Chceme se neustále zlepšovat a vzdalovat konkurenci. Nečeká nás ale lehká doba, říká Jaroslav Havel z Havel & Partners

Advokátní kancelář Havel & Partners již několik let dominuje českému trhu právních služeb. A to jak obratem, tak počtem právníků. Úspěchy slaví také v hodnocení klíčových mezinárodních žebříčků. „Jsme nejmladší a zároveň největší kancelář z první desítky. Naše dynamika je násobná. Zlepšit se ale můžeme ještě ve všech oblastech a pracujeme na tom na každodenní bázi,“ říká v podcastu Best Lawyers vedoucí partner kanceláře Jaroslav Havel. Úsilí udržet takovou dynamiku je podle něj stále větší. „Hodně se tomu věnujeme a snažíme se být u všech nových věcí v ekonomice,“ dodává s tím, že takový přístup musí vycházet zejména od lídrů kanceláře. „V minulosti řada ekvity partnerů dynamiku ztratila. Rozloučili jsme se s nimi, protože pak bychom popírali sami sebe,“ říká.

„Myslím si, že nás nečeká lehká doba. A to nejen z hlediska ekonomiky, ale i z hlediska občanů České i Slovenské republiky. Pokud nenastanou nějaké regulatorní zásahy centrálních bank nebo vlád, tak nějaká podoba krize přijde. Je ale otázka, jak dlouhá bude,“ říká v podcastu Best Lawyers vedoucí partner advokátní kanceláře Havel & Partners Jaroslav Havel. Pozornost proto kancelář aktuálně věnuje například posílení praxí insolvencí a restrukturalizací. „Ve všech krizích je potřeba mít silnou domácí klientskou základnu,“ dodává Havel s tím, že i proto si největší středoevropská právnická firma drží velmi diverzifikovanou klientelu i praxi. A to se jí dlouhodobě vyplácí.

V letošním prvním pololetí rostla podle Jaroslava Havla kancelář rychleji než v předchozích letech. „Je tam několik faktorů, například postcovidové oživení ekonomiky nebo zvyšování ceny v závaznosti na inflaci. Na druhou stranu si nemyslím, že nutně tempo poroste v druhé polovině roku. Začínají se promítat dopady ekonomické situace, války na Ukrajině,“ popisuje.

Kancelář má podle Havla předpoklady obstát v době mimořádných propadů. „Jsme stále celkem mladá a dynamická kancelář. Umíme se přizpůsobit novým situacím a jsme kapitálově dobře vybavená firma,“ říká a připomíná období covidové pandemie. „Nás to spíše posunulo. Byli jsme více digitalizovaní než jiné kanceláře, měli jsme dobře zavedený brand, byli jsme schopni dálkově komunikovat s klienty. Nám to určitě pomohlo, ale určitě bychom byli rádi, kdyby covid nikdy nepřišel,“ dodává Jaroslav Havel.

Tématem podcastu Best Lawyers jsou také sazby za právní služby. Ty jsou podle Jaroslava Havla v regionu zemí Visegrádské čtyřky jedny z nejnižších na světě. „V těchto zemích je spousta mladých, chytrých lidí, kteří se v devadesátých letech rozhodli jít do práva a současně tu přistála spousta zahraničních nadějných právníků, kterým se tady zalíbilo. Vznikl obrovský převis nabídky právních služeb nad poptávkou,“ popisuje důvod nízkých sazeb s tím, že se bude podle něj situace měnit. „Ty ceny jsou samozřejmě nízké, a mladé lidi to proto netáhne do advokacie. Vidíme, že v některých oblastech se to už posouvá a věříme, že se sazby posunou směrem k Západu,“ říká.

Jaroslav Havel se v rozhovoru také věnuje pozici kanceláře na trhu i proměnám jejího chodu. „Rádi bychom se drželi na prvním místě. Jsme ale pořád na začátku,“ říká s odkazem na jednadevadesátiletého amerického podnikatele Warrena Bufffetta. Havel & Partners dnes podle něj staví zejména na týmovém přístupu. „Člověk je součástí kolektivu a jeho ekvita v celku je relativně malá. Je to ale jako mít jedno procento společnosti Apple. Pokud naopak někoho vede ego k tomu mít malou firmu a každodenně riskovat, že o ni přijde, není to naše DNA,“ říká.

Jaké ukazatele úspěchu v advokacii jsou pro Jaroslava Havla klíčové? Kolik času může věnovat právu a kolik rozvoji firmy? Jací konkurenti na středoevropském trhu právních služeb ho inspirují a které praxe mají potenciál růstu? I na odpovídá v podcastu Best Lawyers.

sinfin.digital