Kdo ztratí pokoru, dostane od života facku, která ho vrátí zpátky na zem, shodují se Michala Plachká, Pavla Kopečková Přikrylová a Helena Divišová

Audioverze

Výzvy, umění pracovat s pokorou nebo zpracování konstruktivní kritiky. I to byla témata dalšího dílu podcastu Women in Finance, ve kterém se tentokrát sešly tři právničky, které se ale pohybují okolo světa financí. Ať už jde o fúze a akvizice nebo pomoc při velkých bankovních transakcích. Pozvání přijaly Michala Plachká, místopředsedkyně představenstva České advokátní komory a partnerka Pure Legal, Helena Divišová, notářka v Hradci Králové a zástupkyně Notářské komory ČR v projektu #PRVNÍCH100LET a Pavla Kopečková Přikrylová, partnerka advokátní kanceláře Peterka & Partners.

Michala Plachká se původně na dráhu advokátky dát nechtěla. Od členů rodiny, kteří jsou advokáti, věděla, že je to náročná profese. Chtěla směřovat ke kreativnější práci. Onu kreativitu ale nakonec v advokacii přeci jen našla. Ať už v rámci představenstva České advokátní komory, kde může organizovat projekty a pomáhat lidem, nebo v rámci své kanceláře Pure Legal. „Baví mě kontakt s klienty, nastavovat struktury a smluvní vztahy, vymýšlet transakce,” říká Michala.

V podcastu Women in Finance také přibližuje, že advokátní kancelář chtěla vybudovat od píky. Cesta spolupráce se zavedenou značkou pro ni nebyla to pravé. „Nechtěla jsem jít někam, kde už to budou mít nastavené. Chtěla jsem uplatnit své myšlenky a nápady. A přišlo mi škoda přijít o proces tvoření i dělání vlastních chyb,” doplňuje Michala.

I Pavlu Kopečkovou Přikrylovou z Peterka & Partners lákají v životě výzvy a snaha dostat se z komfortní zóny. Proto už před lety věděla, že vybudovat spolu s kolegy elitní advokátní kancelář je příležitost, která se neodmítá. V mládí Pavlu lákaly spíše mezinárodní vztahy. Když se pak dostala na právnickou fakultu, mezinárodní aspekt si ponechala v rámci práce pro zahraniční právnické firmy a klienty. Tím, že uměla více jazyků, se stala vhodným kandidátem pro zahraniční transakce.

Co si v rámci své profese velmi uvědomuje, je pokora. Cítí zároveň, že je třeba umět ji vybalancovat. „Mám pokoru k profesi i kolegům, kteří toho vědí víc. Ale někdy nastanou chvíle, kdy se musíte postavit sami za sebe nebo za to, co klient potřebuje. A prosadit si to. To je nedílná součást advokacie. Buď to v sobě do nějaké míry máte, nebo ne. Když děláte transakční agendu, musíte občas klienty popostrčit, a někdy je musíte i usměrnit,” přibližuje Pavla.

Pokora je velmi důležitá také pro notářku Helenu Divišovou. „Kdo pokoru ztratí, v tu chvíli dostane od života facku a vrátí ho to zpátky. S pokorou je stále potřeba pracovat a neustále o sobě pochybovat,” říká Helena s tím, že je pro ni důležité pracovat s pokorou a umět říct klientovi, že i když něco nejde, bude zkoušet hledat jiné schůdné cesty.

Helena Divišová v podcastu Women in Finance také popisuje, že chce mít jak spokojené zaměstnance, tak spokojené klienty. „Razím heslo – klient má vždy pravdu,” doplňuje Helena, která začínala v 80. letech jako notářka ve Svitavách a následně zakotvila v Hradci Králové. Když se v roce 1993 změnily poměry, začala budovat svou vlastní kancelář. Nyní má 50 zaměstnanců a jejími kolegy notáři jsou její dva synové, kteří působí v Praze.

Dalším tématem rozhovoru bylo nejen přijetí, ale také předávání konstruktivní kritiky. Pro Pavlu je to nezbytná součást každé praxe. „Pokud někdo nedostane feedback, tak se může stát, že si začne myslet, že je neomylný. Mně se to stalo v mojí praxi několikrát a vždycky jsem se z toho stačila poučit. Před několika lety jsem nebyla tolik empatická ke svým kolegům a byla jsem příliš náročná. To už jsem se naučila,” říká Pavla.

Michala a Helena mají s předáním konstruktivní kritiky podobnou zkušenost. „Myslela jsem si, že v kanceláři umím kolegům předat zpětnou vazbu mile. Ale nedávno mi bylo řečeno od kolegyň, že ode mě to zas tak milé není,” říká Michala a Helena ji doplňuje s tím, že i jí bylo od jejích synů doporučeno, že informace z pracovních porad budou zaměstnancům vyřizovat raději oni sami.

Pracuje se všem třem inspirativním ženám pod stresem lépe, nebo hůře? Koho ony samy považují za inspiraci a vzor? A jaké silné a slabé stránky vidí u nastupující generace? I tom mluví v podcastu Women in Finance Michala Plachká, Helena Divišová a Pavla Kopečková Přikrylová.

sinfin.digital