Jen jedna z pěti firem ví, na čem s cenami energií je. To nejhorší je teprve čeká

VYBÍRÁME Z NEWSLETTERU | Jen jedna z pěti českých firem má zafixovanou cenu energií pro příští rok, ukázal rychlý průzkum z minulého týdne zpracovaný Svazem průmyslu a dopravy. Z šetření mezi 114 zejména průmyslovými podniky vyplývá, že ceny elektřiny má na příští rok zafixované jen asi 20 procent firem, u plynu má kontrakt zajištěný asi 22 procent podniků.

„Z našeho průzkumu jednoznačně vyplývá, že vysoké ceny energie na řadu firem teprve dopadnou. Mohou s nimi mít velké problémy,“ komentoval data Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Společnosti, které snad počítají s poklesem cen elektrické energie a plynu v dalších měsících a čtvrtletích, by se však mohly fatálně přepočítat. Zatím totiž nic nenaznačuje tomu, že by takový scénář byl pro nejbližší budoucnost reálný. Naopak, šetření Svazu průmyslu a dopravy ukázalo, že více než dvě třetiny oslovených podniků zaznamenaly problémy při vyjednávání smluv na dodávku energie na příští rok.

Konkrétně firmy narážejí například na cenové nabídky dodavatelů, které jsou několikanásobně vyšší, než na co jsou společnosti zvyklé. Přitom už v letošním roce firmy platily za elektřinu i plyn průměrně více než dvojnásobek oproti loňskému roku, doplňuje Svaz průmyslu a dopravy.

Svaz proto apeluje na vládu, aby podnikům pomohla. „Je potřeba, aby vláda rychle hledala další možnosti mimořádných opatření pro podniky-velkoodběratele energie a zároveň vyjednala prodloužení pomoci dle Dočasného krizového rámce na celý příští rok, která je zatím schválena pouze do konce letošního roku, a upravila její parametry. Letos má zatím ještě část firem ceny fixované. Pomoc budou potřebovat hlavně příští rok,“ uzavírá Hanák.

Spotřeba plynu minulý týden vzrostla

Spotřeba zemního plynu v Česku mezitím v minulém týdnu výrazně vzrostla. Podle údajů společnosti Amper Meteo se minulou středu zvýšila o 62 procent, což bylo způsobené zejména prudkým poklesem teploty – na který řada domácností zareagovala zapnutím topení. Navzdory tomu však byla spotřeba plynu minulý týden nižší než v minulém roce – a to i navzdory počasí.

Volby jsou jako posvícení a po posvícení přichází sra*ka. Referendum o vládě to bylo tak napůl, říká Topolánek

sinfin.digital