V některých statistikách síti nepomáháme. Doháníme to ale ziskovostí, říká Vít Stehlík z White & Case

Advokátní kancelář White & Case patří dlouhodobě ke špičce nejen na českém, ale i světovém trhu právních služeb. I když se na lokální úrovni řadí obratově na třetí místo, podle pražského vedoucího partnera Víta Stehlíka to nemusí nutně odpovídat realitě. „Vidíme se výš. Různé firmy mají různé metriky, jak obrat vykazují. My sami se k obratům nevyjadřujeme,“ říká v podcastu s tím, že v rámci klíčových mezinárodních rankingů a žebříčků je White & Case označována za nejlepší kancelář na trhu. Přesto je kam se posouvat. „Zlepšit bychom se chtěli například ve sporové oblasti,“ říká Stehlík v podcastu Best Lawyers.

Pražská kancelář White & Case je součástí globální sítě, která byla založena v roce 1901. Dnes má téměř 50 kanceláří ve více než 30 zemích a patří z hlediska obratu mezi deset největších právnických firem na světě. Praha má v tomto ekosystému podle Víta Stehlíka silné postavení. A to zejména proto, že je čistý exportér práce. „Jsme schopni generovat práci i bez podpory sítě. Byť jsme poměrně malá kancelář například v porovnání s Londýnem nebo New Yorkem, role Prahy je významná. Navíc máme nově na starosti region střední a jihovýchodní Evropy, což je pro nás vyznamenání,“ popisuje v podcastu Best Lawyers s tím, že takové postavení běžné není. „Řada mezinárodních kanceláří benefituje spíše z networku. Menší počet kanceláří našeho typu je schopno generovat práci, která opodstatňuje existenci pobočky na českém trhu,“ dodává. Sazby podle něj postupně porostou i díky zvyšující se životní úrovni. „Musíme být trpěliví,“ říká.

Praha navíc podle Víta Stehlíka ani přes nižší hodinové sazby celou síť dolů netáhne. „V některých statistikách síti nepomáháme. To je potřeba říct. Je to tím, jak jsou nastaveny hodinové sazby a jaká je velikost trhu. Doháníme to ale ziskovostí a exportem, což je prvek, který nás odlišuje od konkurence,“ říká s tím, že rok 2021 může prohlásit za nejúspěšnější za posledních 10 let. „Je to tím, že máme dlouhodobé, věrné a úspěšné klienty. Pokud jde o letošní rok, báli jsme se po ruské invazi na Ukrajinu o přísun práce, ale naštěstí je jí dost,“ přibližuje. White & Case se podle Víta Stehlíka daří strategicky uvažovat, a tak kancelář posílila týmy v oblasti fúzí a akvizic, restrukturalizací a nových technologií. Tak, aby dokázala sledovat potřeby klientů a být na ně připravena. „Musíte uvažovat pragmaticky a je to vždy rozhodnutí ad hoc. Ve vlastních výhledech jsme o něco opatrnější. Nejistota je vyšší, než byla. Uvidíme, jak dlouho nestabilita bude,“ zmiňuje.

sinfin.digital