Právní služby mají zatím silný rok. Trh je ale nepředvídatelný a napoví až podzim, říká Helen Rodwell z CMS

Australanka Helen Rodwell vede již deset let českou a slovenskou pobočku mezinárodní advokátní kanceláře CMS. Zároveň více než patnáct let působí jako Head of the Corporate Practice Group pro střední a východní Evropu. „Pražská a bratislavská kancelář jsou klíčové pro tento region. Zažíváme silný rok, ale léto je klidné. Až září nám řekne, jestli bude klidný i zbytek roku,“ říká v podcastu Best Lawyers. V rozhovoru také například zmiňuje, že ceny na lokálním trhu právních služeb nejsou nízké. Pro kanceláře je podle Helen nicméně klíčové najít si své unikátní místo na trhu.

Helen Rodwell se ve své práci zaměřuje na region střední a východní Evropy, kde více než 20 let působí v roli poradce klientů z oblasti M&A. Již od konce devadesátých let pracuje v pražské kanceláři mezinárodní právnické firmy CMS, která dnes sdružuje 18 advokátních kanceláří s osmdesátkou poboček po celém světě. V Česku se z hlediska tržeb za rok 2020 řadí kancelář na osmé místo. „Úspěch neměříme podle tržeb, ale podle feedbacku klientů. Kdybych to měla měřit podle této zpětné vazby, byli bychom mezi top třemi kancelářemi na trhu,“ říká Helen v podcastu Best Lawyers. Obdobné umístění kanceláře vnímá i z hlediska kvality a mezinárodního hodnocení.

„Když jsem v devadesátých letech přišla do Prahy, byla jsem kariérně stále ještě na začátku, pracovala jsem ve dne v noci na transakcích. Poté jsem se přesunula na vedoucí pozici a postupně jsme rostli. Myslím si ale, že největší změny jsem pocítila během dob covidu,“ popisuje s tím, že kancelář na tak velkou změnu ve způsobu práce připravená nebyla. „Vůbec jsme to nečekali. Překvapivě jsme to ale zvládli úžasně. Jsem pyšná na kolegy i na sebe, že jsem zvládla vést kancelář z domova,“ dodává Helen.

Vedoucí partnerka CMS v Česku a na Slovensku v podcastu Best Lawyers současně přiznává, že vést praxi v rámci mezinárodní kanceláře je hodně virtuální pozice. I proto je jí bližší role vedoucí partnerky poboček. „Jsem týmový hráč, ráda diskutuji. I proto mi dělá radost vést pražskou pobočku, všichni jsou v jedné kanceláři, na jednom místě,“ říká.

Z nově se rozvíjejících oblastí práva Helen Rodwell sází zejména na telekomunikace a IT. „Je důležité znát nové oblasti, které ovlivňují trh a byznys. Například v Praze se nám rozrůstá tým IT právníků,“ popisuje s tím, že současně není v IT oblasti napříč regionem dostatek expertů.

Tématem rozhovoru je také nastupující generace právníků. „Moje největší ambice je vidět v našich kancelářích budoucí generaci partnerů. To bych velmi ocenila. V našem týmu je spoustu lidí dlouhou dobu, jsou loajální. Doufám, že se vypracují až k partnerům kanceláře,“ říká s tím, že současná generace partnerů se může od té nastupující naučit mnohé, třeba přístup k work-life balance. „Současně si nemyslím, že by byli nějak méně namotivovaní nebo méně ambiciózní, ale mají jiný způsob pohledu na svět. Tolik se neobětují pro práci a umí najít balanc mezi kariérou a osobním životem. Už teď mění dynamiku kanceláří,“ dodává.

Kdo z konkurence Helen Rodwell inspiruje? Kolik času věnuje právu? A proč si nemyslí, že jsou sazby na českém trhu právních služeb nízké? I na to odpovídá v podcastu Best Lawyers.

sinfin.digital