Manažeři by se měli snažit pochopit nastupující generaci. Pomůže emoční inteligence a umět si přiznat chybu, říkají Naďa Waldeckerová, Kristýna Zárubová a Alžběta Franková

Audioverze

Kariérní postup z juniorní pozice na manažerskou, důležité vlastnosti a dovednosti pro vedení týmu a správné nastavení work-life balance. I to byla témata nového dílu podcastu Women in Finance, kam přijaly pozvání tři mladé talentované #FinŽeny Naďa Waldeckerová, associate manager společnosti KPMG, Kristýna Zárubová, recruitment manager Generali Česká pojišťovna a Alžběta Franková, account manager v pojišťovně právní ochrany D.A.S.

Zmiňovaný talent se ani u jedné z manažerek, které dorazily do nového dílu podcastu Women in Finance, nezapře. Všechny tři během své kariérní cesty ukazují jak nadání, tak odhodlanost. I díky tomu se mohly profesně posunout a přidat si ke své specializaci i vedení lidí.

Kristýna Zárubová působí v Generali Česká pojišťovna již sedm let. Ve firmě začínala jako brigádnice a vypracovala se až na pozici manažerky náboru. Aktuálně vede český a slovenský tým o čtrnácti zaměstnancích. Svůj cit pro manažerské dovednosti si vystavěla i díky svým nadřízeným, které pro ni byly inspirací.

„Od každé nadřízené jsem si odnesla to, co mi vyhovovalo a snažím se to aplikovat dál. Všechny mi věřily, dokázaly mě rozvíjet a posouvat i mé sebevědomí,” říká Kristýna a doplňuje zásadní věc, která je pro ni v rámci vedení týmu extrémně důležitá. „Snažím se tým budovat na základě lidskosti, upřímnosti a podpory. Dokážu přiznat svou chybu a snažím se z ní poučit. A právě to, že chybovat je lidské, chci podporovat i v týmu.“

Potřebnou podporu v týmu zmiňuje i Alžběta Franková, která působí necelé čtyři roky v pojišťovně právní ochrany D.A.S. Začínala jako obchodník a v minulém roce se dokonce umístila v top ten nejlepších obchodníků v rámci společnosti. Když nedávno obchodní tým procházel reorganizací a kolegové se mohli rozhodnout, zda zůstanou na své pozici, či zkusí i manažerskou roli, Alžběta neváhala a této příležitosti se chopila.

Jako vedoucí obchodní skupiny má aktuálně pod sebou 2 obchodníky a prochází manažerským kurzem. V jedné věci si už je ale teď jistá. „Jsem zastáncem toho, že v manažerské činnosti je velmi důležité, aby měl lídr vysoce vyvinutou emoční inteligenci. Jde o komunikaci s lidmi, mezilidské vztahy, které jsou jedny z nejtěžších a je potřeba lidi motivovat a správně vést,“ uvádí Alžběta.

Správnou motivaci zažila od svého nadřízeného také Naďa Waldeckerová. A to pak mohla zužitkovat dál ve své vlastní manažerské pozici. Když se Naďa rozhodovala po vysoké škole, kam profesně zamíří, věděla, na co by se chtěla zaměřit. Vždy ji totiž bavila matematika a chtěla zkusit i něco kvantitativnějšího. Zvolila si poradenskou společnost KPMG, kde aktuálně působí už osm let v oddělení risk consultingu a jejími klienty jsou primárně finanční instituce, kterým radí v oblasti regulací.

„Když jsem po prvním roce práce prokázala, že jsem schopná, začal se mnou můj přímý nadřízený pracovat tak, abych přirozeně postupovala až na manažerskou pozici. Rok před nástupem do manažerské pozice jsem si to ještě nedokázala představit. Myslela jsem si, že se v tom utopím, chtěla jsem jen dělat dobře svou odbornou práci. Ale když se člověk do té pozice dostane, zjistí, že to není nad jeho schopnosti a postupným vývojem a učením se nových dovedností se do toho dostane přirozeně,“ popisuje svou cestu Naďa.

Nastavení work-life, nebo life-work balance?

Důležitým tématem společného rozhovoru v podcastu Women in Finance, který vzniká ve spolupráci s projektem #FinŽeny, byl pohled na work-life balance napříč generacemi. Ukázalo se, že jde o téma, ve kterém se ne všechny mladé manažerky shodnou. „U mladých kolegů, kteří k nám nastupují po škole, jsou prioritou aktivity mimo práci. To znamená, že podřizují svůj pracovní život tomu, co chtějí dělat ve volném čase. Zatímco u mě je to spíš o tom, že je třeba práci dodělat, protože je to důležité a radši zůstanu v kanceláři o hodinu déle,“ uvádí Naďa s tím, že se pocitově v rámci pohledu na work-life balance řadí ke starší generaci.

Kristýna Zárubová se nastavením mysli cítí na pomezí generací a snaží se mladší generaci jít naproti. „Dost často přemýšlím o tom, co mladá generace potřebuje. Mám čím dál tím víc pocit, že potřebují pochopení a mít jinak rozložený čas. Je fajn to vzít jako příležitost, že ta generace taková je a my se tomu musíme přizpůsobit,“ popisuje.

Celé téma doplňuje Alžběta, která je v rámci rozhovoru nejmladší a na nastavení poměru práce versus osobní život má jasný pohled. Termín work-life balance totiž používá obráceně. „Je velmi důležité mít life-work balance nastavený opravdu souměrně. Čili pracovat, ale zároveň mít i své volnočasové aktivity a věnovat se rodině, přátelům,“ uzavírá.

V čem jsou Naďa Waldeckerová, Kristýna Zárubová a Alžběta Franková skutečné dobré? Co by měl umět člověk, který by chtěl dělat jejich profesi? A měly nějakou představu či očekávání, jakými manažerkami by chtěly být? I o tom mluví v podcastu Women in Finance.

sinfin.digital