Mráz tryskáčům neodolá. Jak kdysi motory z vojenských stíhaček bojovaly se zimní kalamitou na kolejích

Adam Maršál

Přijde vám, že jsou silnice moc namrzlé a že sypači opět „tradičně“ zaspali? Jde vám strouhání sněhu z čelních skel pomalu a ruce u toho trnou? Existuje jedno brutální, ale účinné řešení, které používali kdysi – až do konce 70. let – u tehdejších Československých státních drah. Sníh a led z kolejí odstraňovali proudem horkého vzduchu z motorů pro vojenské migy.

Sníh, mráz, ledovka – tohle nejsou jen věci, které trápí řidiče cestou do Humpolce. I železničáři mají své dny a hlavně dřív to nebyl žádný med. Dekády před globálním oteplováním přinášely extrémní sněhové nadílky a také teploty hodně hluboko pod nulou, po nichž zatuhly nejen úsměvy výpravčích, ale také mnohé výhybky. 

Ve zlatém období fosilních paliv nezkalené stresem z cen z budoucích ropných šoků se přímo nabízelo sáhnout po něčem, co zkřehlým kolejím dodá okamžité teplíčko: žhavý dech z proudových motorů vojenských stíhaček.

Motory byly k dispozici, protože migy se u nás vyráběly licenčně

Co zní jako šílený nápad, dokázaly šikovné ruce československých železničářů proměnit v realitu. Na vagóny se montovaly jak motory Klimov VK-1 z vojenských Migů-15, tak motory Walter M701 z domácích cvičných letounů Aero L-29 Delfín. Klimov VK-1 vznikl v Sovětském svazu na základě konstrukce britského proudového motoru Rolls-Royce Nene

V bývalém Československu byly motory k „mání”, protože Migy 15 u nás licenčně vyráběly závody Letov Letňany, Aero Vysočany a později také Aero Vodochody. Motory dodával Motorlet Praha, tedy znárodněná (a nedávno zbouraná) „Waltrovka“ v pražských Jinonicích.

Ukázka rozmrazování trati za použití proudového motoru z vojenské stíhačky

Ruské MiGy-15 se v padesátých letech osvědčily ve válce v Koreji, kde prokázaly své kvality nejen proti relativně pomalejším strategickým bombardérům B-29, ale také proti nejmodernějším americkým stíhačkám F-86 Sabre, a tak po nich byl logicky hlad i v dalších zemích ležících ve sféře sovětského vlivu. Včetně Československa, kde se jich po SSSR vyrobilo vůbec nejvíc (celkem 3 453 kusů všech verzí).

Detail proudového motoru ukotveného na plošinovém železničním voze

Zpočátku byly na vagony montovány celé trupy letounů, zbavené křídel a ocasů s výškovkami a směrovkou. Hliníkové „doutníky“ byly upevněny na speciálních pohyblivých konstrukcích, které je zvedaly tak, aby proud z trysky směřoval šikmo dolů do kolejiště za vagonem. 

Tato „improvizovaná rozmrazovací zařízení“ našla své další využití i během letních měsíců – při odstávce v železničních depech totiž skýtala potomkům železničářů a jejich kamarádům jedinečnou příležitost usednout do kokpitů vojenských stíhaček.

U pozdějších variant už bylo zařízení zredukováno na samotný motor s tryskou umístěnou na pohyblivé konstrukci, která umožňovala natáčet proud z trysky svisle i vodorovně, tedy nahoru i dolů a také do stran. Díky tomu bylo možné proudovým motorem „ošetřit“ obě koleje i nejbližší okolí trati. 

Výhodou byla prakticky okamžitá účinnost, protože teplota za turbínou dosahovala víc jak 700 °C. Slabou stránkou tohoto výstředního řešení bylo, že horká voda z roztátého sněhu měla sklon natékat zpátky do „choulostivých míst“ ve výhybkách a opět zde mrznout – a to velmi rychle, protože horká voda se mění v led rychleji než studená.

Proudový Hurvínek

Motory se zkraje umisťovaly na klasické plošinové vagony řady „Pao“, ale postupně se zaváděly i propracovanější řešení, přičemž za technicky nejpokročilejší řešení se dá považovat zástavba na upravený motorový vůz M 131.1377 přezdívaný „Hurvínek“. 

Platforma nesla hned dva proudové motory a hlavní výhodou bylo zachování vlastního pohonu, což stroj činilo zcela nezávislým na lokomotivách.

Motorový vůz přezdívaný Hurvínek vybavený dvěma proudovými motory a improvizovanou kabinou pro osádku

Prostor pro osádku vznikl improvizovaným svařením kabin ze svou autobusů Škoda 706 RTO. Tento „samohybný sněžný fukar“ se dokázal pohybovat rychlostí až 60 km/h, jeho součástí byla i objemná nádrž, protože motor za plného provozu spotřeboval až 800 litrů paliva na hodinu. To, co bychom dnes považovali za nepřiměřené náklady, tehdy nebyl problém.

Rozmrazovací zařízení s proudovým motorem se u nás historicky poprvé utkaly se sněhem v roce 1960 na Ostravsku. Celá sedmdesátá léta se podobné monstrum prohánělo mezi závějemi na trati mezi Trutnovem a Svobodou nad Úpou v Krkonoších a dál také na ozubnicové dráze z Tanvaldu do Harrachova. 

Pamětníci popisují, že když strojvůdci na nádraží v Tanvaldu nahodili „tryskáč“, randál byl slyšet až v Desné. Děti stávaly pod kolejemi, nadšeně sledovaly proces údržby trati a nechávaly se zaházet odletujícím sněhem. Spolu se závějemi ale proudový motor od kolejí metal i štěrk a kamení, někdo tvrdí, že dokonce až sto metrů daleko.

Sněhový odmetač, který v 70. letech sloužil na vlečce v mladoboleslavské Škodovce, je dnes vystaven v Železničním depozitáři NTM v Chomutově

Vlastní proudový odmetač sněhu měli od roku 1972 i na železniční vlečce v mladoboleslavské Škodovce. Stroj se dochoval dodnes a je k vidění ve sbírce Železničního depozitáře Národního technického muzea v Chomutově. Od provozu zařízení náročných na spotřebu leteckého benzínu se upustilo po druhém ropném šoku v roce 1979, kdy došlo k rekordnímu růstu cen paliv.

Ukrajinští piloti už cvičí na stíhačkách F-16. Dá se od nich čekat obrat ve válce?

Ve srovnání s Polskem nebo Rumunskem nám ujel vlak, respektive dálnice, říká znalec dopravy Jan Sůra

sinfin.digital