Ženy mluví málo o svých přednostech, shodují se Klára Starková, Petra Pospíšilová a Andrea Leskovská

Sebevědomí, empatie a čas jen pro sebe. I to byla témata podcastu Women in Finance. Ten se tentokrát věnuje například tomu, jak se pracuje v představenstvech největších finančních institucí u nás. Do podcastu, který vzniká ve spolupráci s projektem #FinŽeny, přijaly pozvání Andrea Leskovská, CIO a zároveň členka představenstva Generali České pojišťovny, Petra Pospíšilová, prezidentka Komory daňových poradců a tax director v ČSOB, a Klára Starková, členka představenstva v Moneta Money Bank zodpovědná za IT, infrastrukturu a sdílené služby.

Petra Pospíšilová celý svůj profesní život zasvětila daním, vše začalo na Vysoké škole ekonomické v Praze, kde si zvolila obor Finance a účetnictví. Chvíli se ale rozhodovala, zda se nepřiklonit spíše k auditu. „Zatím se mi oblast daní nepodařila opustit,“ říká s úsměvem šéfka daní v ČSOB. „Mám na starosti zdanění banky i celé skupiny. Zároveň jsem i prezidentkou Komory daňových poradců. Jsem také předsedkyně Daňové komise České bankovní asociace a členka několika výborů v Evropské bankovní federaci. Pokud bych si ale měla vybrat, jaká vizitka je mi nejmilejší, tak je to ta z Komory,” přiznává Petra Pospíšilová.

Pestrý profesní život se nevyhýbá ani Andree Leskovské, která je členkou představenstva Generali České pojišťovny nejen v Česku, ale i na Slovensku. „Zastávám pozici Chief Insurance Officer pro neživotní pojištění. To v podstatě znamená, že jsem zodpovědná za to, aby produkt, který klientům prodáváme, byl dobře postavený a abychom za něj vybrali správné pojistné,” říká Leskovská a dodává, že její pozice je velmi specifická, jelikož nikde jinde ve finančním sektoru ji v této podobě nenajdete.

Ani Klára Starková ve svém profesním světě nezahálí. Je členkou představenstva v Moneta Money Bank zodpovědnou za IT, infrastrukturu a sdílené služby. Tedy za provoz, jak sama přibližuje. „Přijde mi, že jde o všechno, co nikdo nechce dělat. Šla jsem do Monety kvůli tomu, že to byla jedna z mála bank, která není součástí velké skupiny, a tím pádem má menší politiku. Back office a data mě fascinují svojí komplikovaností i tím, že se v nich dá odvést spousta práce,” vysvětluje Klára. Popisuje, že i cesta je cíl a drží se rodinného hesla, že každá práce se musí dělat pořádně a teprve potom bude člověka bavit. „Celý život se mi to potvrzuje,” dodává.

Nový díl podcastu Women in Finance se věnoval také tématu podceňování. „Celý můj profesionální život, spíše z velké části, jsem se více podceňovala, než přeceňovala. Držela jsem se většinou přemíry pokory než její absence, což také vedlo k tvrdší a profesionálnější práci. Až hodně pozdě v kariéře jsem si začala říkat, že nějaké věci bych svedla lépe než moje okolí. Nyní si dokážu říct, že už něco umím,” říká Klára Starková a dodává, že ke zdravému sebevědomí si musela dojít. S tím souhlasí i ostatní dámy. „Moje zkušenost je taková, že ženy mluví málo o svých přednostech,” doplňuje Andrea Leskovská.

I přes velké pracovní vytížení je podle elitních žen ze světa financí důležité, aby si člověk našel čas i sám pro sebe, uměl se zastavit a vypnout. „V práci jsem v práci, tam není čas pro sebe. Po dlouhé době jsem se ale naučila, že doma se práce zaklapne a není. Nově jsem začala hrát na klavír. Je to činnost, u které se nedá myslet na nic jiného než na hudbu. Není to relax, je to šílené soustředění, ale to je můj svět,” popisuje Klára Starková. 

Pro Petru Pospíšilovou je těžké relax od práce rozlišit. „Mám to štěstí, že mě moje práce hodně baví. Ale když potřebuji vypnout, pomáhá mi vaření. Pokud ani to už nestačí, jezdím o prázdninách na dva týdny vařit devadesáti dětem na tábor, a to slouží tímto směrem úplně perfektně. Můj manžel to nazývá zresetováním hard disku,” dodává s úsměvem. Pro Andreu Leskovskou je relaxem zejména rodina a její zahrada.

Je empatie klíčovou vlastností dobrého lídra a manažera? A jaká míra empatie je ta správná? Má sólo hráč větší šanci než ten týmový? Je důležité komunikovat s kolegy otevřeně? I na to odpovídají v podcastu Women in Finance Andrea Leskovská, Petra Pospíšilová a Klára Starková.

#FinŽeny

Projekt #FinŽeny spojuje inspirativní ženy z finančního světa napříč profesemi, přináší do veřejného prostoru debatu o klíčových tématech celého segmentu a inspiruje příběhy žen, na jejichž expertize finančnictví stojí.

sinfin.digital