Buďme rádi, že se nám za oknem uhnízdí holub. Těžko říct, kteří ptáci jsou vlastně „naši“, říká Vermouzek

Pavel Vondráček

Pro mnoho lidí je holub hnízdící za oknem spíše zdrojem roztrpčení a přemýšlí, jak se opeřeného návštěvníka zbavit. Ornitolog Zdeněk Vermouzek má ale z takové události radost a dle jeho názoru by ji měli mít i ostatní. „Díky tomu můžeme ptáka sledovat, můžeme vidět, jak hnízdění probíhá. Lidé to tak měli po staletí, měli blíže k přírodě a my jako současná civilizace o to přicházíme. Za každou možnost poznat zblízka přírodu bychom měli být rádi,“ říká Vermouzek v nové epizodě podcastu Maxim Pavla Vondráčka.

Podle Vermouzka je zároveň složité říct, kolik vlastně máme v Česku druhů ptáků, protože není vůbec snadné určit, kteří ptáci jsou ti „naši“. „Máme asi dvě stě druhů, které tu hnízdí, ale ne všechny pravidelně, a dalších dvě stě druhů, které u nás hnízdí jen velmi výjimečně, nebo se k nám jen občas zatoulají. Navíc i ti, co tu jsou přes zimu, jsou mnohdy tažní, ale na kratší vzdálenosti a létají k nám ze severu. Sýkory, co k nám chodí v zimě na krmítko, často vůbec nemusí být ty samé, co tu v létě hnízdí,“ vysvětluje Vermouzek. 

Poznají ptáci, že jsou v kleci? A proč ptákům dáváme do krmítek zob spíš kvůli sobě než kvůli nim samotným? Podívejte se na celý podcast.

Mgr. Zdeněk Vermouzek, ředitel České společnosti ornitologické
Video je pouze pro předplatitele
Uvidíte v něm:
  • Poznají ptáci, že jsou v kleci?
  • A proč ptákům dáváme do krmítek zob spíš kvůli sobě než kvůli nim samotným?
sinfin.digital