Zdravý ženský leadership je o naslouchání, autenticitě i vytvoření bezpečného prostředí, shodují se Alena Žabová, Martina Kučová a Petra Nováčková

Audioverze

V dalším díle podcastu Women in Finance se sešly ženy, které mají rády změny, rády se učí novým věcem a jsou pro své okolí inspirací. Petra Nováčková, sustainability manager ze společnosti Generali Česká pojišťovna, Martina Kučová, HR Leader z PwC, a Alena Žabová, zástupkyně ředitele úseku obchodu České podnikatelské pojišťovny patří mezi více než stovku inspirativních žen ze světa financí projektu #FinŽeny a svými nápady a činy pomáhají ostatním růst.

Petra Nováčková je v rámci své práce tématem udržitelnosti nadšená a snaží se ho neustále předávat dál. „Potřebuji stále šířit myšlenku, že každý v rámci udržitelnosti může něco udělat. Je to skutečně důležité, potřebujeme pro planetu udělat víc,” říká se zapálením Petra. Alena Žabová se snaží být pro ostatní inspirací v rámci zdravého nastavení work-life balance. „Když děláte obchod, lidé pracují mnohdy na víc než sto procent. Chtěla bych, aby ubrali a mysleli více na sebe,” vysvětluje Alena. Martina Kučová vidí smysl ve výchově lídrů pro dnešní svět. „Donedávna nám stačilo umět technicky to, co děláme a mít základní soft skills. V dnešní době je to jiné. S naším oddělením se snažíme inspirovat ostatní, aby se na věci chtěli dívat jinak a také je dělat jinak,” doplňuje Martina.

Martina Kučová se ráda ve společnosti PwC zapojuje do náboru lidí. „Přeji novým lidem, aby se jim naplnilo to jejich PROČ – tedy proč do té firmy jdou,” vysvětluje Martina s tím, že pokud lidé ve firmě své PROČ nenajdou, měli by přemýšlet o jiném místě. „Člověk by měl vědět, co jsou jeho silné stránky a co ho baví,” vysvětluje Martina.

Silných stránek by si podle debatujících měl být vědom každý vedoucí ve firmě. „Dobrý lídr by měl umět naslouchat. Měl by být spravedlivý, čestný a umět jednat s lidmi férově,” říká Alena Žabová s tím, že by tyto schopnosti ráda uměla ještě na více procent. Martina Kučová zastává autentický leadership. „Autenticita je pro mě velmi důležitá. Dobrý lídr dokáže vytvořit prostředí, ve kterém se lidé cítí dobře a ve kterém se nebojí udělat chybu,” říká. Petra Nováčková souhlasí a doplňuje jako důležitou vlastnost také otevřenost lídra, díky které vzniká mezi lidmi důvěra.

Dalším tématem rozhovoru byly změny. „Jsem typ člověka, který změnu potřebuje. Když zjistím, že se v dané práci už nemám co naučit, potřebuju jít jinam,” uvádí Petra a obě další dámy s takovým přístupem souhlasí. „Mám ráda inovace, výzvy a hledání nových způsobů. Jsem ráda, když tím nadchnu i ostatní,” říká Alena. „Pokud nějaká zásadní změna přichází z vedení, nejdřív se s tím musím sžít já, musím změnu přijmout za vlastní. V takové chvíli už dokážu vše vysvětlit a obhájit před kolegy,” říká Alena.

Ani Martina nemá ráda stereotyp. Ráda objevuje nové věci a pokud jí přijdou smysluplné, udělá vše pro to, aby je v práci prosadila. Na druhou stranu nerada chodí do konfliktu nebo když se na věci až moc tlačí. „Mám na to pomůcku od kolegyně, která říká: Nejdeme do nových věcí, protože se jich bojíme. Jdeme do experimentu. Vyzkoušíme si to a když experiment nevyjde, nic se neděje,” uvádí Martina s tím, že právě takové experimenty se často daří a změny tak mohou nastat.

Všechny tři inspirativní ženy by svým kolegyním popřály více sebedůvěry a odvahy, se kterou by si mohly sebevědoměji stát za svou prací, umět ji prodat a také si říci si o vedoucí pozici. Které ženy je osobně inspirují? Jak vnímají nastupující generaci? A co je pro ně nejlepší možná pochvala? I o tom mluví v podcastu Women in Finance Petra Nováčková, Martina Kučová a Alena Žabová.

sinfin.digital