Nemůžeme zakrnět. Český trh právních služeb je vysoce konkurenční, říká Jiří Horník z Kocián Šolc Balaštík

Advokátní kancelář Kocián Šolc Balaštík patří podle obratu mezi dvacítku největších právnických firem na českém trhu. Podle partnera kanceláře a jednoho z členů jejího řídícího výboru Jiřího Horníka ale není dlouhodobý úspěch samozřejmostí. A to zejména ve vysoce konkurenčním prostředí, které zvyšuje tlak na cenu. „Dá se to ustát. Jsme na trhu 33 let a nikdy jsme cenu nepodstřelovali,“ dodává.

„Vidíme se ve skupině deseti nejlepších kanceláří na trhu nejen dle čísel, ale i dalších ukazatelů,“ hodnotí v podcastu Best Lawyers Jiří Horník, partner a jeden z členů řídícího výboru advokátní kanceláře Kocián Šolc Balaštík, která je klíčovým hráčem na českém trhu právních služeb již 33 let. Podle Horníka ale není dlouhodobý úspěch samozřejmostí. „Vždy je obtížné udržet se tak dlouho v top skupině. Nemyslím si, že jedeme ze setrvačnosti. Je to vidět i na našem týmu, který se neustále rozrůstá, a to také o nejmladší generaci,“ říká v podcastu Best Lawyers.

Sám Horník nastoupil do kanceláře jako junior před více než 21 lety a ani dnes podle něj kancelář nemá problém se zájmem studentů. „Je to tradicí i zajímavými osobnostmi, které v týmu máme. Od nich se mladá generace může učit. Když děláte zajímavé věci, lidé jdou za vámi a chtějí být součástí týmu,“ říká.

Jak moc je podle Horníka náročné zaujmout nastupující generaci podnikatelů, tedy klientů? „Bylo by to náročné, kdybychom se interně nesnažili předávat zkušenosti na mladou generaci. Tím, že se nám to daří, jsme si vychovali novou generaci právníků. A interface ve vztahu k mladé generaci podnikatelů je zase mladá generace. Potřebujete k sobě posadit lidi, kteří si rozumí a mají něco společného,“ popisuje. I proto podle něj kancelář do dalších 33 let směřuje k tomu, aby se udržela v první desítce a případně se posouvala ještě výše. „Určitě pro nás bude důležité zaměřovat se na rozšíření portfolia našich služeb a držet krok s klienty. Pokud porostou, porosteme i my,“ dodává.

Budoucnost kanceláře

Advokacie se podle Jiřího Horníka posouvá v tom, že dnes již nejde jen o právo jako takové. „Ideální advokát je napůl mezi čistě akademickou a ryze byznysovou rovinou. Klienti dnes požadují, aby advokát rozuměl jejich byznysu a oboru. Měl by znát jeho reálie, terminologii,“ říká s odkazem například na vysoce regulovaná odvětví, Příkladem je energetika, farmacie nebo jeho vlastní obor, letecký průmysl. „Nemůžete zakrnět,“ dodává s tím, že se aktuálně kancelář věnuje více například oblasti správy rodinného majetku. „Další oblastí je financování pro akvizice v situaci, kdy je bankovní financování drahé,“ přibližuje. Zásadním buzzwordem, který přináší hodně práce, je podle Horníka také ESG.

Současně podle partnera Kocián Šolc Balaštík není role advokátů, aby sami od sebe vytvářeli zcela nové oblasti praxe. „Spíše se snažíme přizpůsobit tomu, co klienti potřebují,“ říká s tím, že sama kancelář takto v minulosti získala konkurenční výhodu tím, že se řadě oblastí začala věnovat jako první.

Můžeme komunikačně šlápnout na plyn

Pro Kocián Šolc Balaštík je dlouhodobě příznačná spíše přiměřená a střídmá komunikace. Nepatří tak k těm, které by byly mediálně nejvíc vidět. „Je pro nás důležité, aby byli vidět spíše naši klienti. Pokud se to podaří, je to pro nás dobrá zpráva, protože to vytváří povědomí o kanceláři jak mezi klienty, tak mezi konkurencí. Neříkám, že nešlápneme na plyn, ale rozhodně to nebude plyn na podlahu,“ říká Jiří Horník. Uvědomuje si ale, že všichni právníci mají vysoké ego a je dobré, když jim ho někdo „pošimrá“. „Pro nás jsou proto aktuálně důležité mezinárodní žebříčky,“ dodává.

Pokud jde o české prostředí, Kocián Šolc Balaštík se dlouhodobě neúčastní lokální Právnické firmy roku. Letos zkusila kancelář dva nové žebříčky. „Je to stále ale ještě nějaké hledání. Je otázka, zda je český trh dost velký na to, aby tady byl jakýkoliv žebříček. Na to, abychom byli na českém trhu známí, se nepotřebujeme účastnit českého žebříčku,“ dodává.

Rozhodujeme konsensuálně

Jiří Horník se v podcastu Best Lawyers věnuje také tomu, jak funguje Kocián Šolc Balaštík z hlediska managementu. „Zátěž vedení firmy se snažíme rozložit mezi více partnerů. Máme tříčlenný řídící výbor, kdy má každý partner na starost jinou oblast,“ popisuje. Spolu s Horníkem jsou ve výboru také Pavel Dejl a Petr Kasík. Každý z partnerů se věnuje kromě řízení kanceláře také své právní praxi.

„Možnost být v řídícím výboru je vyjádření důvěry ze strany ostatních společníků. Občas může mít člověk pocit, že to je břímě, ale jde o přirozenou pozici pro společníka, kterou si musí vyzkoušet. Jedině tak pozná aspekty toho, jak se kancelář vede a kam se má ubírat do budoucna,“ přibližuje. Rozhodování v řídícím výboru Kocián Šolc Balaštík je podle Horníka vždy nakonec konsensuální. On sám má na starosti marketing a IT. „K oběma oblastem jsem tíhnul i v minulosti,“ dodává.

Vidí Jiří Horník budoucnost českého trhu právních služeb zejména v posilování českých kanceláří? Je podle něj český trh standardní a zdravý? A má Kocián Šolc Balaštík aktuálně apetit na nové akvizice? I na to odpovídá v podcastu Best Lawyers.

Další díly


sinfin.digital