mají být odvážní a jít do toho.

Markéta tuto myšlenku kvituje, ale sama by spíš než udělat „něco navíc“ raději stihla v daném dni svůj dlouhý pracovní i rodinný to do list. Je ráda, že si umí vše dobře naplánovat a díky své vlastní organizovanosti vše hravě zvládne.

Jak Ivana Jurčíková, Markéta Cechman a Lucie Urválková vnímají nastavení work-life balance v kontextu nastavení mladší generace? Jak budou jejich profese vypadat za padesát let? A je jim vidina budoucnosti sympatická? I o tom mluvily v podcastu Women in Finance.

sinfin.digital