Jiří Pospíšil: Navalný si Sacharovovu cenu zaslouží! Je v tom ale mrazivá symbolika

KOMENTÁŘ JIŘÍHO POSPÍŠILA | Evropský parlament každoročně uděluje Sacharovovu cenu za svobodu myšlení. Zástupci jednotlivých poslaneckých klubů navrhují a následně vybírají významné osobnosti a instituce, které se v daném roce zasadily o dodržování lidských práv ve světě. Mezi v minulosti oceněnými figurují jak světově uznávané ikony formátu Nelsona Mandely či Alexandra Dubčeka, tak méně známí aktivisté, jejichž boj za lidskou důstojnost se mnohdy nachází mimo celosvětový zájem veřejnosti a médií, a je proto v reálu ještě obtížnější. Zmínil bych namátkou aktivistu pomáhajícího obětem znásilnění v Demokratické republice Kongo Denise Mukwekego, saúdskoarabského blogera Raifa Badáwího nebo dvě ženy, které přežily genocidu jezídů tzv. Islámským státem.

Letos se lidskoprávní Sacharovova cena symbolicky vrací domů, a chtělo by se dodat bohužel. Cenu, kterou Evropský parlament pojmenoval po sovětském vědci a disidentovi Andreji Sacharovovi, totiž v prosinci obdrží ruský opoziční politik a antikorupční aktivista Alexej Navalný. Je v tom mrazivá symbolika, když cenu „musí“ po více než 30 letech opět získat někdo z Ruska. Svědčí to o tom, jak se v této zemi opět nedodržují základní lidská práva a svobody a kam dnešní Putinovské Rusko směřuje.

Evropský parlament i hlasy mého poslaneckého klubu – Evropské lidové strany (EPP) – opakovaně Rusko vyzval, aby Alexeje Navalného propustilo z vězení, kam byl odsouzen ve vykonstruovaném procesu. Přesto reálně hrozí, že se i letošní laureát pro cenu osobně nedostaví, protože ho bude ruský režim dál držet „pod zámkem“, aby nemohl poukazovat na putinovské přešlapy či kandidovat ve volbách. Rusko se tím pravděpodobně zařadí k těm režimům, jejichž občané museli být Evropským parlamentem oceněni v nepřítomnosti.

Jakkoli mě osobně těší, že se právě Navalný stal oficiálním kandidátem mého poslaneckého klubu EPP na Sacharovovu cenu (sám jsem jeho nominaci v interním hlasování podpořil) a že toto ocenění nakonec i získal, musím uznat, že každoroční výběr ze tří finalistů je velmi obtížný. Pro ilustraci uvedu, že jsme letos vybírali také mezi skupinou afghánských ženských aktivistek a vězněnou exprezidentkou Bolívie Jeanine Áňezovou. Ocenění by si bez pochyby zasloužili všichni nominovaní, protože všichni symbolizují fakt, že k pošlapávání základních lidskoprávních hodnot neustále dochází na mnoha místech dnešního světa. Upozorňovat na to zůstává důležitou rolí Evropského parlamentu.

Autor je europoslanec za TOP 09. 

Proč chápeme situaci na Ukrajině špatně, proč nejde ani tak o Rusko a proč je Německo ochotné obětovat vše jen kvůli jednomu cíli

Michal Půr

KOMENTÁŘ MICHALA PŮRA | Možná jste zaznamenali velmi nešikovné vyjádření amerického prezidenta Joea Bidena, které se týkalo situace na Ukrajině. „Záleží na tom, co (Rusko, pozn. red.) udělá. Jedna věc je, pokud to bude menší vpád a my se budeme dohadovat o tom, co dělat anebo nedělat. Ale pokud skutečně udělají to, co jsou schopni udělat se silami shromážděnými na hranicích, pokud dále napadnou Ukrajinu, bude to pro Rusko katastrofa,“ řekl a okamžitě vyvolal bouři napříč Evropou a zejména pak v Kyjevě.  Washington nicméně výrok o „menším vpádu“ rychle korigoval, lze tak předpokládat, že se Biden opět velmi nešikovně vyjádřil. Ve skutečnosti ovšem tato epizoda není příliš důležitá. Daleko důležitější je, že stále zjevně nechápeme, co je na Ukrajině v sázce.

Přečíst celý článek
sinfin.digital