Krizi zvládneme. Není třeba podléhat skepsi, říká Václav Bílý z PRK Partners

Václav Bílý působí již více než 26 let v advokátní kanceláři PRK Partners. Z pozice studenta se postupně propracoval až do nejvyšších pater a od letošního června se stal vedoucím partnerem. V podcastu Best Lawyers popisuje například fungování kanceláře ve vztahu k dalším předním hráčům na trhu. „Patříme mezi elitní kanceláře českého a slovenského právního trhu. Působíme ale současně nekonfliktním dojmem. K našim konkurentům se chováme rytířsky a kolegiálně,“ říká Bílý. Věnuje se také současné ekonomické situaci. „I v minulé krizi se našly mandáty, které byly mimořádně úspěšné. V krizových letech jsme jako kancelář nezaznamenali nějaký velký pokles,“ dodává.

Český trh právních služeb je podle vedoucího partnera PRK Partners Václava Bílého specifický tím, že je na něm obrovský tlak na cenu. „V porovnání se zahraničními kolegy jsou sazby zcela v nepoměru s těmi našimi. Je otázka, zda je tady šance se jim někdy vyrovnat,“ říká v podcastu Best Lawyers Bílý, který kancelář vede od letošního června. Řešením je podle něj spoléhat na to, že pro klienta jsou důležité i jiné atributy, než je cena.

„U nějakých typů transakcí dokážeme v boji obstát, i když nedáme nízkou cenu. Ale existují transakce, kde máme velký zájem mandáty dostat, a pak se nám podaří dát nabídku, která je výrazně výhodnější než v jiných situacích. Další cestou je maximálně zefektivnit přípravné procesy, které se v rámci transakcí odehrávají. Tam jsou nějaké rezervy, na kterých musíme zapracovat,“ dodává.

Poslední dva roky na trhu právních služeb byly podle Václava Bílého poznamenány jak covidovou pandemií, tak ruskou agresí na Ukrajině. „Covidová pandemie znamenala podstatný zásah do poskytování našich právních služeb. Na několik měsíců se trh právních služeb například v bankovní oblasti z hlediska nových transakcí úplně zastavil. Poté se ale vše zase rozeběhlo, a to takovým způsobem, že se členové našeho bankovního týmu v podstatě vůbec nezastaví. Jedou jednu transakci za druhou nebo paralelně,“ popisuje s tím, že se příliš neobává nadcházející finanční krize. 

„Již máme za sebou krizi v roce 2010. Tehdy jsme nebyli připraveni a dnes s touto zkušeností víme, že není třeba se toho tolik obávat a podléhat skepsi. I tehdy se našly mandáty, které byly mimořádně úspěšné. V krizových letech jsme jako kancelář neznamenali nějaký velký pokles,“ popisuje s tím, že současně není kritérium tržeb jediným, podle kterého je možné advokátní kanceláře posuzovat. „Pro nás je velmi důležitá spokojenost klienta,“ říká.

Pokud jde o nastupující generaci právníků, je podle Bílého znát citelný propad v zájmu o advokacii. „Spousta absolventů právnických fakult má pocit, že je lepší relativně dobře placené místo ve státní správě nebo justičních orgánech, s poměrně jasnou jistotou rozvoje. Přesto věřím, že docela dost jich má ambice, i když práce v advokacii je dřina od rána do večera. Věřím, že naše kancelář je schopná přitáhnout elitní studenty, kteří mají chuť pracovat a vzdělávat se,“ říká.

V jakých oblastech práva vidí Václav Bílý potenciál do budoucna? Jak se projevuje jeho konzervativní založení a jaký je investor? I na to odpovídá v podcastu Best Lawyers.

sinfin.digital