Dnes už nejsme tak závislí na mezinárodní síti. Praha ale stále patří k nákladově levnějším trhům, říká Alex Cook z Clifford Chance

„Nepovažujeme se plně za české právníky. Pilířem naší práce jsou přeshraniční transakce, propojenost a spolupráce napříč světovými kancelářemi. U řady transakcí tak například není vůbec žádná vazba na Česko,“ říká v podcastu Best Lawyers vedoucí partner pražské kanceláře Clifford Chance, britský právník Alex Cook. Přesto se kancelář snaží dlouhodobě posilovat lokální práci. „Když jsem do Česka před 17 lety dorazil, byli jsme více závislí na síti. Za tu dobu jsme se více zakořenili lokálně. Navíc, dnešní doba je nejistá a je těžké odhadovat, jak bude i za pouhých několik týdnů práce z takzvané pipeliny vypadat,“ dodává Cook. Další důvod, proč je podle něj vhodné mít v Česku samostatnou kancelář, je ekonomický. „Jsme schopni postavit tým plný velmi talentovaných právníků, ale samozřejmě za nižší náklady,“ říká.

Maximálně využít kvality právníků z levnějších jurisdikcí. I tak by se dal popsat přístup advokátní kanceláře Clifford Chance, která patří dlouhodobě mezi desítku největších právnických firem na světě. Spolu s dalšími čtyřmi londýnskými kancelářemi patří do pomyslné skupiny „Magic Circle“, která dlouhodobě dominovala londýnskému trhu. „Já osobně pojem Magic Circle nepoužívám. Je to spíš něco z minulosti, co jsme používali v Londýně, abychom určitou skupinu právnických firem odlišili na tamním trhu jako ty elitní. Jak se stáváme více a více mezinárodními, pojem Magic Circle již není tak relevantní,“ říká v podcastu Best Lawyers Alex Cook.

Pražská kancelář podle Alexe Cooka měla v posledních dvou letech nejlepší výsledky ve své historii. „Pandemie koronaviru byla velmi zajímavou zkušeností. Když začala, obávali jsme se napříč firmou, že bude mít výrazný dopad. Taková obava přetrvávala dva, maximálně tři měsíce. Velmi rychle bylo jasné, že se dokážeme flexibilně adaptovat,“ říká. Své obraty ale kancelář dlouhodobě nekomentuje a sám Cook popisuje, že na trhu panuje „nezdravá posedlost obraty“. Mnohem důležitější je podle něj pro Clifford Chance mít co nejvyšší hodnocení napříč právnickými žebříčky a mezinárodními přehledy. „Pokud půjdete k věci, ti nejlepší právníci na trhu prostě chtějí dělat tu nejlepší práci. Pokud chtějí zaujmout a udržet si ty nejlepší týmy, musí dělat práci pro nejlepší klienty,“ dodává.

Podle Alexe Cooka prošly kanceláře Clifford Chance za poslední dvě dekády zásadní proměnou. „Dnes má každá z našich kanceláří velmi silnou domácí praxi a současně má skutečně silný mezinárodní byznys. Dříve jsme byli více závislí na síti. Dnes máme řadu zahraničních klientů, kteří mají silnou praxi v Česku, jako je Pfizer nebo Mondelēz. Co je pro mě ale v Česku unikátní v porovnání s dalšími jurisdikcemi ve střední Evropě, je velmi silná investorská komunita. Některé české skupiny jako KKCG nebo PPF v uplynulých dekádách enormně vyrostly a jsou ambiciózní, institucionalizovaly se a působí silně i v zahraničí. Tyto skupiny se pro nás staly globálně zajímavými klienty,“ říká Cook.

To podle něj současně neznamená ztrátu důrazu na mezinárodní přesah sítě. „Firma našeho typu má extrémně silnou mezinárodní stopu. Jde o balanc,“ dodává s tím, že se právníci v rámci Clifford Chance zaměřují prioritně právě směrem k mezinárodním mandátům. „Současně je pro nás klíčové sdílet zdroje napříč kancelářemi. Příkladem je můj pražský kolega, který pomáhal amsterodamské kanceláři s mandátem pro čínského klienta, který se řídil izraelským právem. To je náš mindset pro transakce,“ popisuje Alex Cook.

Proč si v takovém ekosystému držet samostatnou kancelář v Praze? „Jsme schopni vybudovat tým velmi talentovaných právníků a samozřejmě máme nižší náklady. Naše týmy jsou vysoce schopné a úroveň jejich angličtiny je vynikající,“ popisuje Alex Cook. V rámci podcastu Best Lawyers se také věnuje tématu sazeb na trhu právních služeb nebo tomu, jak náročné je stát se partnerem kanceláře. Popisuje také, jak moc změnila pandemie koronaviru uvažování kanceláře o flexibilitě nebo to, zda je v dnešní době stále výhodou, když vedou lokální kanceláře zahraniční právníci.

sinfin.digital