Audioverze
Pokud si představíme skupinu účetních, vybaví se nám spíše ženy. Podle Jolany Pražákové je to dáno i tím, že muži většinou nepatří k těm, kteří chtějí dělat rutinní práci ve velkém detailu a dokola přepisovat doklady. „Musíte jim v účetnictví vymyslet jinou práci,“ říká v nadsázce v podcastu Women in Finance. Dodává, že účetní jsou nejdůležitější ženy ve financích. „Obecně se například v bankách propaguje pozice controllingu, ale ve své podstatě by byli bez hlavní účetní v háji,“ říká Jolana. Podle Karin Fuentesové účetnictví nemusí být nuda, jen je potřeba, aby s rutinními úkoly pomohla technologie. Takový aspekt podle Šárky Štupákové zajímá také nastupující generaci, která se brání manuální práci.
Karin Fuentesová, zakladatelka startupu Digitoo, který zjednodušuje a digitalizuje spoustu postupů v účetnictví, je označovaná za účetní revolucionářku. Účetnictví bere jako hřiště, na kterém rozvíjí digitalizaci a snaží se odstranit „nudu“, která tento obor provází. „Nikdy jsem nebyla jenom účetní. Vždy mě to táhlo k IT. V oboru mi vadila rutina. Nechci být v detailu a nebaví mě opakující se věci,“ říká. I proto se dívala, která technologická řešení nabízí pomoc s přepisem faktur. „Našla jsem jeden produkt a přes noc jsem jim poslala prezentaci, co by mohli zlepšit. A tak mi nabídli práci,“ popisuje svůj přestup do světa technologií.
V podcastu Women in Finance se věnuje i tématu lenosti. „Pořád potřebuji nové podněty. Hledám proto efektivní cesty, jak se zbavit opakujících věcí, a deleguju. Díky tomu se firma ohromně posouvá,“ říká s tím, že si sama nastavila firmu tak, že každý může pracovat, kdy chce. „Jsme díky tomu efektivní, svobodní a rychlí,“ dodává. Podle Jolany Pražákové, zkušené účetní expertky, je lenost matka úspěchu. „Já sama jsem zakládala svou firmu s tím, že si budu práci dělat podle svého a vlastně mnohem rychleji,“ říká.
Jolana pracovala na pozicích hlavní účetní v různých bankách a aktivně se zapojovala také do dění Komory certifikovaných účetních. Dnes se jako majitelka a jednatelka společnosti Advanced Accounting zabývá poskytováním účetních služeb a konzultací pro malé a střední společnosti. Jolana je také vystudovaná programátorka, a tak měla vždy velmi blízko k technologiím. „Jsem informatik, který se předělal na účetního. Přišly děti a byla to profese, kterou můžete dělat s nimi. Chytlo mě to,“ přibližuje svůj start v oboru. Již od začátku práce účetní se tak zajímala o technologické novinky, které pomohou s automatizací. „Zejména v bance. Každou vaši transakci banka účtuje. Vždy jsem proto byla zaměřená na efektivitu, vyhledávat a implementovat nové nástroje,“ říká.
Šárka Štupáková působí jako vedoucí týmu zaměřujícího se na finanční pozice v personální agentuře Devire. Nábor účetních je podle ní velmi komplikovaný. Absolventi nebo juniorní kandidáti se brání manuální práci, kterou nechtějí dělat. U pohovorů se zajímají o to, jak dané oddělení funguje a zajímají se o transformaci a digitalizaci. Šárka nedávno se svým týmem zveřejnila průzkum na téma „účetní profese“. Podle něj je velké procento účetních ve své profesi nespokojeno. „Více než 58 procent účetních si myslí, že je finančně podhodnoceno. Současně bojují s work-life balancem, protože na této pozici je vysoká míra přetížení,“ popisuje Šárka.
Jsou účetní inovativní? Kdo je hlavním ambasadorem automatizace ve firmě? Mají se rádi experti na IT a účetní? A je mezi účetními větší téma věková nebo genderová diverzita? I na to odpovídají v podcastu Women in Finance Karin Fuentesová, Šárka Štupáková a Jolana Pražáková.