Právničina je people business. Na ceny za poradenské služby jsem senzitivní a nástupníka zatím nemám, říká Radek Pokorný z Pokorný, Wagner & partneři

Patří mezi nejvlivnější tuzemské právníky. Radek Pokorný, vedoucí partner advokátní kanceláře Pokorný, Wagner & partneři, si však myslí, že dobrý právník nemusí mít vliv, ale musí mít respekt a odvahu. „Pokud někomu pošlu dopis, že ho zažaluji, když něco neudělá, tak ho musím skutečně zažalovat. Nelze posílat výhrůžky do vzduchu. Druhá strana vás musí brát vážně,“ říká host dalšího dílu třetí série podcastu Best Lawyers.

Advokátní kancelář Pokorný, Wagner & partneři patří mezi největší české právnické firmy z hlediska tržeb. Z pohledu Radka Pokorného je ale postavení v žebříčcích „velikosti“ druhotnou záležitostí. „Na žebříčcích se už ani nepodílíme, protože je s tím spojena zbytečná práce. Nechci to shazovat, ale postavení na žebříčcích vám v byznysu vůbec nepomůže. Právničina je pořád ještě people business a v jiných oblastech je to zase hlavně o ceně. Málokdo se zaobírá žebříčky,“ říká advokát.

Z hlediska oblastí práva se kancelář zabývá především litigacemi, ale vzhledem k tomu, že od roku 1998 spolupracuje se společností ČEZ, získala také velkou expertízu v energetice. „Děláme v této oblasti všechno možné, distribuci, jadernou bezpečnost, dokonce LNG terminál, když do něj ČEZ vstupoval,“ vypočítává Pokorný. Z dalších oblastí práva uvádí fúze a akvizice, ale dosavadní vývoj na trhu až tak velkému zapojení nepřeje. „Zhroutily se tam ceny a já jsem na ceny hodně senzitivní. Máme nějaké minimum, pod nějž nejsme ochotni jít, takže M&A je méně, děláme ale i hodně věcí kolem soutěžního práva,“ líčí Pokorný.

Zmíněné zhroucení cen bylo podle Pokorného dáno ochotou konkurence hodně zlevňovat v krizovém období kolem roku 2008. „Tehdy se některé kanceláře rozhodly, že využijí situace k ovládnutí trhu. Marně jsem se snažil vysvětlovat, že takto se to nedělá. Co se děje v Čechách v cenách v poradenství, to jinde na světě nenajdete. Je ale pravda, že inflace posledních let dovolila to trošku srovnat,“ říká právník.

Tři patra právníků

Dobrý advokát podle Radka Pokorného musí především být brán vážně. „Pokud někomu pošlu dopis, že ho zažaluji, když něco neudělá, tak ho musím skutečně zažalovat. Nelze posílat výhrůžky do vzduchu. Druhá strana vás musí brát vážně. V soudních sporech jsme drtivou většinu vyhráli a současně jsme se nebáli. Dělali jsme pro ČSOB kauzu Setuza, takže jsem se potýkal s Františkem Mrázkem, válčili jsme s Key Investment, zastupoval jsem Františka Štěpánka v docela velkém sporu s Pavlem Tykačem. S tímhle příběhem tedy patřím mezi podle mě pár advokátů, kterým čeští oligarchové vezmou telefon a poslechnou si je.“

Vedle zmíněných specializací se Pokorný, Wagner & partneři věnuje i řadě dalších oblastí, byť Radek Pokorný přiznává, že sám již dělá „minimum práva“. Spolehnout se může na více než 40 kolegů. „Máme tři patra plná právníků, kancelář je velmi strukturovaná, a když děláme větší věci, vezmeme si lidi z různých oddělení. Jsou tam specialisté na duševní vlastnictví, soutěžní právo, finanční služby,“ uvádí advokát.

Dnes příliš nových zajímavých oblastí, které by skýtaly velké příležitosti, nevidí. „Začít v devadesátých letech bylo snadné. Pokud jste chtěl pracovat, nějak jste se domluvil anglicky a nebyl jste úplný pitomec, šlo to. Ta doba je dávno pryč.“ 

Dnešní trendy jako umělá inteligence, kyberbezpečnost či svěřenské fondy podle něj de facto spadají do tradičních oblastí jako duševní vlastnictví či správa majetku. „Do toho se teď několik kanceláří pouští. Rozumím, proč je to napadlo, ale já bych to v žádném případě nedělal, protože je to mnohem komplikovanější, než si kdo myslí, a očekávám, že s tím budou velké průšvihy. Já se snažím být moderní, ale spíše v tom, co si myslím, že umíme.“

Loajalita na celý život

Jak se toto úsilí o modernost projevuje v atraktivitě advokátní kanceláře Pokorný, Wagner & partneři z pohledu mladých nastupujících advokátů? „S náborem problémy nemáme. Je to asi tím, že se lidem u nás dobře žije. Já je neotravuji, naopak jsem otráven z konzervatismu mé generace. Já mám moderní věci rád a na mladé koukám jako na lidi, kteří můj život obohacují,“ vysvětluje advokát, který se řídí mottem Do čtyřiceti pracuj se staršími, po čtyřiceti s mladšími.

Zajímavým faktem je, že v kanceláři Pokorný, Wagner & partneři podle slov Radka Pokorného nepracuje nikdo, kdo by měl zkušenost z jiné kanceláře. „Nepřetahujeme z jiných kanceláří. Protože když máte dobrou práci a vyberete lidi určité odborné úrovně, což není zase tak těžké, protože těch lidí je hodně, tak to nejzásadnější jsou společné hodnoty. Také proto jsme nikdy neměli žádný bezpečnostní problém, že by si někdo něco odnesl,“ říká.

Jako vlivný advokát se Pokorný již dříve vyjadřoval k různým společenským tématům. Před nedávnem zčeřilo vody uvedení nového podcastu Klub rváčů, v němž vystupuje spolu s Ondřejem Koutníkem. Námitky, že si tím připravuje půdu pro větší akci, v podcastu Best Lawyers rázně odmítá: „Všichni v tom viděli bůhvíco, že chci někam kandidovat. Houby! Mě to jenom baví a jsem domluven, že kdyby mě to bavit přestalo, odcházím.“

Čím může kancelář Radka Pokorného prospět mladým začínajícím podnikatelům? Jak vypadaly začátky kanceláře v polovině devadesátých let? A kdy a proč chtěl firmu opustit a předat ostatním partnerům? I to zaznělo v podcastu Best Lawyers.

sinfin.digital