Příušnice: Dětská nemoc, která je strašákem spíše pro dospělé

Prezentace klienta

Horečka, otok v oblasti krku a někdy i bolest v dolní čelisti. To jsou příznaky příušnic, které se vyskytují spíše u dětí. Toto akutní virové onemocnění ale může pořádně potrápit i dospělé. U mužů způsobuje při vážnějších komplikacích dokonce neplodnost.

Příznaky příušnic vnímají lidé alespoň zpočátku podobně jako probíhající chřipku. Během několika dnů se však teplota vyšplhá až k horečce, objevuje se typické zduření a opuchnutí tváří v oblasti krku doprovázené silnou bolestí uší i krku. Parotitida, jak se nemoc odborně nazývá, postihuje zejména děti. Opravdové nebezpečí však může představovat hlavně pro dospělé.

Pozor dejte na komplikace

Očkování dětí proti příušnicím patří v České republice mezi ta povinná, očkuje se tzv. MMR vakcínou, která pomáhá chránit rovněž proti spalničkám a zarděnkám. Účinky vakcinace bývají dlouhodobé, někdy až celoživotní. Přesto se však vyplatí nemoc nepodceňovat. U dětí mívají příušnice klidný a nekomplikovaný průběh, v dospělosti tomu ale bývá jinak. Mezi nejčastější komplikace přitom patří zánět slinivky břišní, zánět pohlavních žláz, tedy varlat a vaječníků. Velmi vzácně může vir napadnout i centrální nervový systém, a způsobit tak encefalitidu nebo meningitidu, které nemusejí skončit uzdravením bez neurologických následků.

Dodržte léčebný plán i karanténu

Nemoc se šíří kapénkovou infekcí, nakazit se tudíž můžete třeba tak, když si nakažený ve vaší blízkosti kýchne, aniž si zakryje ústa a nos, nebo když přijdete do styku s jeho věcmi. Možnost nákazy při kontaktu s nemocným je tedy poměrně velká. Pokud máte podezření, že jste onemocněli příušnicemi, a chcete navštívit svého praktického lékaře, předem mu zavolejte. V čekárně byste vystavovali ostatní pacienty zbytečnému riziku infekce. Po propuknutí nemoci je třeba dodržovat léčebný plán a co nejvíce minimalizovat kontakt se svým okolím.

Ohroženější jsou dospělí muži

O něco ohroženější skupinou jsou dospělí muži. Až v pětině případů je průběh příušnic zkomplikován zánětem varlat. Ten v případě žádné nebo pozdě zahájené léčby může vést až k neplodnosti. Dobrou zprávou je, že pokud se s onemocněním jednou za život setkáte (a to i v dětství), tělo je schopné vybudovat si protilátky, které mohou přetrvat po celý život.

Očkování hlavně pro děti

Léčba příušnic je spíše konzervativní. A to jak u dětí, tak i u dospělých. Doporučuje se klid na lůžku a teplotu či horečku snižovat pomocí vhodných léků. O postupu se poraďte se svým ošetřujícím lékařem. Pacient by měl také dodržet karanténní opatření. Inkubační doba nemoci, během níž se mohou projevit její příznaky, se pohybuje v rozmezí 14 až 25 dní.

Zdrojem nákazy mohou být rovněž lidé, kteří jsou nemocní, ale bezpříznakoví, neprojevují se u nich žádné známky onemocnění. Jak si na tom stojí vaše tělo ohledně protilátek, můžete zjistit z laboratorního vyšetření. I když má očkování největší smysl právě u nejmenších, v některých případech se doporučuje přeočkování, aby se zabránilo zdravotním komplikacím i případnému epidemickému šíření nemoci.

sinfin.digital