Babiš zcela správně vyvedl své europoslance od evropských liberálů, míří do bezvýznamnosti

KOMENTÁŘ KARLA BARTÁKA Po deseti letech obtížného soužití dnes předseda ANO Andrej Babiš oznámil, že europoslanci za jeho hnutí opouštějí liberální frakci Renew (Obroda) v Evropském parlamentu. ANO zároveň přestane být členem i zastřešující Aliance liberálů a demokratů pro Evropu (ALDE). Ukončil tak správně stále schizofrennější svazek a projasnil situaci jak pro své vlastní voliče, tak pro většinu progresivních evropských liberálů.

ANO vstoupilo do tohoto hnutí do značné míry z iniciativy exkomisaře Pavla Teličky a diplomata Petra Ježka, kteří byli pak zvoleni do Evropského parlamentu na jeho kandidátce. K zásadní dohodě došlo při návštěvě tehdejšího předsedy ALDE, bývalého belgického premiéra Guy Verhofstadta v Praze v březnu 2014. 

Telička se posléze stal místopředsedou EP, s Babišem se však ideově rozešel a v roce 2019 stejně jako Ježek už na kandidátce nebyl. Podobný příběh posléze prožily vlivné europoslankyně Dita Charanzová a Martina Dlabajová, které také nevydržely rozpor mezi Babišovou rétorikou a linií Renew.

„Není to jen Babišovo rozhodnutí. V poslední době došlo k eskalaci, dny ANO v Renew byly sečteny; šlo jen o otázku času,“ vyhodnotil Babišův krok Telička pro Info.cz. Domnívá se, že nesoulad mezi ANO a Renew přerostl únosnou hranici. 

Představitelé liberální frakce si byli vědomi, že pokud se vymezují vůči nizozemské VVD kvůli její spolupráci s krajní pravicí v nové vládě, nemůžou zavírat oči nad tím, co říká Babiš.

Ten v podstatě souhlasí. „Šli jsme do voleb, abychom bojovali proti ilegální migraci, abychom změnili Green Deal, který ničí evropský průmysl a zemědělství a má negativní dopad na naše občany. Na základě jednání jsme dospěli k závěru, že Renew a ALDE mají zkrátka jiná stanoviska než hnutí ANO,“ řekl dnes na tiskové konferenci.

Dodal, už velmi populisticky, že evropští liberálové chtějí posilovat „Brusel“ a také „potlačit malé a střední státy a jejich identitu a kulturu“.

„Dycky Babiš, dycky Most!“ Bývalý předseda vlády drtivě vyhrál v Chanově

Je pozoruhodné, že to deset let nevěděl. Ba že to před třemi dny nevěděla ani lídryně jeho kandidátky Klára Dostálová, která nepochybovala o setrvání sedmi europoslanců za ANO v Renew, ba usilovala coby hlava druhé největší národní delegace (po Francouzích) v této frakci o post místopředsedkyně parlamentu.

Vznikl z toho dojem, že s europoslanci za ANO tento krok vedení hnutí nijak moc neprojednalo. „Fakt si myslím, že to Klára Dostálová nevěděla. Ukazuje to, že nebyla žádná strategie a že o tom nerozhodovali poslanci, kterých se to týká,“ uvedl Telička. Zajímavé bude podle něj sledovat, zda se všech sedm zainteresovaných podřídí, což je pravděpodobné, nebo zda se někteří jednotlivci postaví na zadní a v Renew setrvají.

Europoslanci ANO směřují do bezvýznamnosti, Renew zřejmě oslabí

Andrej Babiš novinářům neprozradil, kam se sedm europoslanců ANO v EP nyní vrtne. Vyloučil, že by zamířili do konzervativní frakce ECR, kde sedí poslanci za ODS. Podobně zavřené dveře mají do Evropské lidové strany (EPP), která je domovem českým lidovcům a TOP 09; krom toho by programově byli málo kompatibilní. 

Pak už ovšem z existujících klubů zbývají jenom extrémy – krajně pravicová Identita a demokracie (také SPD) a ultralevicová GUE-NGL (také KSČM).

Na evropské scéně se postupem času vždycky vybarví, kam kdo vlastně patří. Je to takový lakmusový papírek.

Pavel Telička

Vyvstává tudíž představa vzniku další frakce, kam by zamířili europoslanci za maďarskou vládní stranu Fidesz (vyloučení před časem z EPP), za slovenské vládní strany Směr a Hlas (vyloučené od socialistů) a ANO (vytlačeni z Renew).

Jenže pro ustavení takové politické skupiny je třeba sehnat nejen 23 mandátů – což by tyto čtyři strany skoro měly –, ale členové musejí být nejméně ze sedmi členských států. Znamenalo by to poshánět ještě pár „desperátů“ z alespoň čtyř další zemí, kteří momentálně hledají nějaké ukotvení a přilákali by je populisté typu Orbána, Babiše nebo Fica.

Šanci uspět má jen Síkela, Rakušan ale navrhl na eurokomisaře i Nerudovou. Alibismus jako vyšitý

Na druhé straně by takový spolek měl zcela jasný profil. „Na evropské scéně se postupem času vždycky vybarví, kam kdo vlastně patří. Je to takový lakmusový papírek,“ domnívá se Telička.

Ať už vytvoří novou frakci, nebo zůstanou „nezávislí“, nebudou mít poslanci za ANO v EP už zdaleka takový vliv jako dosud. Lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský proto tomuto gestu moc nerozumí. „Je to hodně nepochopitelný krok,“ řekl serveru Novinky. „Nebudou významným hráčem a nedostanou se k důležitým zprávám.“

Liberální frakce Renew se tento týden propadla na čtvrté místo ve formujícím se Evropském parlamentu, když ji předhonila zmíněná ECR, která nabrala pár nezařazených poslanců. Právě to možná podnítilo liberály, aby provedli určitou „ideologickou očistu“. 

Tento rozvod měl nastat už dávno. ANO se vydalo populistickou cestou, která je neslučitelná s našimi hodnotami a identitou,“ prohlásila spolupředsedkyně Renew Valérie Hayerová.

VOLT tento týden uvedla, že ji od Renew odrazuje právě přítomnost Babišova hnutí.

Úbytek sedmi hlasů znamená pro Renew propad na nějakých 74 mandátů, tedy už o deset méně, než má momentálně ECR. Na druhé straně jsou zde skupiny europoslanců, které do frakce může přitáhnout právě rozchod s ANO.

Například čtveřice zvolaná za celoevropskou federalistickou stranu VOLT tento týden uvedla, že ji od Renew odrazuje právě přítomnost Babišova hnutí. Podobně se, také z českých vnitropolitických důvodů, liberální frakci vyhýbali europoslanci za STAN a Piráty. Uvidíme, zda nakonec bude Renew schopna poslance za ANO nahradit, a ještě se „ideologicky očistit“.

Pavel Telička připomíná, že Andrej Babiš před několika dny spojil právě jeho jméno se skutečností, že ANO dlelo celou dekádu v liberálním klubu. „Konečně se ode mě emancipoval. Prostě dospěl,“ poznamenal.

Místo krátké večeře dlouhé trápení: První pokus o obsazení klíčových postů v EU je totální fiasko

Selhání politiky migrace a integrace zahýbalo výsledky voleb: Vyndá německý pštros hlavu z písku?

sinfin.digital