Anarchii vystřídal systém. Do budoucna chceme posunout své sazby trochu nahoru, říká Vilém Podešva z Rowan Legal

Advokátní kancelář Rowan Legal zažívá v posledních letech dynamický růst, díky kterému se probojovala do desítky největších právnických firem na českém trhu. „Před rokem a půl jsme si řekli, že do toho musíme šlápnout výrazněji. Snažíme se, aby naše kancelář fungovala co nejprofesionálněji a řízení nebylo o dojmech a emocích, ale o datech,“ říká v podcastu Best Lawyers partner Vilém Podešva s tím, že jsou stále oblasti, kde se chce kancelář zlepšit. „S čím nejsme ještě úplně spokojeni, je praxe nemovitostí, insolvencí a pracovního práva. To jsou naše další cíle, se kterými chceme pracovat,“ dodává Podešva.

Fungování kanceláře Rowan Legal se českému trhu právních služeb vymyká hned v několika ohledech. Kromě toho, že se vedení striktně zaměřuje na datové metriky, také nemá kancelář jednoho vedoucího partnera. „Je to nějakým historickým vývojem. Celkem usilovně se dlouhá léta bráníme tomu, abychom formálně designovali managing partnera jak směrem dovnitř, tak směrem ven. Byť nám to všichni radí a doporučují,“ říká v podcastu Best Lawyers Vilém Podešva, který je mezi partnery kanceláře považován za hlavního organizačního tahouna. „Před dvěma lety jsem svou pozici viděl černěji, protože jsem řídil spoustu věcí, ale nyní jsem již celkem v pohodě,“ dodává.

V podcastu Best Lawyers vzpomíná na své začátky v kanceláři. „Začátek byl anarchistický a budovali jsme kancelář hodně nadšenecky. Pak člověk zjistil, že to nestačí. Je potřeba se na věci koukat systematičtěji,“ říká s tím, že dnes kancelář sází na data. „Významně sledujeme maržovost významných kauz a pak maržovost kanceláře jako celku. Finanční výsledek se dostaví jen v případě, že vše funguje a klient je šťastný. To také znamená, že naše služba musí být čím dál víc expertnější, aby byl klient spokojený,“ popisuje. Aktuálně podle něj bude kancelář dávat větší důraz na to, že se věnuje i transakční práci. „Chceme také hnout s tím, s čím nejsme ještě úplně spokojeni. Jde o praxe kolem nemovitostí, insolvencí a pracovního práva. Došli jsme do fáze, že tyto oblasti nejsme schopni obsadit z interních zdrojů, a tak se poohlížíme po impulsu z venku,“ dodává.

Kancelář Rowan Legal by podle Viléma Podešvy neměla ani přes silné zaměření na výsledky být jen „továrnou“ na právní služby. „Člověk si sám pokládá otázku, nakolik se nám daří udržovat pohodu v práci. Čím je tým větší a vrstevnatější, tím je to složitější. Ne vždy jsem nadšen z toho, jak funguje ona pohoda na všech úrovních,“ přiznává a jedním dechem dodává, že klíčové je kancelář řídit co nejprofesionálněji, a ne na základě dojmů a emocí.

Jaká slova Viléma Podešvu charakterizují? Jak vysoké pracovní tempo má a daří se mu delegovat práci? A proč se chce Rowan Legal do budoucna snažit posunout své sazby nahoru? I to je tématem podcastu Best Lawyers.

sinfin.digital