Stavíme na stabilitě a žijeme za svoje, říkají Milan Polák a Zbyšek Kordač z Weinhold Legal

Je pro advokátní kancelář výhodnější být součástí většího celku, nebo fungovat samostatně? Co dnes v advokacii platí za přidanou hodnotu? A jaký je recept na proplutí ekonomickými turbulencemi? Hosty dalšího dílu podcastové série Best Lawyers byli Zbyšek Kordač, associate partner Weinhold Legal a Milan Polák, partner téže advokátní kanceláře.

Pevné postavení na českém a slovenském trhu a zároveň bohatá zkušenost s mezinárodní advokacií. Zhruba tak na úvod popisují hosté advokátní kancelář Weinhold Legal, která se v podcastu Best Lawyers prezentuje poprvé. Kancelář střední velikosti podle Milana Poláka charakterizuje také dlouhodobá stabilita, a to jak v počtu advokátů, tak klientely.

Kancelář fungující od roku 1996 má za sebou celkem bohatou historii působení v různých strukturách a také změn právní formy, nicméně dnes platí za samostatnou, svébytnou advokátní kancelář. Podle Milana Poláka nebyly tyto změny kulis z pohledu vztahů s klienty až tak zásadní. 

„I když se měnili vlastníci, měnily se boardy, máme díky osobnímu přístupu klientelu stálou. Například pro mé klietny je podstatné, zda jsem schopen obstarat jejich potřeby, což je ostatně i moje odpovědnost,“ říká advokát, který se primárně specializuje na sporovou agendu. Dodává, že díky dlouhodobosti spolupráce s klienty, která v některých případech čítá tři dekády, si tuto specializaci rozšiřuje také o problematiku předávání byznysu nastupující generaci.

Také Zbyšek Kordač se věnuje převážně sporové agendě, k čemuž má blízko i proto, že stejně jako Milan Polák působí jako rozhodce. 

„Když se pohybujete na trhu jako rozhodce, je přirozené, že je o vás ve sporové agendě zájem. Na druhou stranu mám řadu klientů, pro které dělám i jiné věci, ať jsou to banky či stavební společnosti. V současnosti to funguje jinak než v 90. letech, kdy si kanceláře napsaly na štítek Banking & Finance a doufaly, že budou dělat jen jednu agendu. Dnes, když přijde klient, je vaším zájmem obstarat pro něj co největší spektrum služeb. U nás je to stejné,“ přibližuje Zbyšek.

V této souvislosti Kordač zmiňuje, že v současnosti je pro advokáty nejcennější hodnotou důvěra klientů. „Na znalostech a informacích záleží méně než dříve, protože ty jsou k dispozici, zatímco důvěra se buduje dlouhodobě. Úspěšný advokát je ten, na kterého si klient v problémech vzpomene jako na první osobu. Ne na bráchu nebo manželku, ale na advokáta,“ myslí si.

Regulace a svoboda

Vedle sporové agendy má Weinhold Legal silnou expertízu v oblasti pracovního práva a realitních transakcí a dlouhodobému důrazu se těší také daňová problematika. Samostatnou kapitolou je pak segment související s rychlým technologickým vývojem. 

„Neustále se snažíme posouvat v oblasti nových agend, což je především regulatorika přicházející z Evropské unie. Máme tým, který se tomu věnuje, a chceme být v tomto na špici, protože považujeme za nutnost orientovat se v oblasti kyberbezpečnosti, digitalizace, nové energetiky. Takže v tomto se snažíme všechny novinky si ihned osvojit,“ přibližuje Kordač.

Ačkoli by se mohlo zdát, že třeba z hlediska adopce kompetencí v těchto oblastech právních služeb je výhodné být součástí mezinárodní skupiny, Milan Polák si spíše cení současné samostatnosti advokátní kanceláře. 

„Určitě jsme svobodnější. Už od školy udržuji vztahy s kolegy, kteří jsou dnes společníky v různých firmách, působí ve znaleckých ústavech a podobně. Takže mohu pro klienta shánět informace, kde uznám za vhodné, a nemusím se ohlížet na interní regulatoriku nějaké korporace,“ říká advokát.

Zbyšek Kordač dodává, že nabytá svoboda se týká i výběru specializací, což v době úzké spolupráce kanceláře s poradenským obrem z „velké čtyřky“ nebylo pravidlem. 

„Když v rámci spolupráce s mezinárodní sítí přijdete s nápadem, že budete dělat třeba DORA, digitalizaci, tak máte 50procentní šanci, že vám řeknou, že už to dělá tým v Německu. Nebo v Ázerbájdžánu. Vám doporučí, ať si najdete něco jiného. A platí to ostatně i v té sporové agendě. Dnes mohu zastupovat kohokoli proti komukoli, protože nehrozí konflikt zájmů,“ těší Kordače.

Nechodit pro kafe

Výše zmíněná stabilita interního týmu a orientace kanceláře je podle obou mužů zásadním aktivem Weinhold Legal. S výjimkou vzpomínané regulace, kde pružně reaguje na vývoj, kancelář nehodlá slepě následovat trendy. 

„Nejsme typ kanceláře, který by rychle reagoval na vývoj trhu. V době covidu nebo krize po roce 2008 kanceláře projektového typu hodně propouštěly, pak zase rychle nabíraly, byly velké pohyby, zatímco my jsme tyto krize projeli v zásadě se stejným týmem stejné velikosti. Ekonomický výkon tím byl nějak ovlivněn, ale fungovalo to,“ říká Kordač s tím, že každý uchazeč, který se osvědčí profesně i lidsky, má ve Weinhold Legal velmi solidní perspektivu.

Polák navazuje, že touto perspektivou se nerozumí nošení kávy seniorním kolegům. „Jak já, tak kolega Weinhold jsme vychováni starou advokacií, kde byly nadstandardní vztahy mezi kolegy. Kdokoli k nám přijde, může počítat s osobním přístupem. I studenti se u nás od začátku dostanou k projektům a získávají všeobecnou praxi. Nechodí kupovat kafe, jako jsem chodil na začátku kariéry já, ale už po roce praxe mají znalosti z více oborů a jsou flexibilní. Také když od nás někdo odejde, je už na trhu docela známý,“ říká Milan Polák.

Dalším pilířem stability Weinhold Legal je podle Poláka přístup kanceláře k financování. „V tomto jsme konzervativní. Fungujeme podle toho, na co jsme si vydělali, nehrajeme na žádné provozní financování. Proto jsme také imunní vůči krizím a výkyvům trhu a nemusíme propouštět lidi, kteří by byli najatí jen kvůli konkrétním projektům. Dnes je běžné nejen v advokacii žít za cizí peníze. To jsme nikdy nedělali a myslím, že se to ani nezmění,“ uzavírá Milan Polák.

Jak jsou ve Weinhold Legal rozdělené role a kompetence? Proč je pro nastupující generaci advokátů složitější shánět byznys? A jaký vývoj hosté podcastu očekávají ve věci výše advokátních sazeb v Česku? I to se dozvíte v podcastu Best Lawyers.

sinfin.digital