Vyměnit si na týden role? I to je možnost, jak mohou muži lépe chápat v jakém kontextu pracujeme, shodují se Barbara Tutass, Hana Wasserburger a Dita Pasquier

Jaké aktivitě, která vás posune, byste věnovali 40 hodin v kuse? Jakou profesi byste se chtěli naučit za 40 dnů? A dokázali byste vydržet 40 let pracovat v rámci jedné firmy? I takové otázky provázely výroční čtyřicátý díl podcastu Women in Finance, kam přijaly pozvání Barbara Tutass, Head of Large Corporates Raiffeisenbank, Dita Pasquier, ředitelka privátního bankovnictví Komerční banky a Hana Wasserburger, Consulting Director Czechia, Slovakia and Hungary společnosti VISA.

Již čtyřicátý díl podcastu Women in Finance provází témata leadershipu, respektu v rámci týmu nebo sebereflexe. Nechyběl ani speciální set otázek, který se zaměřil právě na číslovku čtyřicet. Barbara by takové množství hodin „pro sebe“ využila na cestování, a to nejlépe tam, kde je sníh a chlad. Tím, že se potkává ve svém životě se spoustou lidí, využila by tyto chvíle na to být o samotě, jen sama se sebou. Kdyby si Hana měla vybrat jinou profesi, kterou se za čtyřicet dní teoreticky naučí, vybrala by si studium architektury. Na této profesi ji baví, že jde o spojení kreativity a praktičnosti. Dita by si svých čtyřicet minut volného času vyhradila na čtení knížek „Dita, dcera člověka“, po které je pojmenovaná a „Egypťan Sinuhet“.

V rámci jubilejního dílu se měly úspěšné ženy ze světa financí také představit ve čtyřiceti vteřinách. Dita Pasquier je podle svých slov velmi dobrá v logistice a organizaci, daří se jí opečovávání klientů i rodiny. Hana Wasserburger je velmi dobrá v time managementu a efektivním řízení času, neumí multitasking a soustředí se tak vždy na jednu věc. A Barbara Tutass má odvahu, vytrvalost jít za výsledkem a také talent stavět kolem sebe týmy silných lidí a umět s nimi spolupracovat.

Ať už jde o vedení týmů či projektů, všechny tři pozvané ženy jsou dlouhodobými úspěšnými lídryněmi. Umí si to ale přiznat? „Já se moc neprožívám a moc tenhle pocit neřeším, ale jednoznačně se tak cítím ve chvíli, kdy dodáme nějaký úspěšný projekt a vidím uznání klienta i týmu,“ říká Hana, která se po letech dostala do stavu, kdy ji práce neskutečně baví a líbí se jí její pestrost. Dobře ale ví, že i když je ve své profesi spokojená, vždy je třeba si udělat čas pro sebereflexi. „Je to velmi důležité ve chvíli, kdy se chcete posouvat dál v rámci své profese a chcete nějakým způsobem rozvíjet své schopnosti. Musíte se umět zastavit, reflektovat a podívat se zpátky na to, co se povedlo, nepovedlo, co vás baví, nebaví a co jsou další kroky,“ doplňuje Hana.

Čas na sebereflexi si dělá také Dita a dokonce má na to své vyhrazené místo a čas. „Hodně jezdím autem a to je pro mě místnost, kde se sama zavřu a mám čas nad tím přemýšlet. Často se mi to děje po cestě z práce, kdy mám ráda ticho na přemýšlení,“ popisuje Dita.

Jak fungují ženy v práci a společnosti a co by muži měli více znát a chápat

Podcast Women in Finance probíhá ve spolupráci s projektem #Finženy. A právě ten chystá debatu, ve které zasednou generální ředitelé největších českých bank a pojišťoven a budou diskutovat nad tématy, která jsou klíčová pro samotné ženy ve financích. Barbara, Dita i Hana jsou všechny součástí přehledu 131 inspirativních žen financích, tedy skupiny, která na obsahu debaty spolupracuje. Jaká témata by do diskuze osobně vybraly?

Barbara by doporučila nejen ředitelům, ale všem mužům, aby si s ženami vyměnili role, a to na týden. „Ať si vyberou libovolnou nemanažerku, zaměstnankyni a jenom ji zkusí stínovat po dobu jednoho týdne. Zjistí, co všechno ta žena musí zvládat, za jakých podmínek a s jakým platem, dojížděním,“ popisuje Barbara. Hana toto téma posouvá ještě o trochu dál. „Já bych jim doporučila, aby si tu roli vyzkoušeli, ale se vším všudy. Nejen tu práci, ale co to znamená ráno vézt děti do školy, běžet do práce, pak je odvézt na kroužek, neustále zařizovat kolem rodiny spoustu věcí. V tu chvíli pochopí, jak ženy žijí a v jakém kontextu dělají svou práci,“ doplňuje celou myšlenku Hana. Dita vzhledem k tomu, že pochází z učitelské rodiny a záleží jí na budoucnosti dětí, volí téma školství. „Požádala bych je, aby se zamysleli nad tím, jak zlepšit školství, posílit školství a jak udělat budoucnost pro naše děti zajímavější a zářivější,“ uzavírá Dita.

Jaký je ultimátní profesní cíl Barbary Tutass, Hany Wasserburger a Dity Pasquier? Předurčila je jejich vysoká emoční inteligence pro jejich pozice? A jak si poradí ve chvíli, když od někoho cítí disrespekt? I o tom mluvily v podcastu Women in Finance.

Další díly


sinfin.digital