V otázce cen za právní služby se trh po finanční krizi podstřelil. Jinde spolu advokáti drží více, říká Martin Bohuslav z Deloitte Legal

Martin Bohuslav vede od letošního jara více než 80 právníků v advokátní kanceláři Deloitte Legal. I když by se mohlo zdát, že kancelář funguje spíše jako interní tým pro velkou poradenskou firmu, opak je pravdou. „Není to jednoduché, ale když člověk obrousí advokátní aroganci a naučí se spolupracovat s někým, kdo není právník, tak je to obohacující a osvěžující. Kancelář se musí hodně otevřít a nevytvářet falešnou představu, že advokát je něco víc než ostatní specialisté,“ říká v podcastu Best Lawyers.

Deloitte Legal dnes patří z hlediska tržeb na páté místo na českém advokátním trhu. Elitní pozici získala kancelář teprve před několika lety. „Udělali jsme velký skok a už jsme si zvykli na to, že jsme velká právní kancelář. Z hlediska počtu právníků jsme na žebříčku o něco výš a další kolegové přibývají,“ říká v rozhovoru vedoucí partner Deloitte Legal Martin Bohuslav. „Měl jsem dojem, že postcovidová realita a ruská agrese na Ukrajinu společnost hodně zasáhne a že nálada bude špatná. Ale advokátní trh covidem zasažen nebyl,“ říká s tím, že na objemu práce v kanceláři nezaznamenal žádné změny. „Dříve bývalo více mezinárodní práce, nyní je více práce na místním trhu,“ dodává.

Fungování v rámci poradenské společnosti Deloitte s sebou podle Martina Bohuslava přináší řadu výhod. Třeba to, že kancelář nemusí klientovi poskytovat jen právní službu. „Je velká výhoda, že se dá vše vyřešit najednou. Spolupráce s ostatními kolegy z byznys consulting je pro mě také velká škola. Žasnu, co jsou schopni prezentovat na slidech. To právníci neumí, ti umí dobře napsat a naformulovat stať. Právníci si myslí, že klient potřebuje mnohostránkové spisy, ale o to klient nestojí,“ popisuje.

Je česká advokacie úspěšná? I to je tématem podcastu Best Lawyers. „Velké kanceláře vždy zamířily tam, kde probíhala změna. U nás to byla privatizace. Ve chvíli, kdy se proces dokončil, se zvedly a šly jinam. Zůstali jsme tu my pracovití,“ říká Martin Bohuslav s tím, že řada českých kanceláří následně vyrostla a slaví úspěchy. Na otázku, zda je na českém trhu právních služeb cena právních služeb „podstřelená“ odpovídá, že správná cesta je zvýšení hodinové sazby a neopakovat scénář z poslední finanční krize.

Jak velkým tématem je pro advokáty udržitelnost? A jak vypadá budoucnost digitalizace a jak moderní poskytování právních služeb? I na to odpovídá v podcastu Best Lawyers Martin Bohuslav.

sinfin.digital