V naší práci je určitá dávka stresu třeba. Nenecháme se jím ale semlít, říkají Sandra Bönischová, Pavla Fischerová a Markéta Jankovcová

Práce s tlakem, přebírání odpovědnosti v práci, klíčové schopnosti pro profesní úspěch. I to jsou témata, kterým se věnovaly marketingová ředitelka české investiční společnosti Investika Sandra Bönischová, koordinátorka trhu START Burzy cenných papírů Praha Pavla Fischerová a investiční manažerka společnosti Accredio Markéta Jankovcová. Při čem všem jim nabíhá adrenalin? Jaké jsou typy? A přijímají rády výzvy? I na to odpovídají tři úspěšné ženy v dalším díle podcastu Women in Finance.

Markéta Jankovcová je analytický typ. Vždy jí bavila matematika, tabulky a také zpracování informací - získávat data, třídit je, dávat jim formu a zpracovat výstup. „Velmi dlouho mi trvalo, než jsem zjistila, že tohle je to, co mě vlastně baví a co mi nějakým způsobem jde. A to není něco, co byste zjistili na střední škole nebo na začátku kariéry,” vysvětluje Markéta, které až svět financí ukázal, že právě tam se tyto dovednosti dají skvěle využít.

Markéta si jako investiční manažerka ve společnosti Accredio nějakou dobu potřebovala zvykat na práci pod tlakem. „Člověk si musí dávat pozor, aby nedělal chyby, ale zároveň se tím nenechal semlít. Pro mě je nejjednodušší si to nějakým způsobem utřídit, sepsat, hodit na papír. Jednoznačně si definovat úkoly, které člověk musí udělat a potom je postupně dělat. Tím se maximálně koncentruju a zabráním chybám,” říká Markéta.

S tlakem v práci se naučila pracovat i Pavla Fischerová. „V každé práci musí být určitá dávka stresu, protože vás to motivuje dál a je vidět, že vám na té práci záleží. V momentě, kdy je toho moc, tak přijde vyhoření a to je špatně. Ale když je stresu a adrenalinu zase málo, tak vás práce nebaví a nechcete to dělat,” říká Pavla, která ráda přijímá výzvy a nevadí jí přebírat na Burze cenných papírů Praha odpovědnost, když je třeba něco předělat. „Je potřeba kolem Burzy vytvářet komunitu. Kapitálový trh musí fungovat a pracovat jako celek. Je to o ekonomice a o tom, jak bude prosperovat naše země. Já jsem taková byla i v dětství, bojovala jsem za práva těch, co to potřebovali,” doplňuje Pavla. Jak popisuje v podcastu Women in Finance, dávku adrenalinu Pavle zvedá také množství hoaxů, které se kolem trhu šíří. „Lidé tady hodně přejímají informace a už se nezabývají tím, jestli je to pravda. Neanalyzují to. A do toho já se pouštím. Bavíme se o tom a ptám se jich, jestli to tak opravdu je,” říká Pavla coby analytický typ.

Že může adrenalin najet i v tom pozitivním smyslu, potvrzuje Sandra Bönischová. „Pokud se nastartuji v tom dobrém, jde o novou výzvu, příležitost, nový cíl, který chci splnit. A jdu do toho po hlavě. Pro mě musí být cíl ambiciózní, abych cítila motivaci,” říká Sandra, která si své cíle plní coby marketingová ředitelka české investiční společnosti Investika. „Před dvěma lety jsme měli nemovitosti v Česku, ale už tehdy jsme byli nejdiverzifikovanějším realitním fondem na trhu. Postupně se to všechno rozvíjí a už jsme v Polsku, Chorvatsku nebo ve Španělsku,” říká Sandra, která vidí v překážkách příležitosti a nebojí se své nápady s týmem realizovat a posouvat věci ve firmě dál. A pokud si přeci jen někdy neví rady? „Když jsem v nesnázích, jsou tam inspirativní šéfové, kteří mi dají pomocnou ruku a nejsem v tom sama,” doplňuje Sandra.

Umí si Sandra Bönischová, Pavla Fisherová a Markéta Jankovcová přivlastnit úspěch? Vnímají rozdíl mezi mužskými a ženskými investory? Co se jim za letošní rok povedlo? A která z nich pomyslně „zahřívá žábu na prameni“? I o tom mluvily v podcastu Women in Finance.

Další díly


sinfin.digital