Audioverze
O to, aby compliance získalo ve světě financí srozumitelnou a přívětivou tvář, se starají tři výjimečné expertky. Spojuje je laskavý přístup, srozumitelná komunikace i touha dělat ve světě financí něco dobrého. Je compliance zábava? Jakým způsobem hledají s kolegy řešení? A které aspekty v rámci řešení jsou pro ně důležité? Nejen o tom mluvily v podcastu Women in Finance Stanislava Hejnová z Moneta Money Bank, Veronika Pánková z Kooperativy a Simona Machulová z Partners.
šechny tři úspěšné a inspirativní ženy se shodují, že compliance je zábavná oblast. Stanislava Hejnová byla v compliance od začátku své kariéry. A i když si na chvilku odskočila do právního oddělení, rychle se vrátila zpátky. „Compliance je za mě dynamičtější, člověk musí být flexibilnější. Je to součást byznysu, je to jízda a hra,” uvádí Hejnová. S tím souhlasí i Veronika Pánková, která ale prošla opačnou cestou. Začínala jako právnička a následně přešla do světa compliance. „Je třeba mít obecnější rozhled, nasávat mnohem víc informací. Je to náročné a zábavné,” říká.
Simona Machulová má v představenstvu Partners na starosti obě oblasti – právo i compliance. U zmíněné druhé oblasti se jí líbí přesah do riskového myšlení. V Partners si nastavila jasná pravidla, aby se oddělení compliance nestalo oblastí komplikací. „Je třeba navázat dobré vztahy s kolegy, aby mezi námi vznikla důvěra a nikdo se nebál za námi přijít a zeptat se,” uvádí Machulová s tím, že potřebuje vše s kolegy diskutovat a podílet se na řešeních, aby nedělali nesprávná rozhodnutí za jejími zády.
Stanislava Hejnová by chtěla udělat z compliance lidské a více oblíbené oddělení. Podle ní je velmi důležité neustále myslet na potřeby byznysu. „Snažím se fungovat jako podpora byznysu. Na začátku jsem s tím dost bojovala. Přišla jsem do oddělení, kde byla mezi compliance a zbytkem světa zeď. Od té doby si myslím, že se nám ji povedlo zbourat. A nastavit si vztahy mezi odděleními, kdy jsme jim několikrát pomohli,” vysvětluje.
Za aktivní přístup s maximální snahou o pochopení problematiky compliance získaly Veronika Pánková i Stanislava Hejnová dokonce nominaci na ocenění Flamma projektu #PRVNÍCH100LET. „Se svou povahou se vše snažím říkat polopatě, aby tomu lidé rozuměli. I svým kolegům v týmu vracím texty, aby je nepsali složitě. Představte si ajťáka na druhé straně, když čte stanovisko. Je potřeba, aby tomu rozuměl,” říká Veronika Hejnová s tím, že jde vždy o styl komunikace, jak to dotyčnému kolegovi podat. „Když něco nejde, dá se to říct mnoha způsoby. A když kolegové vidí, že se snažíte vše vysvětlit racionálně, srozumitelně a přijít i s řešením, vždy se pak společně dojde k cílovému řešení,” doplňuje Hejnová.
Stanislava Hejnová také v compliance ráda používá humor, který je podle ní klíčem ke společné vřelejší komunikaci. Pro Simonu Machulovou je v rámci hledání různých řešení vždy důležitý jeden určitý aspekt – jak to dopadne na klienta. „V tom případě kolegové pochopí, že něco nejde použít. Vždy vysvětlíme důvody a související rizika,“ uvádí Machulová s tím, že díky srozumitelnému vysvětlení s kolegy vždy vyberou řešení, které je dobré jak pro byznys, tak pro zákazníky.
Co dokáže Stanislavu Hejnovou, Veroniku Pánkovou a Simonu Machulovou v oblasti compliance naštvat? Jakou dovednost by si chtěly osvojit? A kdy naposledy měly dobrý pocit z toho, že se v něčem překonaly? I na to odpovídají v podcastu Women in Finance.