Finance jsou privilegované odvětví. Ženy se potřebují prosadit, říkají Klára Escobar a Katarína Bobotová

Katarína Bobotová z Generali České pojišťovny a Klára Escobar z Moneta Money Bank patří k elitním HR manažerkám ve finančním segmentu. V podcastu Women in Finance přibližují, v čem jsou finance z hlediska personalistiky specifické a věnují se také tématu diverzity, které obě velmi intenzivně prosazují. „Diverzita manažery a manažerky ve financích dráždí. Důležitá je proto v jejím prosazování přirozenost,“ říká například Katarína.

V mužském prostředí se cítíme dobře. Kultivujeme komunikaci, říkají Helena Horská, Monika Zahálková a Eva Moniová

Katarína Bobotová je ředitelkou lidských zdrojů a strategie Generali České pojišťovny. Ve skupině Generali pracuje od roku 2016, z toho do léta 2019 působila na Slovensku. Patří také k hlavním tvářím projektu #FinŽeny, který spojuje inspirativní ženy z finančního světa napříč profesemi. V HR je podle Kataríny klíčem k úspěchu najít konexi s byznysem. „Je důležité pracovat s analytikou a daty,“ říká v podcastu Women in Finance s tím, že lidem ale všeobecně analytické schopnosti chybí.

Katarína nikdy nevnímala to, že je žena, jako bariéru ve svém kariérním růstu. Současně přiznává, že téma diverzity manažery a manažerky ve financích dráždí. I proto společně s kolegyněmi z Generali České pojišťovny zastřešila projekt #FinŽeny. V podcastu Women in Finance Katarína také přiznává, že někdy dost „tlačí na pilu“ a ke všemu se chce vyjadřovat. „Vím, že nejsem dokonalá, ale také vím, jaké mám kvality. Jednou z nich je schopnost uvažovat o věcech v kontextu, propojovat věci. A obdivuji lidi, kteří to také umí,“ dodává.

Klára Escobar je od ledna 2020 HR ředitelkou skupiny Moneta. Vystudovala personální managment a vždy chtěla pracovat s lidmi. „Ale je to o něco jiné, než jsem si představovala. Nejsem projektový člověk, ale zjistila jsem, co mi jde a co ne,“ říká s tím, že je pro ni inspirativní hledat to, v čem se může zlepšit. Finance jsou podle Kláry privilegované odvětví. „Jako HR musíme udržovat trendy a být u strategických věcí,“ říká. Ve financích se podle ní pohybuje málo žen. „Finanční svět je mužský svět a je potřeba ženám ‚ruku podávat‘. Je potřeba se prosadit,“ dodává s tím, že diverzita je současně až příliš zprofanované slovo. „Velmi často znamená genderovou diverzitu. A tak to není. Postupně se toto téma stalo důležitějším i v dalších oblastech, třeba ohledně sendvičové generace. Ale je nutné mít své kroky podložené daty,“ říká.

Klára v podcastu Women in Finance popisuje, že je jako manažerka náročná. „Ale zároveň vím, že je důležité vnímat potřeby každého člověka. Umím dobře vyslechnout manažery i zaměstnance. Jsem schopná dělat věci strukturovaně s přidanou hodnotou pro byznys,“ přibližuje s tím, že má vysoko nastavený hodnotový žebříček. „Nejvyšší hodnotou je pro mě čestnost. Pokud potkám někoho, kdo není čestný, tak už pro mě ztrácí důvěru,“ říká.

Jaké tipy mají Katarína Bobotová a Klára Escobar na správné rozloučení se se zaměstnancem? Jaké vlastnosti je charakterizují? A proč jejich pracovní život připomíná spíše „maratonský běh ve sprintu“? I na to odpovídají v podcastu Women in Finance.

sinfin.digital