Farmáři jsou oprávněně ve varu. Na Prahu však táhnou dezinformátoři, ne zemědělci

KOMENTÁŘ VOJTĚCHA KRISTENA | Evropu zasáhly selské bouře. Od Španělska po Lotyšsko rolují metropolemi traktory, ulicemi se líně valí močůvka do kanálů a vzduch sytí štiplavý pach hořících balíků sena. Na protesty se příští týden chystá i Praha – tu však po čtyři dny chtějí zablokovat nikoli primárně zemědělci, ale lidé spjatí s dezinformační scénou.

Důvody protestů evropských zemědělců leží na východě i západě. Farmáři se bouří proti levnému dovozu obilí z Ukrajiny – jen v roce 2022 se import zemědělských produktů z této válkou zasažené země téměř zdvojnásobil ze sedmi na třináct miliard eur –, ale i proti „bruselským výmyslům“: přísnějším limitům emisí, méně penězům na dotace a bující džungli byrokracie. 

Stovky traktorů, které v posledních týdnech zaplavily evropské metropole, pochopitelně nejsou „měšťákům“ po chuti. Bruselu však dávají cennou zpětnou vazbu v tom, co se stane, když jeho sociální inženýring narazí na  „vesnickou“ realitu a vzdor.

Takové záběry jsme v uplynulých dnech mohli vidět z celé řady evropských metropolí.

„Lidé jsou už prostě otrávení z toho, že jim Brusel natvrdo ‚nalajnoval‘ prostředí, v němž je pro ně extrémně těžké se vyznat a fungovat. Dnes už v zásadě nemá smysl produkovat nic, na co nemáte dotace – jenže je velký problém na ně dosáhnout. Často potřebujete zaplatit tým specialistů, kteří vám pomohou se k evropským penězům dostat. Není proto divu, že lidé reagují tak, jak reagují,“ vysvětluje mi postoj jeden z tuzemských zemědělců.

Nejde o výmysl ani zástěrný problém – evropský dotační systém je v zemědělské politice extrémně komplikovaný a pro narovnání prostředí by bylo třeba ho prostě celý „shodit ze stolu“ a narýsovat znovu. To je ovšem politická utopie – úředníci tak musejí pracovat s tím, co mají, a doufat, že protesty snad brzy pominou.

Komplikované dotační prostředí pravidelně kritizuje mimo jiné i český Nejvyšší kontrolní úřad. „Systém stovek dotačních titulů, v jejichž rámci se rozdělují stovky miliard, se stal neřiditelným. Jeho samotná obsluha vyžaduje významné finanční prostředky a personální zajištění. Nikdo se nezabývá administrativními a distribučními náklady, a to ani na straně státu, ani na straně žadatelů o dotace,“ uvedl NKÚ ve své výroční zprávě za rok 2022.

Protesty zabraly. Evropská komise navrhuje přitvrdit ve snižování emisí, ale farmáře ušetřila

Na Prahu!

Není zase tak velké překvapení, že evropští farmáři proti takovému prostředí a jeho plánovanému zpřísňování protestují – plánovaná jízda českých „sedláků“ sdružených pod platformou My zemědělci je však přece jen o něčem jiném. Nejde totiž ani tak o farmáře, kteří chtějí zablokovat Prahu, jako o vykuky, dezinformátory a politiky spjaté s Rajchlovou politickou stranou PRO. Ze zemědělského protestu se stala politická deklarace. 

Kdo za „výjezdem zemědělců na Prahu“ skutečně stojí? Hlavní postavou je podnikatel a bývalý předseda Agrární komory Zdeněk Jandejsek, majitel zemědělského holdingu Rabbit. Holdingu, který se má tak „špatně“, že za rok 2022 – tedy za rok, kdy výrazně stouply ceny energií – jeho obrat vystřelil o 34 procent na 7,1 miliardy korun. 

Tržby i zisk panu Jandouskovi přejme, ovšem hrát si na chudáka a svolávat následně výjezdy na zablokování Prahy je slušné chucpe.

Nejde však jen o agrobarona Jandejska. Kontroverze vyvolávají i další účastníci a regionální koordinátoři celé akce. Byť konkrétní osoby měly vystupovat anonymně (údajně z obav před „odvetou státních kontrol“), nebylo obtížné podle telefonických kontaktů dohledat konkrétní jména – ta si můžete prolistovat například ZDE

Souhrn ukazuje, že na Prahu tak nejspíš vyjedou traktory nikoliv kvůli zemědělství, ale především kvůli politickému boji. To kromě osob stojících za protestem a distancu Agrární komory naznačují i požadavky platformy, které jsou jasně politické: mimo jiné požadují demisi vlády a předčasné volby. 

Ministr zemědělství Marek Výborný v reakci pro Novinky uvedl, že jakýkoli pokus o věcnou debatu s touto skupinou „traktoristů“ nemá smysl. „Pan Jandejsek zastupuje skupinu, v níž se pohybují lidé kolem dezinformační scény. S ním je zbytečné jakoukoliv debatu vést,“ řekl ministr.

Ti „skuteční“ zemědělci, které sdružuje Agrární komora, se do nátlakové akce příští týden majoritně nezapojí. Komora totiž stále vyjednává s ministerstvem zemědělství a i když vlastní nátlakové akce nevylučuje, preferuje hledat řešení za jednacím stolem. A jde o řešení, které se víc týká zemědělců a méně demise vlády a politických cílů okrajových hnutí. 

Vzpoura traktorů: Co přesně se teď děje v Německu

Vzpoura (nejen) farmářů proti systému. Úspěch hnutí BBB v Nizozemsku ukazuje, jak teoreticky dobré záměry elit mohou narazit u veřejnosti

sinfin.digital