„Pokud zůstane u klasického boxu, větší šanci má Soukup,” myslí si sudí boxu, který rozhodoval i duel Rytmuse s Marpem

Adam Maršál

Ve sportovní hale Fortuna se v sobotu večer utkají televizní magnát Jaromír Soukup a youtuber Aleš „Psychopat” Bejr. Jak asi dopadne zápas bývalého profesionálního boxera proti kulturistovi a mistrovi v páce, předpovídá sudí profesionálního i amatérského boxu Pavel Hynek, který mimo jiné rozhodoval duel mezi rappery Rytmusem a Marpem ve vyprodané O2 areně.

Podnikatel Jaromír Soukup, který na sebe strhává pozornost veřejnosti nepovedeným vztahem s Agátou Hanychovou a čerstvě také tím, že jeho televizní stanici TV Barrandov dodavatelé energie vypnuli proud, se v sobotu večer znovu objeví v záři reflektorů. 

V kovové kleci nastoupí v boxerském utkání proti youtuberovi Aleši Bejrovi, kterého sledující na sociálních sítích znají jako „Psychopata“. 

Souboj proběhne v rámci sedmého večera série Clash of the Stars, kde se namísto sportovců poměřují youtubeři, influenceři a další známé osobnosti. 

Formát zápasníka organizace Oktagon MMA Tomáše Linh Le Sye má v Česku velkou sledovanost. O tom, na jaké publikum akce míří, vypovídá například to, že se ve sportovní hale Fortuna utkají pornoherečky Nikola Lauberová a Drahomíra „Lady Dee“ Jůzová. Sami promotéři tvrdí, že jejich formát ve sledovanosti předběhl populární Oktagon.

V Clash of the Stars bojují influenceři i další známé tváře. Současného vyzyvatele Jaromíra Soukupa Aleše Bejra porazil v jednom z předchozích zápasů kontroverzní Filip Grznár (na snímku ze souboje s Lukášem Tůmou), který byl souzen za rasistické poznámky proti Romům.

Ne každý je však z klání hvězd nadšený. „Omlouvám se, ale ani k organizaci, ani panu Soukupovi se vyjadřovat nechci. Ať si každý dělá, co chce, když na to chce někdo koukat, je to jeho věc. Já to nesleduji a distancuji se od toho,” řekl na dotaz Info.cz trenér boxu Filip Miňovský.

Chování, které by bylo v klasickém boxu nepřípustné

Své výhrady má i sudí Pavel Hynek, předseda dozorčí rady České boxerské asociace amatérského boxu a jediný český rozhodčí s licencí prestižní boxerské federace WBC a evropské organizace EBU. 

„Na jednu stranu to nechci úplně shodit, můj názor je, že pořadatelé našli díru na trhu. Jako byznysový projekt to dělají dobře, ale neříkal bych, že je to sportovní událost,“ uvádí.

Největší problém má s tím, jak se k sobě soupeři chovají před zápasem i během něj. V Clash of the Stars se běžně dějí věci, za které by v normálním sportovním boxu následovaly sankce nebo diskvalifikace. 

„V ringu jsou nepřípustné vulgarity, kopání a už vůbec nepřichází v úvahu, aby někdo ze soupeřů napadl rozhodčího,“ popisuje Hynek a dodává, že duely v Clash of the Stars vnímá spíš jako show nebo divadlo než jako skutečné zápasy.

Aleš „Psychopat” Bejr s Jaromírem Soukupem v setkání před zápasem v klubu Duplex, kam Bejra přivedli ve svěrací kazajce. Přes drsňácké vystupování scéna vypadala značně nahraně.

Sobotní galavečer vyvrcholí očekávaným utkáním Jaromíra Soukupa a Aleše Bejra. Kdo z dvojice má větší šanci ukořistit titul? 

„Psychopat” Bejr si získal jméno výstředním a říct by se dalo i vulgárním a poměrně neotesaným chováním na Youtube, kde například masakruje auto krumpáčem, nebo kde vyzývá lidi bez domova žijící pod mostem, aby se ho za láhev neidentifikovatelného pití pokusili složit „granátem“ na solár. 

Bývalý zaměstnanec bezpečnostní agentury je známý i fanouškům televizní reality show o vaření „Prostřeno”. Co se týká sportovních úspěchů, může se pyšnit tituly v kulturistice nebo páce, a bulvárem prolétla i zpráva o tom, jak svým zásahem zachránil život napadeného barmana v pardubickém baru Rio

Image svalnatého řimbaby mu sice získala statisíce „followerů“, ale jestli může Everest muskulatury zajistit úspěch v souboji muže proti muži, to se zřejmě ukáže teprve až v sobotním duelu v kleci.

Aleš Bejr (v kšiltovce) v jednom z předchozích večerů Clash of the Stars. Za ním stojí jeho současný soupeř Jaromír Soukup.

Proti tomu Jaromír Soukup není ve světě mezi provazy neznámou tváří. Spíš naopak. Mezi českými boxery je hodnocen pozitivně, ne však jako boxer, ale jako majitel a manažer boxerské stáje Médea Boxing Team, kde v kariéře podporoval českou boxerskou legendu Ondřeje Pálu nebo Arletu Krausovou a umožnil jim zápasit pro velkým jménům.

Sám Soukup přiživuje svou image bývalého profesionálního boxera se solidní historií zápasů ve světové boxerské databázi Boxrec.com. Při pohledu na bilanci z let 2005 až 2014 s 25 výhrami a pouze jednou prohrou by se mohlo zdát jasné, že „Psychopata“ Bejra rozbije jako drahou hračku, ale experti včetně Pavla Hynka upozorňují na to, že obrázek o jeho téměř neposkvrněné kariéře má jisté trhliny.

Statistika zápasů z Boxrec.com říká, že Jaromír Soukup zvítězil v 25 z 26 zápasů. Odborníci namítají, že měl slabé soupeře s minimálním procentem výher.

„Několikrát boxoval, ale za celou svou kariéru se nepoměřil s kvalitním soupeřem,” říká sudí, který mimo jiné působil jako „ring inspector“ na zápase profesionálních boxerů Anthonyho Joshuy a Olexandra Usyka

S rezervou bere také video, kde se Jaromír Soukup připravuje na souboj s hudební kulisou ústředního songu Eye of the Tiger z filmu Rocky III. „Jakou má ten daný člověk formu, se vůbec nedá soudit z krátkého videa. Skuteční profesionální boxeři záměrně pouštějí videa ze své přípravy do světa, aby svého soupeře zmátli, ale obávám se, že to nebude případ Jaromíra Soukupa,“ upozorňuje Pavel Hynek.

Statisticky vzato by měl zápas vyhrát Jaromír Soukup

Jak to v kleci dopadne? Aleš Bejr je podle něj na první pohled fyzicky nebo fyziognomicky připravený. 

„Z jeho strany, jak se prezentuje, jde o pózu, takže se těžko odhaduje, jak to skutečně má, ale o to je větší překvapení, že Jaromír Soukup proti někomu takovému nastupuje. Výsledek se dá těžko odhadovat. Otázkou je, jestli půjde o čistý box, kdy by měl mít Soukup navrch díky svým zkušenostem z ringu a boxerskému zázemí, a to i přes jistou nepohodu, jakou momentálně nejspíš zažívá vzhledem k vývoji v byznysu. Pokud se však půjde na zem, mohl by ze situace profitovat ‚Psychopat Bejr‘, který by mohl využít svou silovou převahu a zkušenosti z předchozích zápasů v kleci,“ míní český sudí, který v Saúdské Arábii soudcoval souboj Jakea Paula a Tommyho Furyho. Jeho sledování si jen na internetu zajistilo víc jak osm set tisíc platících diváků.

Nejslavnějším boxerským „mačem” slavných byl souboj mezi rappery Rytmusem (vlevo) a Marpem (vpravo). Mezi nimi s motýlkem stojí sudí Pavel Hynek, který rozhodcoval jejich souboj a v našem článku zhodnotil šance Jaromíra Soukupa na vítězství.

Jako sudí stál Pavel Hynek v ringu i během dnes již legendárního souboje rapperů Rytmuse a Marpa v totálně vyprodané O2 areně. 

Ve srovnání s tím, co se odehrává během večerů Clash of the Stars, šlo tehdy o plnohodnotný sportovní duel. Oba soupeři se dlouhodobě připravovali se skutečnými boxery s tím, že oba měli zkušenosti ze zápasů. Marpo byl vicemistrem ČR v thajboxu a Rytmus trénoval s mistry Slovenska pod slovenským reprezentačním trenérem Tomi „Kidem“ Kovácsem. 

„Byl to normální zápas s velkým sportovním respektem. Promotér zajistil i superkvalitní box, kde se mimo jiné ukázal i Lukáš Konečný. Co říct o Clash of the Stars? Je to odraz naší společnosti. Na ryzí sport lidé nepřijdou, tohle sledují. Organizátory ale kritizovat nebudu, protože dávají fanouškům to, co chtějí,“ myslí si sudí.

Když do tělocvičny přijde grázl, tak z ní odchází jako správnej chlap, říká boxerský rozhodčí Pavel Hynek

Cesta Jaromíra Soukupa: Z ringu na vrchol… a zase zpátky

Box za první Československé republiky, to byl velký sport, sláva a peníze, ale také tvrdý život i těch největších hvězd, říká Dalibor Vácha

sinfin.digital